sâmbătă, 2 iunie 2018

Egalați în ultimul minut: AMEFA - Speranța Jucu 2-2 (1-1)

Prima etapă intermediară din actualul retur de campionat s-a desfășurat joi, 17 mai 2018. AMEFA a evoluat pe teren propriu, în Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu”, de la ora 20, în nocturnă, în compania echipei Speranța Jucu, una dintre protagonistele campionatului. În ciuda faptului că AMEFA se află în a doua jumătate a clasamentului, a făcut un meci foarte bun, dominând autoritar în multe momente și ratând multe ocazii clare. Oaspeții au ieșit la joc doar pe finalul primei reprize și la finalul jocului, marcând de fiecare dată și plecând cu un punct nesperat după aspectul general al jocului.
Pe o vreme bună pentru fotbal, au evoluat:
AMEFA (albastru): Paul Șofron - Marius Someșan (63 Rareș Mocan), Horațiu Moldovan, Eugen Ciobanu (71 Andrei Lakatos), Emil Trifan - Victor Iovănescu (71 Rareș Ciprian Câmpan) - Cosmin Hetea (83 Robert Rus), Rareș Suciaghi, Horațiu Brici, Lucian Baciu - Giuseppe Perelli (63 Bogdan Puskas). Antrenor-jucător: Emil Trifan. Rezervă neutilizată: Tudor Herlea. Au mai fost alături de echipă: Raularian Rusu, prof. Florin Moldovan, Gabriel Suciaghi, Lucian Macri, Cosmin Matifălean (cameraman).
Speranța Jucu (alb-roșu): Sergiu Prodan - Lucian Almaș, Liviu Sâmbotelecan, Ciprian Dan Mureșan, Ciprian Chiorean, Ovidiu Fișer, Paul Florin Tene, Vasile Darius Voicu, Vasile Petru Pop, Cristian Cîmpean, Adrian Anca.
A arbitrat o brigadă clujeană, cu Petru Vlad Inoan la centru, Szekely Zsolt și Petru Eusebiu Irina - asistenți. Observator din partea AJF a fost domnul Vasile Marc (Cluj-Napoca). Cartonașe galbene: Paul Șofron (min. 19), Eugen Ciobanu (min. 46), Emil Trifan (min. 68) și Andrei Lakatos (min. 89), respectiv Adrian Anca (min. 39), Ciprian Dan Mureșan (min. 62) și Ciprian Chiorean (min. 76). În min. 73, un jucător de pe banca de rezerve a oaspeților, Vlad Pojar, aflat în stare de suspendare, a fost invitat de arbitru în afara incintei terenului deoarece a adresat injurii brigăzii de arbitri.
Prima jumătate de oră a aparținut gazdelor, care au făcut poate cel mai bun joc din acest campionat, cu o singură lipsă: golul. Pasele și combinațiile au mers foarte bine, oaspeții aproape că nu au trecut de centrul terenului, dar a lipsit coerența la finalizare. S-au expediat mai multe șuturi pe lângă sau peste poartă, prin Victor Iovănescu, Horațiu Brici și Lucian Baciu. Apoi, în min. 13, portarul Sergiu Prodan a intervenit la o lovitură liberă executată foarte bine de Horațiu Brici, la vinclu. În min. 22, Cosmin Hetea a centrat prin fața porții, iar Lucian Baciu, aflat la colțul lung, a trimis din 6 metri paralel cu poarta! A venit apoi rândul lui Giuseppe Perelli să rateze, mai întâi cu capul, după un corner (min. 29), și apoi cu piciorul, de la marginea careului mic, după o centrare pe jos de pe partea stângă, a lui Emil Trifan (min. 31).
După cum se știe, în fotbal, ocaziile se răzbună... După o primă ratare și în contul oaspeților, aceștia au deschis scorul contrar cursului jocului: o minge lungă l-a găsit relativ singur pe Vasile Petru Pop în banda dreaptă, acesta a preluat, și-a făcut mingea pe stângul, și a șutat puternic și plasat din marginea careului: 0-1 (min. 36). Imediat după gol, Speranța ar fi putut profita de starea de debusolare în care s-au aflat pentru câteva minute gazdele, dar au ratat câteva ocazii mari. AMEFA avea totuși să înscrie, din lovitură liberă de la 18 metri ușor lateral stânga, executată de Cosmin Hetea, care a șutat pe jos, mingea a atins un jucător din zid și l-a păcălit pe portarul oaspeților: 1-1 (min. 42). În finalul reprizei, tot oaspeții au avut două ocazii, dar Paul Șofron și Eugen Ciobanu s-au opus golului.
A doua repriză a început la fel ca și prima, cu AMEFA forțând în atac. De data aceasta, golul nu s-a lăsat mult așteptat: Rareș Suciaghi a centrat de pe partea dreaptă, Horațiu Brici a reluat din careu, mingea l-a atins pe Giuseppe Perelli și a intrat în poartă: 2-1 (min. 53).
Gazdele s-ar fi putut desprinde pe tabelă, dar Giuseppe Perelli, scăpat singur spre poartă, a șutat în portar (min. 56). Au urmat și alte ocazii uriașe la poarta Speranței. În min. 70 am consemnat cea mai mare ratare din tot meciul, de fapt o triplă ratare: Cosmin Hetea a centrat de pe dreapta pentru Lucian Baciu, acesta a ezitat să reia spre poartă din mijlocul careului, a lăsat mingea să treacă, a întors spre Horațiu Brici, acesta a șutat în bara transversală, mingea a revenit în teren la Cosmin Hetea, care, la 7 metri de poartă, a plonjat și a trimis cu capul... în afara cadrului porții!! Peste doar două minute, Emil Trifan a executat pe colțul scurt o lovitură liberă din partea dreaptă, iar mingea a lovit bara laterală. La o altă lovitură liberă, de la mai mare distanță, același Emil Trifan a trimis spre încheietura barelor, dar Sergiu Prodan a apărat. În fine, în min. 82, Rareș Mocan, scăpat singur spre poartă, l-a luat și el la țintă pe portarul advers.
În ultimele minute ale jocului, AMEFA a slăbit un pic turația, iar oaspeții au avut și ei o șansă de gol, la o bâlbăială a lui Paul Șofron în propriul careu, fiind cât pe ce ca un adversar să-i fure mingea (min. 88). Inevitabilul s-a produs în ultimul minut de joc: o minge aruncată la disperare în față l-a găsit surprinzător de liber pe Cristian Cîmpean în partea stângă, acesta a preluat, a intrat în careu și a șutat sub bară: 2-2 (min. 90).
În minutele de prelungiri, AMEFA a avut din nou șansa victoriei: Rareș Suciaghi l-a lansat excelent pe Horațiu Brici, perpendicular pe poarta adversă, dar acesta, scăpat și el doar cu portarul, a trimis pe lângă bară...
Să spunem că în acest meci AMEFA a scăpat victoria realmente printre degete, plătind tribut numeroaselor ratări din situații clare de gol. Oaspeții, mult mai pragmatici, au finalizat atunci când trebuia și au obținut un punct care, probabil, nu-i ajută oricum prea mult în lupta pentru primul loc.