vineri, 5 noiembrie 2021

Oaspeții au întors rezultatul în a doua repriză: AMEFA - Speranța Jucu 1-2 (1-0)

Duminică, 31 octombrie, de la ora 15, pe o vreme frumoasă, cu mult soare, AMEFA a întâlnit pe teren propriu pe Speranța Jucu într-un meci care s-a dovedit a fi echilibrat, aprig disputat, și cu un rezultat care a stat în cumpănă până la ultimul fluier al arbitrului. AMEFA a făcut un meci bun, în special în prima repriză, când a și preluat conducerea, dar a căzut fizic în a doua repriză, iar dominarea teritorială a oaspeților s-a materializat în cele din urmă și pe tabelă, aceștia reușind să întoarcă rezultatul în favoarea lor.

AMEFA (în roșu și negru), brigada de arbitri și Speranța Jucu înainte de începerea partidei. Foto: Raularian Rusu

AMEFA a jucat cu: Paul Șofron - Marius Vlad Ciortea (81 Aurel Moisa), Andrei Lakatos, Sergiu Bora, Sebastian Chiș - Lorand Szekely, Rareș Ciprian Câmpan, Rareș Suciaghi - Mihnea Jurcă, Rareș Chesăuan (76 Antonio Sălăjan), Darian Soporan. Alături de echipă au mai fost Robert Rus, Lucian Baciu (accidentați), Raularian Rusu, Gabriel Suciaghi, Tibor Razman.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă clujeană, cu Andreea Klein la centru, ajutată de asistenții Cătălin Hanga și Cristian Adrian Câmpean. Observator din partea AJF a fost domnul Ovidiu Fărăgău.

În prima repriză, deși oaspeții au avut mai mult posesia, AMEFA a avut ocaziile mai multe și mai mari, de cele mai multe ori pe contraatac. Încă din primele 10 minute gazdele ar fi putut deschide scorul, prin Rareș Chesăuan, cu un șut din marginea careului respins cu un reflex uimitor de portarul advers, sau prin Darian Soporan, care a scăpat singur spre poartă pe banda stângă, dar a scăpat mingea de sub control la intrarea în careu, dând posibilitatea portarului advers să intervină.

Ritmul s-a mai domolit, cei de la Speranța Jucu au început, încetul cu încetul, să domine teritorial, dar au pus relativ rar în pericol poarta gazdelor, având totuși și o ocazie foarte mare, în care un atacant a scăpat singur cu portarul, dar șutul său a fost blocat de Paul Șofron.

AMEFA a avut ocazii tot mai mari spre finalul reprizei, când a venit, în cele din urmă, și golul. Darian Soporan a reușit să scape din nou singur spre poartă, a driblat și portarul, dar șutul său a fost scos de pe linia porții de un fundaș (min. 32). Și Rareș Suciaghi a avut o ocazie similară, plecând de unul singur spre poarta adversă de la centrul terenului, dar și-a pierdut suflul și luciditatea în careu, unde a fost deposedat (min. 39). După o degajare lungă a lui Paul Șofron, Rareș Chesăuan s-a descotorosit de adversarul direct pe partea stângă, a intrat în careu și i-a pasat lui Lorand Szekely venit lansat la bara a doua, iar acesta nu avea cum să rateze din câțiva metri: 1-0 (min. 42).

În repriza secundă, AMEFA a reușit să mai mențină echilibrul o perioadă, dar dominarea oaspeților s-a accentuat pe parcurs, și în contextul în care jucătorii gazdelor au obosit tot mai vizibil. Lorand Szekely a scăpat singur cu portarul advers, care a reușit să-i blocheze șutul. Altfel, la 2-0, e greu de spus dacă oaspeții ar mai fi avut puterea să revină în joc. Din păcate pentru AMEFA, aceasta a fost ultima mare ocazie a lor în acest meci. În schimb, atacurile la poarta lui Paul Șofron s-au înmulțit, iar portarul gazdelor a fost nevoit să intervină la un șut periculos, care se îndrepta spre vinclu.

Cu toate acestea, egalarea a venit după o fază discutabilă, în care, după o centrare, Marius Vlad Ciortea a încercat să intervină la o minge jucată de un adversar, care a anticipat însă intervenția fundașului gazdelor și s-a poziționat astfel încât să forțeze contactul. Doamna arbitru a apreciat că a fost vorba de un fault în careu și a acordat penalty, transformat de același jucător de la oaspeți: 1-1 (min. 61).

La acest scor, ambele echipe au forțat golul victoriei, dar oaspeții au părut mai proaspeți, reușind în destule momente să controleze centrul terenului. Mai mulți jucători de atac de la AMEFA, între care și Mihnea Jurcă și Darian Soporan, au coborât tot mai des la mijloc, pentru a susține apărarea, și astfel forța ofensivă a echipei gazdă a scăzut.

Oaspeții au reușit să puncteze cu un șut splendid de la circa 20 de metri, care le-a adus victoria: 1-2 (min. 80). În minutele de final, AMEFA n-a mai reușit să dea o replică foarte coerentă și să forțeze egalarea, în contextul în care și Rareș Ciprian Câmpan s-a accidentat și, în lipsa altor jucători de rezervă, practic gazdele au evoluat în zece.

Înfrângerea a părut nedreaptă pentru AMEFA, calculând după numărul ocaziilor, dar Speranța Jucu a fost echipa mai bună în ansamblu, controlând o bună parte din meci mijlocul terenului, și păstrându-și până la final un nivel bun de joc.

Ultima etapă din turul de campionat va avea loc duminică, 7 noiembrie 2021, când AMEFA va juca în deplasare, cu Progresul Vlaha.