duminică, 20 februarie 2022

Amical: AMEFA - Luceafărul Ghirișu Român 6-1 (3-0, 1-0, 2-1)

În al doilea amical al iernii, AMEFA a întâlnit duminică, 20 februarie, de la ora 15, pe Luceafărul Ghirișu Român, unul din adversarii tradiționali în meciurile de pregătire. Și acest meci s-a disputat pe teren propriu, mai exact pe terenul 2 (sintetic) din Parcul Sportiv Universitar "Iuliu Hațieganu”. S-au jucat 3 reprize a câte 30 de minute.

De data aceasta, prezența la AMEFA a mai multor titulari și-a spus cuvântul, iar noii veniți au făcut față cu brio provocărilor. AMEFA a obținut în final o victorie concludentă. Pentru AMEFA au jucat, prin rotație: Alex Marchiș (portar), Marius Vlad Ciortea, Sebastian Chiș, Andrei Lakatos, Andrei Nemeș, David Nistor, Denis Alexandru, Bogdan Puskas (fundași), Rareș Ciprian Câmpan, Robert Rus, Rareș Suciaghi, Csaba Becheși, Armando Luca, Cosmin Hetea, Adrian Tăuțan (mijlocași), Mihnea Jurcă, Giuseppe Perelli, Adrian Blendea, Antonio Sălăjan (atacanți).

AMEFA s-a desprins decisiv pe tabelă încă din prima repriză de 30 de minute. Rareș Ciprian Câmpan a deschis scorul cu un șut din afara careului, care s-a dus sub transversală, ușor deviat: 1-0. Robert Rus a dublat diferența cu un alt șut de la distanță, mingea fiind din nou puțin deviată: 2-0. În poartă, Alex Marchiș a apărat foarte bine, iar la golul al treilea a contribuit decisiv cu o lungă degajare pentru Rareș Suciaghi, care s-a desprins din marcaj, a driblat și portarul și a punctat în poarta goală: 3-0.

Repriza secundă a fost ceva mai echilibrată, pe fondul schimbărilor de efectiv. Tot AMEFA a înscris, prin Giuseppe Perelli, din penalty, după un fault în careu comis tot asupra lui.

În cea de-a treia repriză de 30 de minute, numărul de ocazii de poartă s-a înmulțit considerabil, dar s-au marcat doar trei goluri. Adrian Tăuțan a înscris cu un șut din careu, după o acțiune foarte frumoasă a lui Antonio Sălăjan: 5-0. Spre final, după ce s-au întrebuințat serios tot meciul să-l învingă pe Alex Marchiș, oaspeții au marcat în cele din urmă golul de onoare: 5-1. La ultima fază a meciului, Csabi Becheși a stabilit scorul final, cu un șut din lateral dreapta: 6-1.

Următorul meci amical va avea loc duminica viitoare, 27 februarie, tot în Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu”, și tot de la ora 15, în compania echipei de Liga a 4-a ACS Sporting Apahida.