sâmbătă, 19 mai 2018

Victorie cu ultima clasată: Viitorul Dezmir - AMEFA 2-7 (0-6)

AMEFA a jucat duminică, 13 mai, de la ora 18, pe terenul ultimei clasate, Viitorul Dezmir, echipă în fața căreia câștigase toate meciurile precedente. Mai mult decât atât, pe teren propriu, AMEFA a învins de fiecare dată (în cele trei meciuri oficiale) cu același scor, 5-1, iar în deplasare este pentru a doua oară (din trei meciuri) când AMEFA câștigă cu un scor mai puțin obișnuit la fotbal, 7-2! Același rezultat s-a înregistrat și în ediția trecută de campionat, cu singura diferență că, atunci, AMEFA s-a distanțat în a doua repriză, în vreme ce acum învingătoarea s-a decis încă din prima repriză, încheiată cu scorul de 6-0 pentru AMEFA.
Pe o vreme închisă, cu ceva vânt și câteva picături de ploaie la un moment dat, au evoluat următoarele formații:
Viitorul Dezmir (albastru): Csete Mihail Attila, Tudor Darius Mureșan, Alex Răzvan Pârâuan, Nicușor Vlăduț Timbus, Ioan Laza (46 Alexandru Călin Almășan), Romeo Dumitriu, Daniel Sabin Muntean (46 Adrian Florin Cîmpean), Marius Viorel Bica, Dan Cosmin Moldovan (84 Liviu Constantin Boca), Ștefan Lerincz, Paul Alin Morar.
AMEFA (roșu-negru): Tudor Herlea - Rareș Mocan, Mircea Eugen Ciobanu, Horațiu Moldovan, Emil Trifan (38 Robert Rus) - Victor Iovănescu (61 Rareș Ciprian Câmpan) - Marius Someșan (56 Andrei Lakatos), Rareș Suciaghi, Horațiu Brici, Cosmin Hetea - Giuseppe Perelli (63 Ionuț Pintilie). Antrenor-jucător: Emil Trifan. Au mai fost alături de echipă: Raularian Rusu, Gabriel Suciaghi, Cosmin Matifălean (cameraman).
A arbitrat o brigadă din Cluj-Napoca, cu Ioan Florin Câmpean la centru, Paul Bogdan Pojar și Szekely Zsolt - asistenți. Observator din partea AJF a fost doamna Monica Rigo (Cluj-Napoca).
Cartonașe galbene: Paul Alin Morar (min. 67) și Marius Viorel Bica (min. 74), respectiv Cosmin Hetea (min. 81).
Meciul s-a jucat practic în primele 20 de minute, când AMEFA a înscris de patru ori. Mai întâi, Rareș Suciaghi a reușit un un-doi spectaculos cu Horațiu Brici, a pătruns perpendicular pe poarta adversă și a punctat: 0-1 (min. 5). Apoi, portarul gazdelor a încercat să-l dribleze pe Giuseppe Perelli, care însă l-a deposedat și a înscris în poarta goală: 0-2 (min. 13). Peste doar două minute, Horațiu Brici, din lovitură liberă, i-a pasat lui Rareș Suciaghi, care a șutat puternic din marginea careului, iar portarul gazdelor nu a putut apăra: 0-3 (min. 15). Perioada aceasta extrem de fastă s-a încheiat cu o nouă pătrundere decisivă a lui Rareș Suciaghi în careul advers, de unde, ajuns în fața portarului, i-a pasat altruist lui Giuseppe Perelli, iar acesta a îndeplinit o formalitate: 0-4 (min. 18). La acest scor, iureșul oaspeților s-a mai domolit, dezmirenii au mai ieșit și ei la joc, ratând o bună oportunitate de a reduce din handicap. Pe finalul reprizei însă tot AMEFA a mai înscris. Mai întâi, Giuseppe Perelli a reușit tripla, reluând cu capul din apropiere o minge centrată de pe partea stângă de Cosmin Hetea: 0-5 (min. 36). Același Giuseppe Perelli a trimis o pasă surprinzătoare cu călcâiul, prin care l-a lansat pe Horațiu Brici în careul advers, și acesta a șutat sub bară, fără speranțe pentru portar: 0-6 (min. 44).
După pauză, jocul și-a schimbat destul de radical aspectul, gazdele revenind surprinzător și atacând furibund. AMEFA, la adăpostul unui avantaj aparent liniștitor, a părut că nu mai forțează. După câteva ocazii, gazdele au reușit în cele din urmă să reducă din handicap prin Paul Alin Morar, care a șutat la colțul lung dintr-un careu aglomerat, după o fază prelungită de atac: 1-6 (min. 55). În min. 67, Horațiu Moldovan a comis un fault în interiorul careului, deși faza nu părea periculoasă, iar arbitrul a acordat penalty, pe care însă gazdele l-au ratat cu seninătate, trimițând pe lângă poartă! La faza imediat următoare însă, Viitorul Dezmir avea să înscrie: Ionuț Pintilie a trimis neinspirat o minge înapoi, spre propria apărare, gazdele au recuperat balonul, Ștefan Lerincz a fost deschis cu o pasă în careu, și nu a ratat ținta: 2-6 (min. 68).
La acest scor, AMEFA a încercat să revină în joc, a și ratat câteva ocazii prin Cosmin Hetea, Ionuț Pintilie și Horațiu Brici, dar și gazdele au trimis mingea în bară și au mai avut câteva oportunități.
Scorul final a fost stabilit de Robert Rus, care a anticipat foarte bine o pasă a unui fundaș central advers către propriul portar, a interceptat mingea și a lobat-o precis la colțul lung: 2-7 (min. 88).
Cu acest succes, al doisprezecelea în acest campionat, AMEFA echilibrează situația raportului dintre numărul de victorii și cel de înfrângeri: 12-12, la care se adaugă și trei egaluri. Urmează o serie de meciuri dificile, dintre care primele două cu echipe clasate pe primele locuri: Speranța Jucu și Viitorul Poieni.