duminică, 26 august 2018

Amical: AMEFA - Inter Dezmir 6-11 (1-6)

Duminică, 12 august 2018, de la ora 10 dimineața, pe o căldură sufocantă, AMEFA a susținut cel de-al doilea amical al verii în compania unui partener tradițional în astfel de situații, Inter Dezmir. Meciul s-a jucat pe terenul 2 (sintetic) din Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu”. Perioada de vacanță și-a făcut pe deplin simțită prezența la ambele formații, dar în special la AMEFA, pentru care s-au strâns (cu chiu, cu vai) 11 jucători, dintre care doi aflați ”în probe”.
A rezultat un meci plăcut, cu foarte multe goluri, oaspeții detașându-se clar pe finalul primei reprize și la începutul celei de-a doua, când scorul a ajuns la un neverosimil 10-2 pentru Inter Dezmir. Pe final, AMEFA a mai redus din handicap, revenind la 10-6, pentru ca scorul final să fie stabilit la ultima fază: 11-6 în favoarea oaspeților.
AMEFA a evoluat cu: Tudor Herlea - Bernold Deri, Andrei Lakatos, Emil Trifan, Vlad Pop - Cosmin Hetea, Marius Someșan, Rareș Ciprian Câmpan, Robert Rus - Andrei Kerekes, Giuseppe Perelli.
Primul gol al AMEFA a fost înscris de Andrei Kerekes, cu un lob peste portarul advers, cu care scorul a devenit 1-1, întrucât oaspeții deschiseseră scorul chiar din minutul 2. În prima repriză, Inter Dezmir a pus în aplicare tactica obișnuită, cu o defensivă atentă, și cu contraatacuri tăioase, cinci dintre acestea materializându-se în goluri, în vreme ce AMEFA nu a mai reușit să puncteze.
În a doua repriză, după un început similar, AMEFA a redus din handicap prin Giuseppe Perelli, apoi scorul a ajuns la 10-2. AMEFA a mai înscris cu ajutorul unui jucător de la Dezmir (3-10, autogol), moment din care au început să intre golurile și în poarta oaspeților, Giuseppe Perelli reușind încă două goluri, iar Cosmin Hetea un gol, al șaselea pentru gazde, cu un șut senzațional, la vinclu: 6-10. Oaspeții au mai marcat o dată, chiar în minutele de prelungiri, stabilind scorul final: 6-11.
În ciuda rezultatului negativ, se poate spune că a fost un test cu efecte pozitive în vederea reînceperii competițiilor oficiale. AMEFA va disputa primul meci oficial duminică, 26 august, de la ora 17, în Cupa României - faza județeană, turul 1, cu Ardealul Cluj, partidă care va fi decisă într-o singură manșă pe terenul din cartierul Someșeni a celor de la Ardealul.