marți, 5 iunie 2018

Seria de 10 meciuri fără înfrângere s-a încheiat... la scor: Viitorul Poieni - AMEFA 7-1 (6-0)

AMEFA a reușit, vreme de 10 etape, să nu piardă niciun meci sau, dacă a pierdut, după cum a fost cazul cu Progresul Sânnicoară (5-4 pe teren), a câștigat la ”masa verde”. Chiar și fără a lua în considerare acel joc, au fost efectiv 6 meciuri consecutive în care AMEFA nu a pierdut, câștigând 4 și remizând de două ori, în fața unor echipe din partea superioară a clasamentului.
Din nefericire, această serie pozitivă s-a încheiat duminică, 20 mai, când, de la ora 17, AMEFA a jucat la Poieni cu una dintre revelațiile acestei ediții de campionat, Viitorul Poieni. Fiind cea mai lungă deplasare din tot campionatul, o bună parte din componenții lotului au preferat, din motive mai mult sau mai puțin obiective, să nu participe la joc, astfel că AMEFA s-a prezentat cu un efectiv redus, de doar 12 jucători, situație cu care nu credeam că ar mai fi posibil să ne mai întâlnim.
Gazdele, în schimb, conștiente că o victorie la scor le-ar aduce pe primul loc, profitând de faptul că liderul Viitorul Sânpaul stă, au tratat meciul cu maximă seriozitate încă de la început, ceea ce s-a și materializat pe tabela de marcaj în prima repriză. În a doua repriză, pe fondul unor schimbări la Viitorul, jocul a fost mai echilibrat, cu un plus pentru AMEFA, care însă n-a marcat decât o singură dată și n-a profitat deloc de avantajul numeric pe care l-a avut pentru ceva mai bine de un sfert de oră, ba dimpotrivă, a primit gol în superioritate numerică.
Pe o vreme caldă, în fața a circa 20 de spectatori, au evoluat formațiile:
Viitorul Poieni (portocaliu/negru): Tudor Vasile, Dan Traian Todoruț, Raul Negru, Bogdan Ionuț Ienec, Florian Ovidiu Marica, Raul Raita Mezei, Claudiu Radu, Alexandru Adrian Munthiu, Bogdan Cristian Lungu, Marian Potra, Dan Cristian Cifor. În a doua repriză au intrat și ceilalți componenți ai lotului: Cosmin Marcel Banciu, Rareș Tenea, Raul Vlad Popa, Bogdan Raul Gurgiuman, Marius Sorin Radu și Sorin Vulturar. Antrenor-jucător: Sorin Vulturar.
AMEFA (albastru): Tudor Herlea - Andrei Lakatos, Eugen Ciobanu, Horațiu Moldovan, Vlad Pop (66 Ionuț Pintilie) - Victor Iovănescu - Cosmin Hetea, Rareș Suciaghi, Marius Someșan, Emil Trifan - Giuseppe Perelli. Antrenor-jucător: Emil Trifan. Au mai însoțit echipa: Raularian Rusu și Gabriel Suciaghi.

A arbitrat o brigadă clujeană, cu Daniel Vasile Telecan la centru, Cosmin Mateuț și Paul Gligan - asistenți. Observator din partea AJF a fost domnul Claudiu Rusu (Cluj-Napoca). Cartonașe galbene: Raul Negru (min. 88), respectiv Emil Trifan (min. 40). Cartonașe roșii: Raul Vlad Popa (min. 71), respectiv Cosmin Hetea (min. 86).
AMEFA a făcut o partidă catastrofală, în special în apărare, astfel că Viitorul Poieni n-a avut niciun fel de probleme în a se impune. Gazdele au avut de partea lor și statura, jucătorii fiind mai înalți decât cei de la AMEFA, au știut și cum să joace, în așa fel încât potențialul avantaj dat de tehnicitatea presupus superioară a oaspeților să fie anulat. S-a jucat în general cu mingi lungi sau pe sus, la bătaie, duelurile fiind aproape de fiecare dată câștigate de poienari. În plus, aproape orice șut pe poartă a fost gol în primele 35 de minute.

Scorul s-a deschis încă din min. 6, când o minge bâlbîită în propriul careu de defensiva oaspeților a fost preluată de Dan Cristian Cifor, acesta a șutat în bara laterală, mingea a sărit cu ceva noroc la Marian Potra, care a înscris din apropiere: 1-0. Puțin mai târziu, după o incursiune pe partea dreaptă, Bogdan Cristian Lungu șutează la poartă din unghi închis, dar chiar și așa, mingea se strecoară între Tudor Herlea și bară: 2-0 (min. 16). Nu trec decât două minute și o combinație pe centru se dovedește fatală pentru defensiva oaspeților, Alexandru Adrian Munthiu finalizând din poziție singur cu portarul: 3-0 (min. 18). Pe un contraatac, vârful Dan Cristian Cifor se descotorosește de fundașii adverși și șutează tot de pe partea dreaptă, tot din unghi, tot gol: 4-0 (min. 24). La un alt contraatac, este rândul lui Bogdan Cristian Lungu să pătrundă ca prin brânză prin apărarea oaspeților și să finalizeze: 5-0 (min. 28). Și, ca să fie tacâmul complet, Horațiu Moldovan a trimis un lob perfect peste Tudor Herlea, în proprie poartă, aducând scorul la un neverosimil 6-0 (min. 35). Putea fi și mai rău, pentru că gazdele au mai și ratat câteva ocazii, pe finalul reprizei a început și Tudor Herlea să apere ceva iar în min. 44 gazdele au ratat chiar și un penalty, acordat pentru un fault în careu, și ratat cu seninătate (șut în transversală) de un jucător al gazdelor.

La pauză, așa cum spuneam, Viitorul Poieni a făcut mai multe schimbări, au urmat și altele, pe parcursul reprizei a doua, și astfel AMEFA a avut șansa de a nu pierde la un scor și mai catastrofal de atât. Mai mult, oaspeții au început să iasă tot mai hotărât la joc, dominând chiar partida în anumite momente. Astfel, la o incursiune în atac a lui Eugen Ciobanu, acesta a inițiat o combinație pe partea stângă, mingea a ajuns la Rareș Suciaghi în careu, care a reușit să-i paseze perfect în fața porții aceluiași Eugen Ciobanu, care a marcat: 6-1 (min. 57). AMEFA ar fi putut să reducă și mai mult din dfierență, dar Cosmin Hetea, scăpat singur cu portarul advers, a șutat în transversală (min. 61). În min. 71, gazdele au rămas cu un jucător mai puțin pe teren, după ce arbitrul l-a eliminat pe Raul Vlad Popa, pentru o intervenție violentă asupra lui Emil Trifan.
Deși se părea că AMEFA ar fi avantajată de omul în plus pe teren, eliminarea mai degrabă le-a întărâtat și ambiționat și mai mult pe gazde, care au înscris aproape imediat, prin Dan Cristian Cifor: 7-1 (min. 73).
Avea să fie însă scorul final, niciuna din echipe nefiind capabilă de a crea faze de poartă până la final. Frustrarea și oboseala și-au spus cuvântul și în min. 86, când Cosmin Hetea, faultat de un adversar, i-a spus ceva frumos arbitrului (care a apreciat că nu este fault) și a fost la rândul său eliminat, restabilindu-se așadar egalitatea numerică.
Cu acest succes, Viitorul Poieni urcă pe prima poziție în clasament, pe care probabil nu o vor mai părăsi până la finalul campionatului.