sâmbătă, 14 mai 2022

Seria rezultatelor pozitive continuă: AMEFA - AS Chinteni 2019 5-2 (3-2)

Duminică, 8 mai 2022, de la ora 18, pe o vreme foarte bună pentru fotbal, pe terenul 2 (sintetic) din Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu”, AMEFA a înregistrat a doua victorie consecutivă pe teren propriu, 5-2 cu AS Chinteni 2019. În ciuda scorului, emoțiile privind soarta meciului au persistat până în a doua repriză, când AMEFA a reușit să se desprindă.

AMEFA (în albastru), brigada de arbitri și AS Chinteni 2019 (în galben-negru) înainte de începerea partidei. Foto: Raularian Rusu.

AMEFA a evoluat cu: Paul Șofron (46 Alex Marchiș) - Marius Vlad Ciortea, Sergiu Bora, Emil Trifan, Sebastian Chiș (63 Robert Rus) - Giuseppe Perelli, Rareș Ciprian Câmpan - Rareș Chesăuan (59 Adrian Blendea), Mihnea Jurcă, Darian Soporan (75 Denis Alexandru) - Rareș Suciaghi. Antrenor-jucător: Emil Trifan. Alături de echipă au mai fost Raularian Rusu și Gabriel Suciaghi.

A oficiat o brigadă de arbitri avându-l la centru pe Soos Richard Robert, asistenți fiind Antal Csaba și Feher Lucian Andrei, toți din Cluj-Napoca. Observator din partea AJF a fost domnul Mircea Ciglenean (Cluj-Napoca).

Cartonașe galbene: Emil Trifan 30 și Sergiu Bora 53, respectiv Remus Laurențiu Covaci 28, Cristian Emil Alexa 28, Cristian Adrian Aluaș 30, Ion Gabriel Bob 50, Ioan Șumblea 66.

Cartonaș roșu: Ioan Șumblea (AS Chinteni 2019) - după încheierea jocului.

Partida a început spectaculos, cu goluri multe încă din primele minute. La prima acțiune de atac, după o respingere greșită a defensivei gazdelor, Darius Șumblea a preluat pe partea stângă, și a șutat excepțional din apropierea colțului careului, cu piciorul drept, la colțul lung, mingea lovind bara laterală înainte de a intra în poartă: 0-1 (min. 2).

AMEFA a replicat imediat. Mihnea Jurcă și Rareș Suciaghi au recuperat o minge în apropierea careului advers, au combinat, Rareș Suciaghi a pătruns în careu pe partea dreaptă și a centrat în fața porții, iar Cristian Adrian Aluaș a reluat în proprie poartă în încercarea de a respinge: 1-1 (min. 6).

Gazdele au preluat conducerea peste alte câteva minute. Rareș Suciaghi a luat prin surprindere defensiva oaspeților executând rapid o lovitură de la colț de pe partea stângă, către Darian Soporan, demarcat în careu, iar șutul acestuia a fost imparabil: 2-1 (min. 13).

La acest scor, jocul s-a mai liniștit puțin, deși fazele de poartă au continuat să apară destul de frecvent. Oaspeții au încercat mai ales să pună în valoare viteza și tehnica celor doi atacanți ”de buzunar”, care au pus destule probleme apărării AMEFA, jucând mai ales pe contraatac, și căutând să valorifice spațiile mai libere lăsat de gazde. AMEFA a atacat mai mult, a avut posesia mingii, și a încercat să se desprindă și pe tabelă.

Una din fazele controversate ale jocului s-a desfășurat în min. 28, când Rareș Chesăuan a reușit să câștige un duel ”umăr la umăr” cu un adversar în apropierea colțului terenului, pe partea stângă, și i-a pasat în careu lui Darian Soporan, care a fost faultat. Arbitrul a acordat penalty, dar oaspeții au protestat vehement, nu pentru fault (care a fost clar), ci pentru faza anterioară, susținând că Rareș Chesăuan a câștigat mingea în urma unui fault în atac, și că nu a fost ”umăr la umăr”. Singurele rezultate ale acestor proteste au fost niște cartonașe galbene pentru jucătorii oaspeți și deteriorarea iremediabilă a atmosferei meciului, care s-a jucat mai departe în tensiune. Oaspeții au considerat probabil că ”s-a făcut dreptate” când Emil Trifan a ratat penalty-ul, portarul oaspeților reușind să pareze șutul său (min. 29).

Cu toate acestea, AMEFA a reușit până la urmă să se desprindă la două goluri. Faza a pornit chiar din aut de poartă (după o ratare a oaspeților), Paul Șofron pasându-i scurt lui Emil Trifan, iar acesta degajând precis în jumătatea adversă, unde Rareș Suciaghi a preluat între doi fundași, i-a depășit pe aceștia în dribling și a trimis mingea prin stânga portarului ieșit în întâmpinare: 3-1 (min. 36).

AS Chinteni 2019 a replicat după mai puțin de două minute: după o acțiune pe partea dreaptă, Daniel Lingurar a fost lansat între fundașii gazdelor, și a trimis pe lângă Paul Șofron, ieșit în ultimă instanță la marginea careului: 3-2 (min. 38).

Mai mult, oaspeții au beneficiat de mai multe lovituri libere din preajma careului, din poziții foarte bune, atât la sfârșitul primei reprize, cât și la începutul reprizei secunde, rămase însă fără rezultat pe tabelă.

De altfel, cei de la Chinteni au început destul de ofensiv repriza secundă, spre deosebire de prima parte, forțând egalarea. Nu numai că aceasta nu le-a reușit, dar AMEFA a putut profita pe contraatac, marcând două goluri și ratând ocazii monumentale în această repriză. Au fost și alte ocazii, izvorâte, de exemplu, din faze fixe. La o astfel de fază fixă, o lovitură liberă de pe partea stângă executată de Rareș Ciprian Câmpan, Giuseppe Perelli a ratat incredibil, trimițând mingea cu capul, din 6 metri, pe lângă poartă (min. 55). Apoi, portarul oaspeților s-a remarcat la șuturile consecutive ale lui Rareș Suciaghi și Rareș Chesăuan (min. 58).

Golul a venit însă pe contraatac. Adrian Blendea, tocmai intrat pe teren, l-a lansat pe un culoar liber pe Rareș Suciaghi, acesta a depășit portarul, ieșit în afara careului, a reușit să câștige duelul cu un fundaș în partea dreaptă, și i-a pasat decisiv lui Mihnea Jurcă în centru, care, cu poarta goală, nu putea să rateze: 4-2 (min. 61).

În continuare, s-au consemnat ratări uriașe la ambele porți. Alex Marchiș, intrat după pauză în poarta AMEFA, a avut câteva intervenții deosebite în situații dificile, de unu contra unu cu atacanții adverși. Și portarul oaspeților s-a remarcat în mai multe ocazii. Cea mai clară situație a fost ratată de Denis Alexandru, al cărui șut din careu, de pe partea dreaptă, a lovit bara transversală (min. 78).

Ultimul gol a fost marcat după o fază prelungită de atac, Marius Vlad Ciortea pasându-i decisiv în careu lui Rareș Suciaghi, iar acesta, după un dribling elegant, a trimis mingea în poartă din apropiere: 5-2 (min. 87).

După finalul jocului, unii din jucătorii oaspeților au avut ceva de reproșat brigăzii de arbitri, iar unul dintre aceștia, Ioan Șumblea, a depășit limitele bunului simț, primind cartonașul roșu. Nu putem decât să regretăm că astfel de incidente au loc pe terenul de fotbal.

AMEFA a făcut un meci bun, a obținut o victorie meritată, muncită, obținută mai greu decât arată scorul. De la începutul returului, AMEFA este neînvinsă, înregistrând 3 victorii și 2 egaluri. Ca urmare a acestor rezultate, echipa a urcat pe locul 5 în clasament.

Greul însă abia acum urmează. Mai sunt de jucat 5 meciuri, cu echipe din partea superioară a clasamentului. Următorul joc este duminică, 15 mai, de la ora 18:30, în deplasare (mai exact pe terenul din Florești), cu liderul Avântul Bradu Luna de Sus. Este oare posibilă o surpriză?