joi, 23 august 2018

Amical: AMEFA - Viitorul Gârbău 1-3 (0-2)

În primul amical al verii, AMEFA a întâlnit pe teren propriu pe Viitorul Gârbău, duminică, 29 iulie, de la ora 18, pe terenul 2 din Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu”. Cu majoritatea componenților lotului plecați în vacanță, AMEFA s-a prezentat la acest amical cu doar 13 jucători, între care și 3 veniți ”în probe”. De partea cealaltă, Viitorul Gârbău a dovedit că este o echipă foarte serioasă, care are gânduri mari în sezonul care stă să înceapă, prezentându-se cu un lot foarte numeros și totodată valoros. Partida a fost așadar la cheremul oaspeților, deși AMEFA a făcut un meci destul de bun, în ciuda absențelor.
Pentru AMEFA au evoluat: Paul Șofron - Vlad Pop, Andrei Lakatos, Emil Trifan, Robert Rus - Andrei Nemeș, Cosmin Hetea, Rareș Ciprian Câmpan, Lucian Baciu - Andrei Kerekes, Giuseppe Perelli. În a doua repriză au mai jucat Ionuț Pinitilie și Andrei Alex Vințan. Antrenor-jucător: Emil Trifan.
În prima parte a primei reprize, meciul a fost destul de echilibrat, cu ocazii la ambele porți. Pentru AMEFA au ratat situații destul de clare Giuseppe Perelli, Lucian Baciu, Andrei Nemeș (bară). Oaspeții au deschis scorul în min. 29 după o fază foarte frumos realizată, pe contraatac. Înainte de pauză, Viitorul Gârbău s-a detașat la 0-2 după o eroare în defensivă a lui Andrei Lakatos.
În a doua repriză s-a văzut faptul că AMEFA nu a avut la dispoziție decât două rezerve, în vreme ce adversarii au schimbat aproape toată echipa și au fost mai proaspeți din punct de vedere fizic. În min. 71 scorul a devenit 0-3 după un șut slab, mingea scurgându-se în poartă printre brațele lui Paul Șofron. Golul de onoare al AMEFA a venit pe final de meci, Andrei Nemeș finalizând frumos o acțiune ofensivă bine gândită și realizată: 1-3, scor final.
A fost un prim prilej de a vedea, după o vară lungă, care este potențialul echipei pentru campionatul 2018-2019, care stă să înceapă. Din păcate, este greu de tras vreo concluzie în condițiile în care au lipsit atât de mulți jucători. Totuși, pentru cei prezenți, a fost un test util și o oportunitate de a se readapta la condiții de efort după o perioadă de repaus, și pe o căldură specifică verii.