sâmbătă, 7 mai 2022

O victorie categorică cu ultima clasată: AMEFA - Iris Cluj-Napoca 6-2 (2-1)

După o pauză de trei săptămâni, cauzată de sărbătorile pascale, meciurile din Liga a 5-a (zona Cluj) s-au reluat în week-end-ul de 1 mai, altă sărbătoare tradițională, astfel că nu toți jucătorii au putut răspunde ”prezent”. AMEFA a jucat duminică, chiar de 1 mai, de la ora 18, pe teren propriu, cu ultima clasată, Iris Cluj-Napoca. După o primă repriză ceva mai echilibrată, scorul a luat proporții în a doua repriză.

Lotul AMEFA pentru meciul cu Iris. Rândul de sus, de la stânga la dreapta: Paul Șofron, Adrian Blendea, Rareș Chesăuan, Mihnea Jurcă, Alex Marchiș, Mirel Mureșan, Darian Soporan, Andrei Lakatos, Adrian Tăutan. Jos: Raularian Rusu (președinte), Denis Alexandru, Robert Rus, Emil Trifan, Marius Vlad Ciortea, Antonio Sălăjan. Foto: Gabriel Suciaghi.

Cele două echipe și brigada de arbitri înainte de startul meciului. Foto: Raularian Rusu.

AMEFA a evoluat cu: Alex Marchiș (46 Paul Șofron) - Marius Vlad Ciortea, Andrei Lakatos, Emil Trifan, Robert Rus - Mirel Mureșan (60 Rareș Ciprian Câmpan) - Denis Alexandru (70 Adrian Blendea), Mihnea Jurcă, Darian Soporan, Adrian Tăutan - Rareș Chesăuan (60 Antonio Sălăjan). Antrenor-jucător: Emil Trifan.

Iris: Sebastian Sabou - János Szabo, Ștefan Lerincz (72 Liviu Pop), Paul Goron, Norbert Peter, Marius Feneși (63 Ioan Martin), Darius Chindriș, Vasile Antal (56 Ioan Adelin Nedelea), Dorin Raicea (56 Radu Popescu), Alexandru Iclodean, Radu Ovidiu Handrache (56 Samir Boumaggard). Antrenor-jucător: Marius Feneși.

A arbitrat o brigadă clujeană, cu Andrei Marius Jurcan la centru, ajutat de asistenții Teo Alexandru Șomlea și Cristian Alexandru Pop. Observator din partea AJF a fost domnul Dorin Barbu (Cluj-Napoca).

Echipele AMEFA (în albastru) și Iris (în roșu-negru) și brigada de arbitri, înainte de startul partidei. Foto: Raularian Rusu

AMEFA a început bine jocul și a deschis repede scorul: Darian Soporan (care a jucat excelent în postură de coordonator) l-a deschis pe partea dreaptă pe Denis Alexandru, acesta a pătruns în careu, l-a driblat ușor pe fundașul advers, și a înscris cu un șut plasat, pe lângă portar: 1-0 (min. 6). Seria de penalty-uri pentru AMEFA a fost deschisă în min. 20, când un fundaș de la Iris, în încercarea de a degaja, l-a lovit în careu pe Rareș Chesăuan. Emil Trifan a executat penalty-ul, în forță, dar mingea a lovit bara transversală!

Cu toate acestea, gazdele au majorat diferența doar cu două minute mai târziu, când Mirel Mureșan a executat impecabil o lovitură liberă de la 20 de metri, lateral dreapta: 2-0 (min. 22).

Oaspeții au reușit să reducă rapid din handicap, după un un-doi care a pus pe picior greșit defensiva AMEFA, Radu Ovidiu Handrache scăpând singur cu portarul Alex Marchiș, pe lângă care a punctat: 2-1 (min. 24).

A fost prima fază mai periculoasă a celor de la Iris. Golul marcat le-a dat însă mai mult curaj oaspeților, care ar fi putut chiar egala, dacă șutul unuia dintre jucătorii de atac nu ar fi ocolit de puțin vinclul (min. 34).

Altfel, AMEFA a controlat destul de autoritar jocul, dar scorul de la pauză, 2-1, lăsa loc de orice pentru repriza secundă.

Situația s-a clarificat însă destul de repede, încă de la începutul reprizei secunde. Rareș Chesăuan a recuperat o minge în apropierea careului advers, a intrat în careu pe dreapta și i-a pasat decisiv lui Mihnea Jurcă, al cărui șut din apropiere a fost respins de János Szabo cu mâna (min. 49). Al doilea penalty pentru AMEFA a fost executat și transformat de Darian Soporan: 3-1 (min. 50).

Câteva minute mai târziu, Marius Vlad Ciortea l-a lansat pe Rareș Chesăuan pe partea dreaptă, acesta a reușit să ia fața fundașului, dar și portarului ieșit în întâmpinare în afara careului, și să strecoare mingea pe lângă portar, direcționând-o corect spre poarta goală: 4-1 (min. 56).

Același Rareș Chesăuan a ratat cea mai mare ocazie a gazdelor din acțiune (deci, fără a socoti penalty-urile). A fost o fază foarte bine lucrată, care a pornit de la Mirel Mureșan, cu pasă pe partea dreaptă la Adrian Tăutan, care a scăpat singur spre poartă, dar, altruist, i-a pasat în careu lui Rareș Chesăuan, mai bine plasat, dar șutul acestuia a nimerit bara laterală (min. 59).

După golul de 4-1, a urmat o perioadă în care ambele echipe au efectuat multe schimbări, jocul a fost fragmentat și de accidentări. La AMEFA și-a făcut debutul Adrian Blendea, care, deși încă accidentat, a evoluat în ultimele 20 de minute în locul colegului său gorjean, Denis Alexandru.

Cei de la Iris au avut și ghinion. Imediat după ce au efectuat ultima schimbare posibilă, în min. 73 s-a accidentat unul dintre jucători, la o fază banală, suficient de grav pentru a nu mai putea reveni în joc. Astfel, cei de la Iris au evoluat practic cu un om în minus din acel moment.

AMEFA a profitat imediat: la un corner executat de Marius Vlad Ciortea de pe partea stângă, Darian Soporan s-a înălțat în careu și a plasat mingea cu capul sub transversală: 5-1 (min. 76).

Peste doar două minute, Adrian Tăutan a avut o acțiune individuală pe partea stângă, a pătruns în careu, unde a fost oprit doar prin fault de portarul Sebastian Sabou. Adrian Tăutan a dorit să execute tot el penalty-ul, al treilea pentru AMEFA în acest joc, dar șutul său a fost respins de portar (min. 78).

Deși cu un om în minus, oaspeții au continuat să joace destul de ofensiv, și au reușit surprinzător chiar să înscrie, cu un șut puternic și plasat din afara careului, al lui Samir Boumaggard: 5-2 (min. 80).

Imediat a venit și replica gazdelor. Emil Trifan a executat foarte bine o lovitură liberă de la aproape 30 de metri, trimițând mingea în vinclu și stabilind scorul final: 6-2 (min. 81).

În ultimele minute, ocazii au fost destule, toată lumea a dorit să-și treacă numele pe lista marcatorilor, dar, în ciuda numeroaselor șanse de gol, nu s-a mai înscris.

A fost un meci frumos, cu multe goluri, plus penalty-uri ratate în contul gazdelor. Pentru AMEFA, urmează o nouă partidă pe teren propriu, cu AS Chinteni, duminică, 8 mai, de la ora 18. Sperăm din tot sufletul ca succesul să se repete.