marți, 11 octombrie 2011

Prima înfrângere: MADI - AMEFA 3-2 (2-1)

O seară tristă, cea de luni, 10 octombrie, când am consemnat primul eşec pentru AMEFA 1911 în acest campionat. Partida, jucată de la orele 18 pe terenul CMC 2, a fost în nota ultimelor întâlniri, deosebit de disputată, câteodată prea tensionată, iar rezultatul a fost sub semnul întrebării până în ultima secundă.
Deşi se anunţase o prezenţă-record pentru acest meci, până la urmă doar nouă jucători s-au prezentat pentru AMEFA, şi anume: Paul Şofron - Andrei Şişoe, Eugen Ciobanu, Raularian Rusu, Flaviu Marc, Raul Tat, Tudor Boier, Horaţiu Mureşan şi Cătălin Schuller. Fără a căuta justificări, trebuie totuşi precizat că Flaviu Marc şi Cătălin Schuller au evoluat accidentaţi, iar Tudor Boier s-a accidentat în repriza a doua. Adversarii au scăpat fără cartonaş galben (deşi vârful lor de atac a întrecut măsura, şi ca faulturi, şi ca limbaj şi atitudine), în schimb a primit cartonaş galben Paul Şofron, la una din incursiunile sale în atac, încheiată cu un fault din spate.
Cei de la MADI au arătat de la bun început că sunt o echipă solidă şi au expediat câteva şuturi puternice, dar Şofron a apărat bine. La poarta cealaltă, Horaţiu Mureşan, Raul Tat şi Tudor Boier au încercat vigilenţa portarului, fără succes. Golurile au venit abia pe finalul primei reprize. Adversarii au înscris în urma unui corner, cu un şut pe jos, apoi la capătul unei acţiuni de atac în care au făcut şah-mat defensiva noastră: 2-0. AMEFA a redus din diferenţă aproape imediat, printr-o execuţie din lovitură liberă, pe sub zid, a lui Tudor Boier, dintr-un unghi destul de dificil.
În repriza a doua, AMEFA a alergat după egalare, în vreme ce MADI a încercat să dea replica pe contraatac, fără să aibă însă situaţii clare de gol. Asaltul buturilor adverse s-a intensificat şi finalmente s-a concretizat pe tabelă, deşi printr-un autogol, la o minge deviată în proprie poartă de un fundaş la o pasă a lui Andrei Şişoe: 2-2. Adversarii au reuşit însă golul victoriei cu doar câteva minute înainte de final, drept rezultat al unui atac în care au avut superioritate pe flancuri. În prelungiri, Raularian Rusu ar fi putut egala din careu, dar fundaşii adverşi au respins de pe linia porţii, la o fază la care s-a cerut şi penalty (pentru un presupus henţ).
Victoria celor de la MADI este totuşi meritată, deşi, cu puţin mai multă şansă, AMEFA ar fi putut obţine măcar un egal. Sperăm ca această înfrângere să ajute echipa să "crească", să-şi înţeleagă mai bine carenţele, în special la capitolul la care adversarii s-au dovedit superiori: organizare în joc.