joi, 27 aprilie 2023

Scorul spune (aproape) totul: AMEFA - Progresul Vlaha 8-1 (3-0)

Între week-end-ul cu Paștele catolic / reformat și week-endul cu Paștele ortodox, AMEFA și Progresul Vlaha au trebuit să găsească, de comun acord, o dată și o oră la care să se dispute meciul restant din etapa a 14-a. În cele din urmă, acesta s-a jucat miercuri, 12 aprilie, de la ora 19, pe terenul 2 (sintetic) din Parcul Sportiv Universitar ” Prof. Dr. Iuliu Hațieganu”. AMEFA s-a impus într-o manieră categorică. Oaspeții n-au evoluat chiar atât de rău pe cât s-ar putea crede, dar au comis erori incredibile în defensivă și, mai ales pe final, au cedat și fizic și moral, ceea ce a dus la niște proporții neobișnuite ale scorului, care a ajuns la 8-1 în final.

AMEFA (în alb-negru) în plan apropiat, Progresul Vlaha (în albastru) și brigada de arbitri înainte de startul partidei. Foto: Raularian Rusu

Jucătorii celor două echipe și arbitrii la centrul terenului. Foto: Raularian Rusu

AMEFA a evoluat cu: Paul Șofron - János Szabó (69 Sebastian Chiș), Andrei Lakatos (59 Răzvan Cetănaș), Emil Trifan, Robert Rus (46 Marius Vlad Ciortea) - Andrei Nemeș - Lucian Baciu, Rareș Ciprian Câmpan (59 Andrei Țucudean), Rareș Suciaghi, Darian Soporan - Mihnea Jurca. Antrenor-jucător: Emil Trifan.

Brigada de arbitri a fost alcătuită din: Alex Răzvan Prisăcariu la centru, Teo Alexandru Șomlea și Cosmin Bogdan (toți din Cluj-Napoca). Observator din partea AJF a fost domnul Doru Matei (Cluj-Napoca).

Cartonașe galbene: Lucian Baciu (min. 7) și Mihnea Jurca (min. 53), respectiv Bogdan Ioan Trifan (min. 11) și András Petru Tamás (min. 38).

AMEFA a început în forță și a rezolvat meciul practic încă din primul sfert de oră. Rareș Ciprian Câmpan l-a deschis foarte bine pe Mihnea Jurca pe un culoar liber pe partea stângă, acesta a pătruns în careu, a depășit și portarul și a înscris în poarta goală: 1-0 (min. 6). După alte șase minute, Lucian Baciu a centrat de pe partea dreaptă și același Mihnea Jurca a reluat nestingherit în plasă de la câțiva metri: 2-0 (min. 12).

AMEFA a mai ratat și alte ocazii, dar oricum ritmul jocului s-a mai domolit. Oaspeții au încercat și ei să iasă mai mult la joc și au mai echilibrat partida. Golul al treilea a venit abia în a doua jumătate a primei reprize. Andrei Nemeș l-a lansat pe Rareș Suciaghi în careu, portarul oaspeților a intervenit, dar a respins mingea neinspirat, în față, iar Darian Soporan, pe fază, a marcat: 3-0 (min. 34).

Și repriza a doua a debutat la fel ca și prima, cu un gol destul de rapid al gazdelor, care a turnat și mai mult plumb în ghetele celor de la Vlaha. Andrei Nemeș l-a deschis pe Darian Soporan în banda stângă, acesta a depășit ușor un adversar, a intrat în careu și a șutat la colțul lung, bară-gol: 4-0 (min. 50). Peste încă vreo 10 minute, Rareș Suciaghi a avut o acțiune incisivă pe banda stângă, a pasat, Mihnea Jurca (marcat) a lăsat foarte inteligent mingea să treacă și să ajungă la Marius Vlad Ciortea care, complet demarcat în dreapta, a punctat: 5-0 (min. 61). La următorul gol, Sebastian Chiș a aruncat o minge spre jumătatea adversă, un fundaș al oaspeților a preluat greșit balonul, oferindu-i șansa lui Lucian Baciu să-l recupereze, iar jucătorul de la AMEFA s-a lansat într-o cursă de neoprit spre poarta adversă, depășind și portarul și marcând în poarta goală: 6-0 (min. 75).

Fază din repriza a doua a meciului. Foto: Robert Rus

Golul de onoare al Progresului a venit după mai multe încercări (eșuate), fiind reușit de Ioan Bogdan Hideg cu un șut de la 20 de metri, pe jos, plasat, lângă bara din dreapta lui Paul Șofron: 6-1 (min. 83). Replica AMEFA a venit aproape imediat: mingea a circulat foarte bine pe partea stângă pe traseul Andrei Nemeș - Rareș Suciaghi - Sebastian Chiș - Mihnea Jurca, iar acesta din urmă, dintr-o poziție favorabilă din careu, nu avea cum să rateze: 7-1 (min. 85). Ultimul gol a venit chiar la ultima fază a meciului. Paul Șofron a degajat puternic, Mihnea Jurca a protejat mingea, care a fost în cele din urmă preluată de Darian Soporan, care a depășit în viteză fundașii adverși și a trimis pe lângă portar, plasat: 8-1 (min. 90).

Cu acest rezultat, AMEFA rămâne pe poziția secundă în clasament și va întâlni pe teren propriu în etapa următoare pe liderul Viitorul Poieni, care are trei puncte avans. Meciul se va juca vineri, 28 aprilie, de la ora 20, pe terenul 2 (sintetic) din Parcul Sportiv Universitar ”Prof. Dr. Iuliu Hațieganu”.