duminică, 23 octombrie 2011

Liderul a întors rezultatul: Klausenburg 07 - AMEFA 4-2 (2-2)

Duminică, 23 octombrie 2011, de la ora 19, pe terenul CMC 1, am întâlnit liderul la zi al diviziei E, Klausenburg 07. Deşi se anunţase o prezenţă masivă la acest meci, până la urmă AMEFA a avut o singură rezervă, evoluând cu: Paul Şofron - Adrian Macavei, Flaviu Marc, Raularian Rusu, Andrei Braşovan, Tudor Boier, Horaţiu Mureşan, Andrei Şişoe. Cartonaş galben: Tudor Boier (pentru comportament nesportiv).
Meciul poate fi descris foarte simplu imaginând două părţi ale sale: primele 10 minute, dominate de AMEFA, care a şi condus cu 2-0, şi apoi restul partidei, care a aparţinut echipei adverse, Klausenburg 07, care a şi reuşit până la pauză să egaleze, iar pe final să întoarcă rezultatul.
Fiind vorba de un meci în compania echipei de pe primul loc, cu şapte victorii din tot atâtea meciuri, pe de o parte, şi având pe teren mai mulţi jucători cu profil defensiv, pe de altă parte, am adoptat de la început o aşezare cu 3 fundaşi, 2 mijlocaşi şi un singur vârf (Andrei Şişoe). Acest fapt a părut să dea rezultate în debutul meciului, Andrei Şişoe reuşind să înscrie de două ori, prima dată reluând din apropiere un şut-centrare a lui Andrei Braşovan, iar a doua dată din degajarea lui Paul Şofron, prelungită de Horaţiu Mureşan.
La 2-0, adversarii au început să atace hotărât şi au pus presiune la poarta noastră. Ei au redus din handicap profitând de o eroare a lui Adrian Macavei şi au egalat cu un şut puternic din afara careului, mingea trecând printre mai mulţi jucători înainte de a intra între buturi.
În a doua repriză, atacurile s-au succedat la cele două porţi, dar, în vreme ce AMEFA nu a reuşit să-şi creeze situaţii clare de gol, atacurile celor de la Klausenburg 07 s-au dovedit mai de fiecare dată periculoase, Paul Şofron salvând de mai multe ori golul. Inevitabilul s-a produs spre sfârşitul partidei, când, pe fondul inexactităţilor din apărarea noastră, adversarii au reuşit să înscrie pentru 3-2 şi apoi chiar să se desprindă, la o fază la care Raularian Rusu şi Paul Şofron s-au încurcat reciproc în încercarea de a bloca adversarul.
Este a doua înfrângere consecutivă, şi în consecinţă moralul echipei este unul destul de scăzut, dar sperăm să ne revenim cât mai repede, şi cu aportul celor care au fost absenţi de la acest meci.