sâmbătă, 28 octombrie 2023

Una caldă, una rece: AMEFA - Viitorul Poieni 1-4 (1-1)

În această ediție de campionat, victoriile și înfrângerile s-au succedat una după alta pentru AMEFA, cel puțin până acum, în primele 6 etape. După o victorie categorică, 6-0 în deplasare cu Inter Dezmir, a urmat o înfrângere aproape la fel de categorică, 4-1 pe teren propriu cu campioana din sezonul trecut (și totodată mare favorită și în acest an), Viitorul Poieni. Meciul s-a decis însă abia în repriza secundă, când oaspeții au dominat categoric și s-au desprins pe tabelă. Partida s-a disputat duminică, 22 octombrie, cu începere de la ora 17, pe terenul 2 din Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu” din Cluj-Napoca.

AMEFA a evoluat cu: Paul Șofron - Andrei Lakatos (75 Denis Alexandru), Horațiu Moldovan, László Dénes, Vlad Miron (59 János Szabó) - Andrei Nemeș, Rareș Ciprian Câmpan - Lucian Baciu, Rareș Suciaghi, Darian Soporan - Cristi Cifor (75 Sebastian Chiș). Rezerve neutilizate: Mirel Mureșan, Adrian Blendea (accidentați). Alături de echipă au mai fost: Raularian Rusu, Gabriel Suciaghi, Robert Rus.

Meciul a fost arbitrat de Dan Florin Dreve la centru, ajutat de asistenții Dragoș Ionuț Mureșan și Tudor Horea Punteaș (toți din Cluj-Napoca). Observator din partea AJF a fost domnul Alexandru Pop (Dej).

Cartonașe galbene: Rareș Suciaghi 84, Andrei Nemeș 88 - Andrei Ionuț Boroștean 68, Florin Mihai Popa 81, Rareș Morea 88.

Unsprezecele de start al AMEFA. Foto: Robert Rus.

Unsprezecele de start al Viitorului Poieni. Foto: Viitorul Poieni.

Cele două echipe și arbitrii la centrul terenului. Foto: Robert Rus.

AMEFA a început foarte bine jocul, presând constant echipa adversă și lansând atacuri și contraatacuri foarte periculoase, Darian Soporan ratând două bune ocazii încă din primele minute. Vlad Miron, în postura mai puțin obișnuită de fundaș stânga, a reușit o incursiune excepțională pe banda sa până în careul advers, unde a reușit să obțină prim-planul și a fost oprit doar prin fault. Arbitrul a acordat penalty, dar Lucian Baciu a ratat (min. 15). Peste zece minute, Lucian Baciu și Darian Soporan au colaborat pe un contraatac, Darian Soporan a șutat, portarul advers a respins, iar Lucian Baciu a preluat, a încercat să-l dribleze pe portar, dar a fost faultat de acesta. De data aceasta Rareș Suciaghi a executat penalty-ul și a transformat: 1-0 (min. 25).

În această perioadă de timp, chiar s-a trăit cu impresia că AMEFA este echipa mai bună, și că o serie lungă de înfrângeri consecutive în fața Viitorului Poieni se va sfârși. N-a fost însă să fie așa, deoarece jucătorii gazdă au cedat aproape imediat inițiativa, iar Viitorul Poieni a început să domine și să preseze tot mai insistent. La o fază care nu anunța mare lucru, Adrian Gabriel Lupu a primit o minge în centru, a driblat un fundaș al AMEFA și a șutat puternic și precis la colțul din dreapta lui Paul Șofron: 1-1 (min. 33).

Egalarea venită atât de repede a avut darul de a-i demoraliza pe jucătorii AMEFA, care nu au mai putut relua jocul bun din primele 25 de minute, în schimb oaspeții au prins curaj și au dominat destul de clar sfârșitul primei reprize, având câteva șanse bune de a prelua conducerea, pe care însă le-au ratat.

Repriza a doua a debutat în aceleași circumstanțe în care s-a sfârșit prima, cu oaspeții în prim-plan. Abia trecuseră câteva minute, și Marian Alexandru Medrea l-a lansat pe Bogdan Ionuț Varodi printre fundașii gazdelor, care au făcut greșit pasul la offside, și acesta, singur cu portarul, nu a mai ratat: 1-2 (min. 49). AMEFA a încercat să dea replica, dar n-a făcut altceva decât să se expună și mai mult în apărare, unde oaspeții au profitat de spațiile tot mai largi pentru a se desprinde decisiv pe tabelă.

Mai întâi, servit excelent de pe partea dreaptă, Marian Alexandru Medrea, demarcat în mijlocul careului, a șutat din întoarcere fără speranțe pentru Paul Șofron: 1-3 (min. 59). Ceva mai târziu, același Marian Alexandru Medrea a finalizat un contraatac supranumeric al Viitorului Poieni, cu un șut din apropiere: 1-4 (min. 67).

Meciul era cam jucat la scorul acesta, ambele echipe au făcut schimbări, dar nimic relevant nu s-a mai petrecut pe teren. Jucătorii de la AMEFA au părut excesiv de obosiți în repriza secundă, după ce au depus un efort destul de mare, iar unii chiar s-au accidentat, dar au fost nevoiți să continue până la final, deoarece pe bancă nu mai existau soluții după epuizarea schimbărilor în minutul 75.

AMEFA va juca duminica aceasta (29 octombrie) în deplasare cu Voința Sâncraiu, echipă care a început foarte bine actuala ediție de campionat, dar pe care am învins-o în ultima vreme la Sâncraiu. Meciul va începe la ora 14 (ora de iarnă).