luni, 14 noiembrie 2011

O nouă victorie cu acelaşi scor: Morocănoşii - AMEFA 3-4 (2-1)

Pe un frig pătrunzător, duminică, 13 noiembrie, de la orele 18, pe terenul CMC 1, AMEFA 1911 a repurtat o nouă victorie la limită, înregistrându-se acelaşi scor (4-3) ca şi la precedentele două succese. Adversari au fost Morocănoşii, o echipă bună şi care a pus multe probleme, în ciuda locului (antepenultimul) ocupat în clasament. Pentru AMEFA au evoluat: Paul Şofron - Flaviu Marc, Tudor Boier, Horea Ionuţ Meleg, Raularian Rusu, Horaţiu Mureşan, Florin Mureşan, Raul Tat, Andrei Şişoe şi Cătălin Schuller. Cartonaşe galbene: Tudor Boier (pentru un fault dur) şi Andrei Şişoe (pentru comportament nesportiv).
Partida a avut încă din debut un ritm foarte bun, cu ocazii la ambele porţi. Pentru AMEFA au ratat câteva ocazii bune Andrei Şişoe, Tudor Boier şi Cătălin Schuller. În poarta noastră, Paul Şofron s-a remarcat la şuturile puternice ale adversarilor. Spre finalul primei reprize, s-a deschis scorul printr-un şut plasat al lui Raul Tat. Aproape imediat însă, Morocănoşii au egalat cu un şut puternic, iar în ultimul minut al primei părţi au preluat conducerea după o acţiune colectivă.
În a doua repriză, AMEFA a dominat mult mai clar întâlnirea, presând constant poarta adversă. Egalarea a venit repede, prin reuşita lui Andrei Şişoe, singur cu portarul. Dar, din nou adversarii au replicat rapid, şi au profitat de neatenţia defensivei noastre la o lovitură liberă, fază finalizată nefericit de Tudor Boier (autogol, în încercarea de a evita golul). Până la sfârşitul meciului, AMEFA a reuşit să-şi materializeze pe tabelă superioritatea din joc şi să întoarcă rezultatul, prin golurile lui Raul Tat (şut puternic de la distanţă) şi Florin Mureşan (cu o execuţie spectaculoasă din careu).
A fost însă mult mai greu decât ne aşteptam iar numeroasele rezultate la limită indică un echilibru valoric evident în această divizie.