luni, 7 noiembrie 2011

Debut cu dreptul în cupă: Melcii Furioşi - AMEFA 3-4 (1-1)

AMEFA 1911 şi-a rezolvat parţial problemele de lot pentru meciul de debut în cupă, astfel că duminică, 6 noiembrie, de la orele 18, pe terenul CMC 1, au fost prezenţi următorii: Paul Şofron - Andrei Şişoe, Raularian Rusu, Horea Ionuţ Meleg, Flaviu Marc, Tudor Boier, Florin Mureşan şi Cătălin Schuller. Cartonaş galben: Andrei Şişoe (pentru proteste).
Adversari au fost Melcii Furioşi, o echipă din divizia F (inferioară), dar care se află pe locul 2 în clasament şi care s-a dovedit extrem de dificil de învins. De altfel, meciul retur se anunţă de pe acum a fi unul foarte încins!
Partida a început în nota de dominare a celor de la AMEFA, care s-a materializat prin golul marcat de Florin Mureşan, cu un şut puternic şi plasat. Încet-încet, Melcii au echilibrat partida şi au avut mai multe ocazii de a înscrie, dar Paul Şofron a intervenit salvator de mai multe ori. Nu a mai putut face nimic însă la o combinaţie a atacanţilor adverşi, care au ajuns în situaţie de singur cu portarul, astfel că la pauză a fost 1-1.
Repriza a doua a fost mult mai disputată, dovadă şi cele două cartonaşe galbene (câte unul de fiecare parte), dar putem spune că arbitrul a dat dovadă de clemenţă! S-a jucat de multe ori la "rupere". De altfel golul doi al adversarilor a venit după o incursiune a lui Paul Şofron în afara careului, deposedat fiind printr-o intervenţie mai puţin ortodoxă de vârful lor de atac, dar nesancţionată de arbitru. Poarta a rămas goală, astfel că Melcii au preluat conducerea. Puţin mai târziu a fost 3-1 şi se anunţa o nouă înfrângere pentru AMEFA.
Finalul partidei ne-a aparţinut însă. La un fault grosolan asupra lui Andrei Şişoe (în urma căruia a luat galben tocmai cel faultat, pentru proteste şi injurii), arbitrul a lăsat avantaj, Flaviu Marc a şutat şi a înscris. Adversarii şi îndeosebi portarul au cerut să se dea lovitură liberă, pentru că (cică) se opriseră, dar s-a acordat, normal, golul: 3-2. Egalarea a survenit în urma unei degajări a lui Paul Şofron în faţa porţii adverse, de unde Tudor Boier a deviat cu capul. Acelaşi Tudor Boier a adus victoria cu un gol marcat din careu după o acţiune colectivă de atac. Paul Şofron a salvat şi în a doua repriză mai multe mingi de gol, astfel încât AMEFA se poate declara foarte mulţumită de această victorie.
Nu suntem însă la fel de mulţumiţi de felul în care au înţeles unii jucători adverşi să trateze jocul şi mai ales picioarele noastre. Sperăm ca în retur Melcii să nu mai fie atât de furioşi iar noi să învăţăm să nu mai răspundem la şicane şi să putem disputa un meci în spiritul fair-play-ului.