sâmbătă, 4 noiembrie 2023

”Remontada”: Voința Sâncraiu - AMEFA 2-3 (0-0)

Duminică, 29 octombrie, pe o vreme frumoasă de toamnă, cu începere de la ora 14, pe terenul din Sâncraiu s-au înfruntat într-un meci echilibrat și aprig disputat până în ultimele minute echipa gazdă, Voința Sâncraiu, și AMEFA. După o primă repriză cu multe ocazii, dar fără goluri, gazdele s-au desprins aparent decisiv la începutul reprizei secunde, când au condus cu 2-0. AMEFA a revenit însă repede în joc, a egalat și a marcat golul victoriei pe final, obținând un nou succes în deplasare.

Voința Sâncraiu (în plan îndepărtat, în albastru), brigada de arbitri și AMEFA (în plan apropiat) înainte de startul partidei. Foto: Raularian Rusu

AMEFA a evoluat cu: Paul Șofron - Denis Alexandru, Sebastian Chiș, Andrei Lakatos, Vlad Miron (57 Robert Rus) - László Dénes - Darius Pogan (68 János Szabó), Rareș Ciprian Câmpan, Rareș Suciaghi, Adrian Blendea - Lucian Baciu. Alături de echipă au mai fost Raularian Rusu și Gabriel Suciaghi.

Au arbitrat Iulian Szekely la centru, Cătălin Hanga și Mihai Alexandru Ona - asistenți (toți din Cluj-Napoca). Observator din partea AJF a fost domnul Attila Kolozsi (Turda). Nu s-au acordat cartonașe.

Prima repriză a început cu o perioadă de tatonare, mai puțin obișnuită la acest nivel. Ambele echipe au încercat, pe rând, să mențină cât mai mult posesia, să controleze mijlocul terenului, dar s-a ajuns destul de rar în careul advers. AMEFA a avut primele șanse de gol, când a reușit să surprindă apărarea adversă cu pase filtrante, dar Lucian Baciu și Adrian Blendea nu au finalizat corespunzător din poziții ideale, singuri cu portarul advers.

Încetul cu încetul, gazdele au preluat însă controlul partidei, iar în a doua jumătate a primei reprize jocul s-a desfășurat predominant în jumătatea de teren a oaspeților, care au fost tot mai mult masați în propriul careu. Ocaziile nu au întârziat să apară și la poarta lui Paul Șofron, doar că gazdele au ratat incredibil câteva șanse foarte bune, trimițând mingea în afara cadrului porții din careu. Cu toate acestea, cea mai mare oportunitate a aparținut oaspeților, pe contraatac: lansat foarte bine de Rareș Suciaghi, Adrian Blendea a scăpat din nou singur cu portarul, l-a driblat și pe acesta, dar a trimis peste poartă.

Și la începutul reprizei secunde, tot gazdele au dominat teritorial, și au atacat cu aplomb, iar rezultatul s-a văzut imediat pe tabelă. La o centrare de pe partea dreaptă, un atacant al gazdelor a reluat cu capul, Paul Șofron a respins, însă doar până la Cătălin Raul Rusu, care a reluat simplu: 1-0 (min. 50). Peste doar câteva minute, o incursiune pe aceeași parte dreaptă a unui jucător al gazdelor s-a încheiat cu o pasă în fața porții pentru Daniel Tamás Mihály, care a îndeplinit o simplă formalitate: 2-0 (min. 56).

La acest scor, gazdele probabil s-au relaxat un pic, și au fost taxate imediat. Rareș Suciaghi a pătruns pe partea stângă, a trecut de mai mulți adversari, a centrat în careu, dar mingea a fost deviată nefericit în proprie poartă de Bogdan Ionuț Oneț: 2-1 (min. 57).

A fost rândul oaspeților să prindă curaj și să atace mai hotărât poarta adversă. Sebi Chiș a trimis o minge lungă și înaltă spre careul Voinței, Rareș Ciprian Câmpan a prelungit cu capul până la Rareș Suciaghi, care, din marginea careului, a preluat și a șutat senzațional din întoarcere, la vinclu: 2-2 (min. 65).

Din acest moment, ambele echipe au căutat golul victoriei, intensificându-și acțiunile ofensive, dar fără a neglija apărarea. Echipa oaspete a părut mai lucidă în teren, în vreme ce gazdele au efectuat mai multe schimbări, care ar fi trebuit să aducă ”sânge proaspăt” pe teren, jucători care să facă diferența, dar care, de data aceasta cel puțin, nu s-au ridicat la nivelul așteptat, jocul Voinței Sâncraiu suferind spre final. În plus, apărarea AMEFA a făcut față cu brio, organizându-se foarte bine.

AMEFA a dat în cele din urmă lovitura de grație echipei gazdă, aproape de final, când Rareș Ciprian Câmpan a executat perfect o lovitură liberă din apropierea careului advers: 2-3 (minutul 86). În ultimele minute, gazdele nu au părut să mai aibă forța necesară pentru a forța egalarea, deși au încercat, dar AMEFA a ținut mingea departe de poarta proprie și chiar de propria jumătate de teren.

Trebuie menționat că în acest meci au revenit pe teren la AMEFA, după lungi absențe cauzate de accidentări, Adrian Blendea și Robert Rus.

Următorul meci al AMEFA va fi duminică, 5 noiembrie, pe teren propriu, cu liderul Avântul Bradu Luna de Sus, cu începere de la ora 18.