vineri, 12 noiembrie 2021

Un penalty acordat în prelungiri a decis un meci cu multe întorsături de situație: Progresul Vlaha - AMEFA 5-4 (2-2)

Meciurile dintre AMEFA și Progresul Vlaha au fost mai mereu destul de echilibrate, și, de obicei, spectaculoase și cu multe goluri. Nici meciul de duminică, 7 noiembrie, nu a făcut excepție de la această regulă, oricare din cele două echipe putând să câștige, cum la fel de bine (și poate mai echitabil) se putea încheia și cu un rezultat de egalitate. AMEFA a condus în mai multe rânduri, cu 1-0, 3-2 și 4-3, dar gazdele au găsit de fiecare dată resursele să revină și, deși au condus o singură dată pe parcursul jocului, cu 2-1 în prima repriză, au terminat învingători cu 5-4 în urma unui penalty acordat în minutele de prelungire.

Partida a început la ora 15, pe soare, dar temperatura a fost destul de coborâtă, și a coborât și mai mult în a doua repriză, când soarele s-a ascuns după nori și a bătut un vânt rece.

Cele două echipe la start, AMEFA în plan apropiat (în roșu și negru). Foto: Raularian Rusu

AMEFA a jucat cu: Tudor Herlea - Marius Vlad Ciortea, Andrei Lakatos, Horațiu Moldovan, Robert Rus (85 Sebastian Chiș) - Rareș Ciprian Câmpan (79 Antonio Sălăjan), Giuseppe Perelli, Lucian Baciu - Mihnea Jurcă, Rareș Chesăuan, Lorand Szekely (67 Vlad Miron). În lipsa lui Emil Trifan, Lucian Baciu a jucat rolul de antrenor-jucător și căpitan al echipei. Au mai fost alături de echipă Raularian Rusu și Tibor Razman.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă clujeană, avându-l pe Andrei Marius Jurcan la centru, ajutat de Dragoș Ionuț Mureșan și Cosmin Mateuț - asistenți. Observator din partea AJF a fost domnul Mircea Ciglenean (Cluj-Napoca).

AMEFA a început mai bine și a deschis scorul destul de repede, în urma unei faze fixe (de remarcat că majoritatea golurilor s-au marcat din faze fixe). O lovitură liberă de pe partea dreaptă a fost executată de Rareș Ciprian Câmpan, mingea a fost trimisă în careu, un fundaș a respins în lateral însă doar până la Lorand Szekely, care i-a pasat în centru lui Rareș Chesăuan, demarcat, și acesta a împins balonul în plasă: 0-1 (min. 17). Peste doar câteva minute, am asistat la o uriașă eroare de arbitraj, un gol perfect valabil înscris cu capul de Giuseppe Perelli după un corner executat de Rareș Ciprian Câmpan fiind anulat fără vreun motiv clar (min. 21). În loc de 0-2, a fost 1-1 la faza imediat următoare. În timp ce unii jucători ai oaspeților erau încă preocupați să afle de la arbitru cauzele anulării golului, gazdele au obținut o lovitură liberă din apropierea centrului terenului. Mingea a fost trimisă în careu, n-a fost respinsă corespunzător, și, după două pase, un jucător nemarcat al gazdelor a trimis-o în poartă: 1-1 (min. 23). Pe val din punct de vedere moral, Progresul Vlaha a preluat apoi conducerea, după o acțiune pe partea dreaptă, încheiată cu o centrare în fața porții, finalizată cu ușurință de un atacant: 2-1 (min. 30). Bucuria gazdelor n-a durat prea mult, deoarece AMEFA a egalat la scurt timp. Rareș Ciprian Câmpan a executat precis un corner spre exterior, Lucian Baciu a preluat și a șutat la colțul scurt din marginea careului: 2-2 (min. 35).

Repriza a doua a fost la fel de echilibrată, cu un plus pentru AMEFA în prima parte, și un plus pentru Progresul Vlaha spre final, când a contat mai mult. Oaspeții au preluat din nou conducerea, după o lovitură liberă de la distanță, și din lateral stânga, executată foarte bine de Giuseppe Perelli la colțul lung: 2-3 (min. 61). Replica gazdelor a venit imediat, dintr-o execuție aproape în oglindă, similară, tot dintr-o lovitură liberă, doar că de la distanță mai mică, chiar de la marginea careului (arbitrul de centru a acordat inițial penalty, dar apoi a fost corectat, din fericire, de asistent). Chiar dacă a scăpat de penalty, AMEFA nu a scăpat de gol, lovitura liberă fiind foarte bine executată, tot la colțul lung: 3-3 (min. 63). Golurile s-au succedat cu repeziciune în aceste minute. AMEFA a condus pentru ultima dată în acest joc, după singurul său gol din acțiune: o diagonală de pe partea stângă a lui Robert Rus l-a găsit demarcat pe Mihnea Jurcă, acesta a intrat în careu, a driblat și portarul și a trimis în poartă, cu toată opoziția unui fundaș advers, care a încercat să respingă de pe linia porții: 3-4 (min. 66).

AMEFA suferă de obicei în partea finală a jocului. Și în acest meci s-au acumulat mai multe probleme: oboseală, stress, frig, întuneric, vizibilitate slabă, vânt, frustrări, accidentări. Astfel, în loc să-și consolideze avantajul obținut prin muncă și sacrificii, AMEFA a cedat mijlocul terenului, încercând să conserve un avantaj fragil, greu de apărat în fața unei echipe care a găsit resurse până atunci nebănuite. Deja erau unele semne, arbitrul anulând (pe bună dreptate) un gol al gazdelor înscris dintr-o poziție flagrantă de offside. În plus, la Progresul Vlaha a intrat în minutul 70 veteranul Krasznai Márton, care, prin execuțiile sale, a avut o contribuție decisivă la victoria echipei gazdă. La o lovitură liberă din apropierea centrului terenului, Krasznai Márton a trimis mingea foarte bine în zona punctului de la 11 metri, unde un atacant al gazdelor a reușit să ajungă la minge înaintea lui Tudor Herlea, și să reia cu capul: 4-4 (min. 77).

Finalul a fost incandescent. AMEFA a mai încercat să revină în joc, dar ocaziile mai mari au aparținut Progresului. La o lovitură liberă de la distanță, Krasznai Márton a trimis surprinzător direct pe poartă, și mingea a lovit bara laterală, ieșind apoi în aut de poartă. Tudor Herlea a mai avut câteva intervenții salvatoare, dar n-a mai putut face nimic în minutele de prelungire, când, la un duel pentru minge în careu între Lucian Baciu și un jucător advers, arbitrul a dictat penalty. Același Krasznai Márton a transformat penalty-ul, aruncând tabăra gazdelor în delir: 5-4 (min. 90+2).

Pentru AMEFA, înfrângerea este dureroasă și, în bună măsură, nemeritată. Cu acest rezultat, Progresul Vlaha termină pe locul 5 turul de campionat, în vreme ce AMEFA este pe locul 7 (din 11 echipe). Returul va începe abia la primăvară, dar până atunci mai este programat primul tur din Cupa României, faza județeană, care se va juca duminică, 14 noiembrie. Cu această ocazie, AMEFA va întâlni în deplasare pe Ardealul Cluj, de la ora 16.30 (în nocturnă). Va fi ultimul meci din anul 2021 pentru echipele din Campionatul Județean Cluj, Liga a 5-a, zona Cluj.