sâmbătă, 19 februarie 2022

Amical: AMEFA - Inter Dezmir 2-5 (0-4)

După o iarnă destul de lungă și de dificilă, AMEFA a reluat pregătirile duminică, 13 februarie 2022, când, de la ora 15, a întâlnit pe Inter Dezmir într-un meci amical.

La AMEFA au venit doar o parte dintre jucătorii din lot: Paul Șofron, Marius Vlad Ciortea, Horațiu Moldovan, Emil Trifan (căpitanul echipei), Robert Rus, Mirel Mureșan, Rareș Ciprian Câmpan, Antonio Sălăjan și Mihnea Jurcă. Alături de aceștia, au participat și mai mulți fotbaliști aflați în probe, fără de care AMEFA nici n-ar fi putut alinia 11 jucători la start. Dintre aceștia, s-a remarcat în mod deosebit David Nistor, fundaș central.

Echilibrul s-a menținut doar în primele 20 de minute, perioadă în care ambele echipe au ratat câteva ocazii bune, Mihnea Jurcă fiind printre cei care au ratat de la AMEFA. După minutul 20, la AMEFA au intrat mai mulți jucători dintre cei aflați în probe, și cei de la Inter Dezmir au profitat, marcând gol după gol până la finalul reprizei, când se consemna scorul de 0-4. Din păcate, înainte de fluierul final al primei reprize a avut loc și un incident regretabil, care s-a lăsat cu o accidentare.

În a doua repriză și cei de la Inter Dezmir au făcut o serie de schimbări, iar meciul a fost mult mai echilibrat. Golurile au venit, din nou, abia spre finalul reprizei. Antonio Sălăjan a redus din diferență, cu un șut-centrare de pe partea dreaptă, care a ajuns în vinclul porții adverse: 1-4. Oaspeții au marcat din nou în ultimele minute, pentru 1-5. Ultimul gol l-a înscris David Nistor, în prelungirile partidei, după o frumoasă acțiune: 2-5.

Următorul meci amical este programat duminică, 20 februarie 2022, tot de la ora 15, și tot pe terenul 2 (sintetic) din Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu” din Cluj-Napoca. Cu această ocazie, AMEFA va întâlni pe Luceafărul Ghirișu Român.