miercuri, 12 aprilie 2023

Învingătoarea s-a decis încă din prima repriză: Juniorul Cluj - AMEFA 2-5 (0-3)

Duminică, 2 aprilie, cu începere de la ora 17, pe o vreme bună pentru fotbal, chiar și cu ceva soare în a doua repriză, pe terenul sintetic din Baza Sportivă ”Unirea” a cartierului clujean Mănăștur s-au înfruntat Juniorul Cluj și AMEFA. Echipa gazdă, Juniorul, în ciuda numelui, nu mai are doar juniori în echipă, dar  a comis multe greșeli în apărare, ceea ce a dat șansa oaspeților să se impună fără prea multe probleme, deși Juniorul a avut un oarecare reviriment în a doua parte a jocului.

Cele două echipe, Juniorul (în galben-verzui) și AMEFA (în alb-negru), și brigada de arbitri înainte de startul jocului. Foto: Raularian Rusu

Arbitrii și jucătorii celor două echipe se îndreaptă spre centrul terenului. Foto: Raularian Rusu

AMEFA a evoluat cu: Paul Șofron - János Szabó (46 Marius Vlad Ciortea), Horațiu Moldovan, Emil Trifan, Robert Rus (62 Sebastian Chiș) - Andrei Nemeș (71 Răzvan Cetănaș) - Marius Frîncu, Rareș Ciprian Câmpan (46 Adrian Blendea), Rareș Suciaghi (84 Cristian Cifor), Darian Soporan (62 Andrei Țucudean) - Mihnea Jurca (71 Cosmin Hetea). Rezervă neutilizată: Vlad Miron. Alături de echipă au mai fost: Raularian Rusu, Gabriel Suciaghi și Mirel Mureșan.

A arbitrat o brigadă clujeană, cu Mihai Mureșan la centru, ajutat de asistenții Teo Alexandru Șomlea și Bazso-Magyar Tamás.

Cartonașe galbene: Sipos László 73, respectiv Darian Soporan 31, Andrei Nemeș 48, Paul Șofron 73, Marius Vlad Ciortea 90+3, Marius Frîncu 90+5.

Meciul a fost rezolvat destul de repede, în prima jumătate de oră, când AMEFA conducea deja cu 3-0. Gazdele au dominat teritorial, însă nu au reușit decât rareori să se apropie periculos de poarta apărată de Paul Șofron. În schimb, aproape orice atac sau contraatac al oaspeților a creat panică în defensiva adversă. Golurile au venit în general pe contraatac. În min. 11, Emil Trifan l-a lansat cu o minge lungă pe Mihnea Jurca, aflat în poziție regulamentară deoarece un jucător al gazdelor nu ieșise la offside pe partea opusă a terenului, și, scăpat singur cu portarul, Mihnea Jurca a avut timp suficient să-și potrivească mingea și să controleze execuția: 0-1.

După alte 11 minute, Rareș Suciaghi a preluat o minge la centrul terenului, a avansat pe partea dreaptă și l-a servit ideal pe Darian Soporan, în careu, acesta reluând cu boltă peste portar: 0-2 (min. 22).

Peste alte câteva minute, Rareș Ciprian Câmpan aruncă o minge lungă pe banda stângă către Mihnea Jurca, fundașul central al gazdelor alunecă în mod inexplicabil, dând șansa atacantului de la AMEFA să scape din nou spre poarta adversă și să finalizeze cu aplomb: 0-3 (min. 28).

La acest scor, moralul celor de la Juniorul a scăzut considerabil, în vreme ce oaspeții, deși ar mai fi putut forța, au părut mulțumiți de rezultat, și astfel până la pauză nu au mai fost evenimente demne de semnalat.

În a doua repriză, gazdele au avut un reviriment oarecum neașteptat, instalându-se încă de la început în jumătatea adversă de teren și atacând insistent, cu ceva mai multă vigoare decât o făcuseră în prima parte. Au venit în scurt timp și ocaziile, unele chiar uriașe, dar defensiva oaspeților, în frunte cu portarul Paul Șofron, a rezistat o vreme.

În plus, AMEFA și-a mărit avantajul pe tabelă, oarecum împotriva cursului jocului. Robert Rus a centrat de pe stânga, Adrian Blendea a șutat în blocajul unui fundaș, mingea a ricoșat în centrul careului la Darian Soporan, care a reluat din prima, din voleu, în poartă: 0-4 (min. 60).

La acest scor, la AMEFA s-au produs mai multe schimbări, care au fragilizat și mai mult sectorul defensiv, pe de o parte, iar pe de altă parte s-a instalat superficialitatea specifică echipelor care au un avantaj aparent decisiv pe tabelă și care își permit să mai lase garda jos. În felul acesta, gazdele, care și-au continuat asediul la poarta adversă, au reușit să revină parțial pe tabelă și să reducă din proporțiile scorului.

Mai întâi, după un corner de pe partea dreaptă, Ban Levente Robert a reluat nestingherit din centrul careului: 1-4 (min. 69). Încurajați de această reușită, gazdele au insistat și au punctat din nou, după o acțiune incisivă pe partea dreaptă, încheiată cu o centrare în careu, un atacant al gazdelor a șutat în bara transversală, de unde mingea a ricoșat la același Ban Levente Robert care, din apropiere, a reușit să o împingă în poartă cu toată opoziția portarului și a fundașilor: 2-4 (min. 72).

Situația a devenit brusc tensionată pe teren. Cei de la Juniorul au simțit că se poate și mai mult, iar oaspeții de la AMEFA au fost nevoiți să se trezească și să revină la un nivel mai consistent de joc pentru a nu pierde tot ce acumulaseră în primele 60 de minute. Ambele echipe și-au intensificat acțiunile, dar câștig de cauză a avut în cele din urmă AMEFA. După ce a mai ratat câteva oportunități de a înscrie, Adrian Blendea și-a luat revanșa și a înscris cu calm, la colțul lung, după o pasă filtrantă a lui Rareș Suciaghi, care l-a lăsat în situație de unu contra unu cu portarul: 2-5 (min. 82).

După acest gol, situația s-a mai liniștit pe teren, deși ambele echipe au mai avut ocazii până la final. În minutele de prelungire, arbitrul de centru a ținut neapărat să iasă în evidență cu ceva și a acordat cu multă larghețe două cartonașe galbene lui Marius Vlad Ciortea și Marius Frîncu.

AMEFA revine pe poziția secundă în clasament, deoarece Viitorul Poieni (liderul momentului) a învins cu 5-0 pe Someșul Gilău în derby-ul primelor două clasate de dinaintea acestei etape. Următorul joc al AMEFA va fi restanța cu Progresul Vlaha din etapa a 14-a, care se va desfășura miercuri, 12 aprilie, de la ora 19, pe terenul 2 (sintetic) din Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu”.