sâmbătă, 8 octombrie 2011

Greu, dar meritat: Casa Locco - AMEFA 2-3 (0-1)

Vineri, 7 octombrie, în ultima zi frumoasă a unui sezon cald prelungit, AMEFA a întâlnit pe terenul CMC, de la orele 18, echipa Casa Locco. Partida a fost una deosebit de aspră, tensionată, presărată cu intrări la limita şi peste limita regulamentului. Adversarii, cu o medie de vârstă mai ridicată decât a noastră, au încercat să joace uneori la intimidare, fiind sancţionaţi şi cu un cartonaş galben.
AMEFA s-a prezentat cu un lot mult schimbat faţă de întâlnirile anterioare: George Gligor - Andrei Şişoe, Raularian Rusu, Horea Ionuţ Meleg, Flaviu Marc, Horaţiu Mureşan, Marius Marchiş, Cătălin Schuller. În acest context, relaţiile de joc au avut de suferit, în special în debutul partidei, dominat de cei de la Casa Locco, care au şi ratat câteva ocazii. Treptat însă, AMEFA a pus stăpânire pe joc şi, după o serie de ratări ale celor două vârfuri de atac - Marius Marchiş şi Cătălin Schuller - a venit şi golul, printr-o execuţie spectaculoasă, la vinclu, a lui Flaviu Marc.
În a doua repriză, adversarii au avut mai mult iniţiativa, încercând din răsputeri să egaleze, şi au avut şi câteva bune oportunităţi de a marca, nevalorificate. AMEFA a dat însă o replică destul de consistentă şi, beneficiind de spaţiile largi din apărarea adversă, a reuşit să-şi majoreze avantajul prin Horaţiu Mureşan.
La 2-0 şi-a făcut din nou apariţia relaxarea în tabăra noastră, repede taxată de echipa adversă, care a redus din diferenţă. Horaţiu Mureşan a înscris pentru 3-1 din poziţie de singur cu portarul, după o acţiune colectivă, dar, cu trei minute înainte de sfârşitul timpului regulamentar, Casa Locco a mai punctat odată. Minutele de final şi cele din prelungiri au trecut foarte greu, dar în cele din urmă ne-am bucurat pentru un nou succes, la limită, dar obţinut pe merit.