duminică, 29 mai 2022

Egal cu liderul: Avântul Bradu Luna de Sus - AMEFA 0-0

Scorul de 0-0 este poate unul relativ obișnuit în fotbal, dar nu în Liga a 5-a, zona Cluj. De altfel, de când s-a înscris în acest campionat (august 2015), AMEFA a înregistrat un singur rezultat de 0-0, cu Viitorul Răscruci, lideri în clasament și viitoarea campioană, chiar în prima jumătate a sezonului 2015-2016, în data de 15 noiembrie 2015. Au trecut exact 6 ani și jumătate de atunci, și pe 15 mai 2022 AMEFA a obținut un nou rezultat de 0-0. La fel ca și atunci, tot în fața liderului, Avântul Bradu Luna de Sus, doar că de data aceasta meciul s-a jucat în deplasare, pe terenul sintetic de la Baza Sportivă Florești, cu începere de la ora 18:30. Având în vedere vremea caldă și soarele puternic, ora aceasta mai înaintată a fost binevenită pentru ambele echipe, temperatura fiind mai acceptabilă, mai ales în a doua repriză.

Cele două echipe, AMEFA (în roșu-negru) și Avântul Bradu Luna de Sus (în albastru), și brigada de arbitri înainte de începerea jocului. Foto: Raularian Rusu

AMEFA a jucat cu: Tudor Herlea - Marius Vlad Ciortea, Sergiu Bora (46 Andrei Lakatos), Emil Trifan, Robert Rus (69 Bogdan Puskas) - Marius Frîncu, Rareș Ciprian Câmpan (69 Giuseppe Perelli) - Adrian Tăutan, Mihnea Jurcă (57 Rareș Chesăuan), Darian Soporan - Rareș Suciaghi. Antrenori-jucători: Emil Trifan și Rareș Ciprian Câmpan.

A arbitrat o brigadă clujeană, cu Soos Richard Robert la centru, ajutat de Tasnady János György și Doduț Andrei - asistenți. Observator din partea AJF a fost domnul Cornel Florea (Cluj-Napoca).

Cartonașe galbene: Paul Perșa (min. 33), Artur Kaszony (min. 55), Teofil Cristea (min. 72), respectiv Rareș Suciaghi (min. 57).

Cartonaș roșu: Paul Perșa (min. 33).

Meciul a fost încă de la început foarte echilibrat, și cu puține ocazii de poartă. AMEFA s-a organizat foarte bine în apărare, iar Sergiu Bora l-a marcat foarte strict pe principalul om de gol al gazdelor, Paul Perșa, care a evoluat oricum accidentat. Cu toate acestea, în două rânduri Paul Perșa a reușit să scape de sub supravegherea fundașilor oaspeți, dar a fost foarte bine blocat de portarul Tudor Herlea, care a făcut un meci senzațional. Cu toate că a avut soarele în ochi în prima repriză, Tudor Herlea a reținut cu o siguranță ieșită din comun toate șuturile expediate de jucătorii de la Avântul Bradu Luna de Sus.

De cealaltă parte, AMEFA a avut la rândul său câteva oportunități, cea mai mare din prima repriză fiind consemnată după o pătrundere a lui Rareș Suciaghi, până în apropierea liniei de fund, de unde a expediat un șut-centrare prin fața porții, care nu a putut fi reluat în plasă de Mihnea Jurcă, deși era foarte aproape de traiectoria balonului. Același Rareș Suciaghi mai ratase o șansă bună, când a trimis mingea cu capul în bara transversală.

Momentul cel mai important al jocului s-a petrecut în minutul 33. Nemulțumit de o pasă greșită venită de la coechipieri și posibil frustrat din cauza accidentării și a ineficienței în joc, Paul Perșa a lovit o minge care tocmai ieșise în aut de poartă. Deși în mod clar nu era vorba de tragere de timp, arbitrul a considerat că este un gest nesportiv și i-a acordat cartonașul galben. Jucătorul gazdelor a protestat vehement, probabil i-a și adresat câteva cuvinte mai ”colorate” arbitrului, și în consecință a primit cartonașul roșu. Astfel, din acest minut, Avântul Bradu Luna de Sus a jucat cu un om mai puțin.

Aspectul meciului s-a schimbat, cu AMEFA trecând în postura de echipă care caută victoria, în vreme ce gazdele au evoluat mult mai defensiv.

În repriza secundă, AMEFA a ratat o mulțime de ocazii, încă de la început, Rareș Suciaghi având o nouă șansă, dar trimițând cu capul, din poziție excelentă, în afara cadrului porții. Rând pe rând, Darian Soporan, Rareș Suciaghi, Adrian Tăutan sau Rareș Chesăuan ar fi putut înscrie, dar au ratat, sau s-au complicat, sau n-au pasat altor coechipieri mai bine plasați decât ei. Portarul celor de la Avântul Bradu Luna de Sus a făcut și el un meci foarte bun, apărând realmente tot.

Încetul cu încetul minutele au trecut, și cele două echipe au devenit mai prudente în defensivă. Efortul depus de jucători pe parcursul meciului a fost resimțit cu tot mai multă acuitate, mulți dintre cei de pe teren fiind epuizați.

În ciuda faptului că AMEFA a controlat cea mai mare parte a jocului, în special în a doua repriză, gazdele ar fi putut da lovitura în ultimele minute, când Tudor Herlea nu a putut reține o minge dificilă, aceasta a ricoșat în față la un grup de jucători aflați în centrul careului, și un jucător al gazdelor a reușit să șuteze spre poartă... dar mingea a trecut milimetric pe lângă bară (minutul 87)!

La finalul jocului, gazdele au contestat maniera de arbitraj, și în special eliminarea lui Paul Perșa, dar adevărul este că AMEFA a ratat de puțin o victorie de prestigiu în fața echipei de pe primul loc. Echipa a avut o prestație solidă în defensivă, iar la mijloc Marius Frîncu și Rareș Ciprian Câmpan au distribuit foarte bine mingile spre jucătorii din atac, dar aceștia nu au reușit nicicum să găsească drumul spre poarta adversă.

Dacă ținem cont de clasament, rezultatul este unul mai mult decât onorabil pentru AMEFA, și dezastruos pentru Avântul Bradu Luna de Sus. Pe de altă parte, având în vedere că a evoluat cu om în plus vreme de mai mult de o repriză, AMEFA ar putea fi nemulțumită că nu a obținut victoria, în vreme ce gazdele se pot declara satisfăcute cu un punct.

Pentru AMEFA a urmat o pauză de două săptămâni, deoarece în etapa a 18-a, duminică, 22 mai, stă. Următorul meci se va disputa duminică, 29 mai, cu începere de la ora 18, în deplasare, cu AS Borșa, echipă care între timp a urcat pe poziția a treia din clasament. Este o nouă provocare pentru AMEFA, care încearcă să-și păstreze invincibilitatea din acest retur.