sâmbătă, 16 noiembrie 2019

AMEFA - ACS Aghireșu 4-4 (3-1) pe teren, 3-0 la ”masa verde”

Duminică, 3 noiembrie, AMEFA a evoluat pe teren propriu, în Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu”, în fața unei echipe combative, ACS Aghireșu, care mai întotdeauna a pus probleme serioase, indiferent pe ce loc s-ar afla în clasament. Și în acest joc, oaspeții au dominat cea mai mare parte a meciului și, deși au fost conduși cu 3-0, au reușit să egaleze, 4-4, pe final, beneficiind și de accidentarea singurul portar al AMEFA prezent la joc, Tudor Herlea, aproape de la începutul meciului. Cu toate acestea, AMEFA a câștigat cu 3-0 la ”masa verde” după ce Comisia de Disciplină a AJF Cluj a admis contestația depusă de AMEFA cu privire la identitatea unui jucător de la oaspeți.
Meciul s-a jucat de la ora 18, pe nocturnă, pentru a da posibilitatea jucătorilor să se întoarcă la Cluj după ”luminație”. Pe o vreme rece, pentru AMEFA au evoluat: Tudor Herlea (29 Vlad Pop) - Marius Someșan, Andrei Lakatos, Mirel Mureșan, Robert Rus - Alex Chertes (71 Emanuel Petraș Ardelean), Giuseppe Perelli, Rareș Ciprian Câmpan, Bogdan Puskas (82 Sebastian Chiș) - Rareș Suciaghi, Lucian Baciu (79 Antonio Sălăjan).
Partida a fost arbitrată de o brigadă clujeană, cu Sorin Vădana la centru, Cosmin Mateuț și Szekely Zsolt - asistenți. Observator din partea AJF a fost domnul Petre Rus (Cluj-Napoca).
Jocul a fost de la bun început dominat de echipa oaspete, ale cărei atacuri au fost însă oprite cu destul de mare ușurință de defensiva celor de la AMEFA. Gazdele au replicat excelent pe contraatac, surprinzând de câteva ori fundașii celor din Aghireșu. Astfel, în min. 15, la o minge aruncată în atac, Rareș Suciaghi a reușit să își întreacă adversarul direct în viteză și să înscrie pe lângă portar: 1-0. Peste doar două minute, oaspeții au pierdut balonul la mijlocul terenului, Lucian Baciu a combinat cu Rareș Suciaghi, care i-a retrimis în careu, Lucian Baciu a făcut o preluare de senzație, cu călcâiul, apoi o piruetă de efect, marcând pe lângă portar: 2-0 (min. 17). Aproape imediat, o nouă lansare în atac a lui Rareș Suciaghi a avut ca rezultat un nou gol, după o fază aproape identică cu cea a primului gol: 3-0 (min. 20). Oaspeții păreau KO, dar au redus repede din handicap, cu un șut la vinclu, din afara careului, reușit de Tiberiu Emeric Tegen: 3-1 (min. 24).
Deja în acel moment portarul AMEFA, Tudor Herlea, era accidentat. În ciuda îngrijirilor medicale, a trebuit înlocuit, în min. 29 intrând în locul său Vlad Pop, un jucător de rezervă, care în mod normal evoluează fundaș, nu portar. Oaspeții au înțeles repede situația și au încercat poarta mai des, doar că în prima repriză Vlad Pop chiar a avut câteva intervenții bune, una dintre acestea, chiar în ultimul minut al primei reprize, cu piciorul, fiind remarcabilă.
Pericolul era însă clar, iar în a doua repriză AMEFA a suferit din greu din cauza lipsei unui portar de meserie, dar și din cauza oboselii care s-a instalat treptat în tabăra gazdelor, incapabile să mențină jocul în jumătatea adversă sau măcar la mijlocul terenului, la o distanță cât de cât mai mare de propria poartă.
Astfel, în min. 55, o pătrundere pe partea stângă a lui Steve Ancău s-a finalizat cu un șut la colțul lung: 3-2. Gazdele au replicat aproape imediat: Rareș Suciaghi s-a lansat într-una din acțiunile sale individuale spre poarta adversă, fiind oprit doar prin fault, în careu. Același Rareș Suciaghi a transformat penalty-ul: 4-2 (min. 60).
Peste câteva minute însă, o centrare de pe partea stângă a lui Steve Ancău a ajuns în poartă, din cauza unei erori de interpretare a traiectoriei mingii de către Vlad Pop: 4-3 (min. 64).
Oaspeții, încurajați de această reușită neașteptată, au trecut la o ofensivă totală, în vreme ce jucătorii de la AMEFA, demoralizați, s-au baricadat în defensivă, cu unele contraatacuri care însă nu au mai dat rezutate pe tabelă. Jucătorii gazdelor au trăit cu speranța că cei de la ACS Aghireșu nu vor mai găsi spațiul porții. Dar, după mai multe ocazii (unele uriașe), inevitabilul s-a produs totuși: după o acțiune prelungită de atac, mingea a fost trimisă inițial în bară, de unde a revenit în centrul careului la Mandric, care, nemarcat, a reluat în plasă: 4-4 (min. 79).
În ultimele 10 minute, ambele echipe au încercat să obțină victoria, oaspeții fiind și de această dată mai aproape de această realizare. AMEFA, fără Lucian Baciu și Alex Chertes, înlocuiți mai devreme, nu a mai avut puterea ofensivă necesară pentru a forța victoria.
La final, dezamăgirea în tabăra AMEFA a fost una destul de mare, după un joc care, la 3-0, părea să fie la îndemână. Happy-end-ul pentru gazde a fost scorul de 3-0 cu care echipa a câștigat, oficial, jocul, după ce Comisia de Disciplină a AJF Cluj a admis contestația depusă de AMEFA la finalul meciului privind identitatea unui jucător al oaspeților, care a refuzat să se prezinte la cabina arbitrilor și observatorului pentru identificare.