sâmbătă, 11 noiembrie 2023

Liderul se impune în ultimele 10 minute: AMEFA - Avântul Bradu Luna de Sus 1-3 (0-1)

AMEFA continuă seria alternativă a victoriilor și înfrângerilor, pe principiul ”una caldă, una rece”, iar duminică, 5 noiembrie 2023, a fost rândul celei ”reci”, o înfrângere pe teren propriu (din nou!) în fața liderului Avântul Bradu Luna de Sus. Disputat pe nocturnă, cu începere de la ora 18, meciul a fost dominat în mare parte de echipa oaspete, care a deschis scorul spre finalul primei reprize. AMEFA a avut o perioadă mai bună în startul reprizei secunde, când a și egalat, dar oaspeții au revenit încetul cu încetul la cârma jocului, și au reușit să înscrie golurile decisive în ultimele minute, păstrându-și așadar prima poziție în clasament.

AMEFA a jucat cu: Paul Șofron - Andrei Lakatos (86 János Szabó), Horațiu Moldovan, László Dénes, Emil Trifan - Rareș Suciaghi, Andrei Nemeș, Rareș Ciprian Câmpan (79 Sebastian Chiș) - Adrian Blendea (46 Robert Rus), Lucian Baciu, Darian Soporan. Alături de echipă au mai fost Raularian Rusu și Gabriel Suciaghi.

Meciul a fost arbitrat de Marius Chioran (Cluj-Napoca) la centru, ajutat de asistenții Andrei Beti și Mihai Cîrgea (ambii din Mihai Viteazu). Observator din partea AJF a fost domnul Lucian Mandi (Florești).

Cartonașe galbene: Emil Trifan (18), László Dénes (73), respectiv Horațiu Georgian Neamț (18).

Cele două echipe, AMEFA (în plan apropiat, în roșu) și Avântul Bradu Luna de Sus, și brigada de arbitri înainte de startul partidei. Foto: Raularian Rusu.

Încă din startul partidei, oaspeții și-au făcut clar cunoscute intențiile ofensive, atacând într-un ritm susținut poarta apărată de Paul Șofron și ratând ocazii destul de clare de gol. Ar mai trebui adăugat că, pe lângă șuturile apărate de portarul AMEFA și cele (destul de multe) trimise alături sau peste poartă, două șuturi au nimerit bara laterală dreaptă.

În tot acest răstimp, AMEFA a încercat să dea replica pe contraatac, dar a avut o singură oportunitate clară de a înscrie, prin Lucian Baciu, care a scăpat singur spre poarta adversă, dar șutul său a fost deviat în corner de portarul Alex Căpățână (minutul 26). Adrian Blendea a ajuns și el în poziție de finalizare în două rânduri, dar șuturile sale nu au fost pe spațiul porții.

Spre finalul primei reprize, dominarea oaspeților s-a materializat în urma unei faze care nu anunța mare lucru. O centrare înaltă de pe partea stângă, destinată nimănui, a ajuns în careul AMEFA, unde Paul Șofron și Emil Trifan nu s-au înțeles ce să facă cu mingea. Emil Trifan a respins greșit, până la Ion Lucian Henning, acesta a preluat, a driblat și a înscris: 0-1 (min. 39).

Imediat după gol, AMEFA a ieșit mai hotărât la joc, iar oaspeții au făcut un pas în spate. Repriza secundă a debutat sub aceleași auspicii, cu gazdele mai determinate în plan ofensiv, iar oaspeții preocupați mai mult de conservarea rezultatului. La AMEFA, prin înlocuirea lui Adrian Blendea cu Robert Rus, s-au produs și niște mutări tactice, Emil Trifan revenind fundaș central, László Dénes fiind mutat mai în față, ca mijlocaș defensiv, iar Rareș Suciaghi a trecut în atac.

Rezultatul s-a văzut în cele din urmă și pe tabelă. După o acțiune pe partea stângă purtată de Rareș Ciprian Câmpan, mingea a ajuns în centru la Rareș Suciaghi, care i-a pasat decisiv lui Lucian Baciu, a cărui șut fără preluare de la marginea careului s-a dus direct în vinclu: 1-1 (minutul 61).

După golul egalizator, ambele echipe au căutat din răsputeri să înscrie golul victoriei. AMEFA, deși ”pe val” din punct de vedere moral, n-a mai găsit însă suficiente resurse fizice pentru încă un gol, deși a mai avut câteva șanse, dintre care cea mai mare i-a aparținut lui Rareș Suciaghi, scăpat singur spre poartă, dar deposedat în ultima clipă de la spate de către un fundaș advers, arbitrul considerând că intrarea a fost la minge. O interpretare diferită ar fi însemnat un cartonaș roșu pentru fundașul de la Luna de Sus.

Cert este că finalul a aparținut oaspeților, care au părut mai proaspeți, din punct de vedere fizic. Avântul Bradu Luna de Sus a dominat tot mai clar, și-a intensificat atacurile, și în cele din urmă a înscris. La o centrare de pe partea dreaptă, Horațiu Georgian Neamț a reluat din voleu, fără preluare, la colțul din dreapta lui Paul Șofron, acesta fiind parțial mascat de fundașii din careu: 1-2 (minutul 82).

Golul a stârnit o reacție firească în tabăra gazdelor, care s-au aruncat cu ultimele resurse în atac, în speranța unei noi egalări. Efectul a fost însă unul opus, deoarece spațiile mari lăsate în defensivă au fost speculate de adversari, care și-au consolidat avantajul pe tabela de marcaj în urma unei acțiuni purtate în mare viteză pe partea stângă, încheiată cu o centrare în careu, și care în cele din urmă a fost finalizată de George Daniel Mariș cu un șut la colțul scurt, sub transversală: 1-3 (minutul 89).

Pentru AMEFA a fost un nou duș rece, a treia înfrângere consecutivă pe teren propriu, e adevărat, în fața unui adversar care se bate pentru câștigarea campionatului și care a dovedit, cel puțin în acest meci, că are argumente în acest sens. AMEFA este deocamdată pe locul 8 în clasament, și va juca etapa viitoare, duminică, 12 noiembrie, în deplasare cu Progresul Sânnicoară, pe terenul din Apahida, cu începere de la ora 12:30.