sâmbătă, 23 noiembrie 2019

Prima victorie în deplasare din acest sezon: Progresul Vlaha - AMEFA 3-4 (0-3)

AMEFA a reușit în sfârșit să ”spargă gheața” și în deplasare în acest sezon, învingând la limită, 4-3, la Vlaha. Duminică, 10 noiembrie, pe o vreme răcoroasă, dar bună pentru fotbal, în fața a circa 25 de spectatori, AMEFA a făcut un meci bun, în special în prima repriză, când s-a detașat la un aparent liniștitor 3-0. În a doua repriză, în schimb, și în special pe final, gazdele au revenit în joc, și nu au fost departe de a egala la 4-4, situație care ar fi fost identică cu cea din meciul precedent, cu ACS Aghireșu, când, la fel, AMEFA a condus la un moment dat cu 3-0 dar a fost egalată în a doua repriză. Victoria este a întregii echipe, dar merite deosebite în obținerea ei le are Lucian Baciu, autor a primelor două goluri și co-autor la următoarele două.
Pentru AMEFA au jucat: Paul Șofron - Sebastian Chiș, Vlad Pop, Andrei Lakatos, Robert Rus - Vlad Ciortea, Marius Someșan (66 Antonio Sălăjan), Mirel Mureșan, Bogdan Puskas (71 Lucian Macri) - Lucian Baciu, Giuseppe Perelli.
Au arbitrat: Marius Chioran la centru, ajutat de Cosmin Mateuț (ambii din Cluj-Napoca) și Cristian Diaconescu (Florești) - asistenți. Observator din partea AJF a fost domnul Grigore Szabo (Cluj-Napoca).
Cartonașe galbene: Bogdan Huldușan (min. 87), respectiv Lucian Baciu (min. 78) și Giuseppe Perelli (min. 87).

AMEFA (în roșu-negru) și Progresul Vlaha la startul partidei, alături de brigada de arbitri. Jucătorii de la AMEFA, de la stânga la dreapta: Vlad Ciortea, Giuseppe Perelli, Robert Rus, Andrei Lakatos, Vlad Pop, Sebastian Chiș, Lucian Baciu, Bogdan Puskas, Mirel Mureșan, Paul Șofron, Marius Someșan (căpitanul echipei). Foto: Raularian Rusu.

AMEFA a început foarte bine partida. Chiar la lovitura de start, Lucian Baciu l-a încercat pe portarul advers cu un șut la vinclu de la mijlocul terenului, scos cu greu în corner; după lovitura de colț, Marius Someșan ar fi putut deschide scorul cu un șut din interiorul careului, care însă nu și-a atins ținta. Oaspeții au continuat să pară echipa mai decisă să câștige, și au deschis în cele din urmă scorul: fundașii gazdelor au pierdut ușor o minge în propria jumătate, Giuseppe Perelli i-a pasat lui Lucian Baciu, care a șutat fără preluare, din afara careului, de pe partea stângă, la colțul lung: 0-1 (min. 16). După câteva minute, la o fază aproape identică, Marius Someșan a recuperat o minge bâlbâită de fundașii de la Vlaha, i-a pasat în centru lui Lucian Baciu, și acesta a șutat din nou năpraznic, la colțul din stânga al porții: 0-2 (min. 19).
Gazdele au încercat să revină în joc, dominând teritorial, dar fără să-și creeze situații clare de gol. În schimb, pe contraatac, AMEFA a reușit din nou să puncteze: la un corner al Progresului, Robert Rus a degajat, iar Lucian Baciu și Giuseppe Perelli au scăpat singuri cu portarul advers, primul pasându-i celui de-al doilea, care a îndeplinit o simplă formalitate, trimițând mingea în poarta goală: 0-3 (min. 34).
În a doua repriză, presiunea echipei din Vlaha a crescut constant, pe măsură ce jucătorii oaspeți au obosit și au făcut tot mai greu față atacurilor. În general, apărarea celor de la AMEFA, deși lipsită de câțiva jucători importanți, a fost peste așteptări. Portarul Paul Șofron a avut câteva intervenții salvatoare, iar atunci când el a fost depășit, Robert Rus a respins cu capul de pe linia porții. Foarte eficienți au fost și fundașii centrali, Andrei Lakatos și Vlad Pop, iar Sebi Chiș, s-a descurcat excelent pe partea dreaptă. Defensiva a început să sufere după ieșirea de pe teren a lui Marius Someșan, foarte obosit, care, până în minutul 66 (când a fost schimbat de Antonio Sălăjan, care a jucat atacant), a avut un rol foarte important în fața apărării. Giuseppe Perelli a coborât pe poziția de mijlocaș central, alături de Mirel Mureșan, care la rândul său a jucat foarte bine.
Gazdele au reușit în cele din urmă să înscrie ceea ce părea a fi golul de onoare, printr-o execuție de excepție, la vinclu, de la mare distanță, a lui Paul Ionuț Cristea: 1-3 (min. 68).
AMEFA n-a părut să acuze șocul, ba mai mult, diferența de trei goluri s-a refăcut peste aproximativ 10 minute: Mirel Mureșan a recuperat o minge la centru, i-a pasat lui Lucian Baciu pe partea stângă, acesta și-a depășit adversarul direct și a pasat pe jos, în fața porții, lui Antonio Sălăjan, care a reluat simplu din careul mic: 1-4 (min. 79). Gazdele au reușit însă aproape imediat să marcheze: jucătorul de pe banda dreaptă a trimis o centrare șutată, Paul Șofron n-a reușit să oprească balonul, Lucian Macri s-a chinuit să respingă de pe linia porții, dar Marosan Andor Laszlo a fost atent și a împins mingea în plasă: 2-4 (min. 80).
În ultimele minute, gazdele s-au aruncat în atac, dar următorul lor gol a venit din pură întâmplare: Bogdan Huldușan a trimis o minge spre careul oaspeților, pe jos, fără adresă, iar Paul Șofron a dorit să degajeze fără preluare, gazonul i-a jucat o festă și mingea a intrat în poartă: 3-4 (min. 86)!
Din fericire pentru AMEFA, deși au fost câteva minute tensionate la final, nimic remarcabil nu s-a mai întâmplat, și cele trei puncte au revenit, meritat, oaspeților.
AMEFA și-a consolidat locul 7 în clasament înaintea jocului cu liderul Viitorul Poieni.