sâmbătă, 12 mai 2018

Record de goluri: AMEFA - AS Borșa 10-5 (5-1)

Duminică, 6 mai, de la ora 18, pe terenul sintetic (numărul 2) din Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu” a avut loc partida dintre AMEFA și AS Borșa. Un meci care promitea să fie unul echilibrat, și cu emoții, având în vederea istoricul întâlnirilor directe. N-a fost însă deloc așa, AMEFA obținând o victorie confortabilă, care s-a conturat încă din primele 20 de minute. S-a înregistrat și un nou record de goluri marcate într-un meci oficial (al AMEFA) - 15, care întrece performanțele sau contraperformanțele precedente (Viitorul Gârbău - AMEFA 0-14 - recordul absolut, și Ardealul - AMEFA 13-0 - recordul din acest an).

Pe o vreme bună pentru fotbal, în fața a aproximativ 10 spectatori, au evoluat formațiile:
AMEFA (roșu-negru): Tudor Herlea (75 Paul Șofron) - Andrei Lakatos (67 Robert Rus), Eugen Ciobanu, Emil Trifan, Rareș Mocan (65 Marius Someșan) - Cosmin Hetea (70 Ionuț Pintilie), Rareș Suciaghi (60 Rareș Ciprian Câmpan), Horațiu Brici, Lucian Baciu - Dan Zaharia (56 Victor Iovănescu), Giuseppe Perelli (26 Bogdan Puskas). Antrenor-jucător: Emil Trifan. Rezerve neutilizate: Vlad Pop. Au mai fost alături de echipă: Raularian Rusu, Gabriel Suciaghi, Lucian Macri, Răzvan Costina, Răzvan Vurdea.
AS Borșa (albastru): Mihai Sorin Gavrilă, Nicolae Dorin Vasar, Daniel Phillips (46 Owen McComasky), Flaviu Rusu, Flavius Andrei Bizo, Alin Cosmin Morariu (46 Teodor Gheorghe Tamaș), Cristian Tudor Popa (60 Andrei Ionuț Cucoș), Lucian Ioan Oros, Andrei Ursuț (75 Paul Romulus Resiga), Sergiu Ioan Ungur, Lorand Butka.
Partida a fost arbitrată de o brigadă clujeană, cu Mircea Marcel Salomir la centru, Tudor Horea Punteaș și David Șuba - asistenți. Observator din partea AJF: Ovidiu Fărăgău (Cluj-Napoca).
Cartonaș galben: Flaviu Rusu (min. 89).
La un asemenea scor, chiar și descrierea golurilor ar face cronica foarte lungă... dar ne conformăm. AMEFA a început foarte bine și, la prima fază la poarta oaspeților, a și înscris: Horațiu Brici a executat un corner de pe partea dreaptă, defensiva adversă a respins, mingea i-a revenit lui Horațiu Brici care a centrat din nou iar Giuseppe Perelli a reluat cu capul, la colțul scurt: 1-0 (min. 2). Giuseppe Perelli s-a accidentat la această fază și în cele din urmă a trebuit să fie înlocuit în min. 26.
Până atunci însă AMEFA s-a desprins pe tabelă prin două goluri foarte frumoase ale lui Rareș Suciaghi. Mai întâi, Emil Trifan a recuperat o minge, i-a pasat lui Rareș Suciaghi, care a driblat toată apărarea oaspeților și a finalizat cu un șut plasat: 2-0 (min. 9). Apoi, după o altă minge recuperată, de data aceasta de Andrei Lakatos, același Rareș Suciaghi a pătruns în viteză dar a preferat să șuteze din afara careului, la vinclu: 3-0 (min. 17).
La acest scor, liniștitor pentru AMEFA,  oaspeții au avut o tresărire de orgoliu, și au redus din handicap: Lucian Oros l-a lansat perpendicular pe poartă pe Lorand Butka, acesta a trecut și de Tudor Herlea și a înscris: 3-1 (min. 22). Oaspeții au mai avut câteva situații de gol, pe care nu le-au fructificat. În schimb, AMEFA a revenit în ofensivă cu gol. Mai întâi, în min. 36, Dan Zaharia a trimis mingea în bara transversală, aceasta căzând apoi pe linia porții (sau dincolo de ea?).

Mingea cade pe linia porții sau dincolo de ea la șutul lui Dan Zaharia în transversală (min. 36)

Nu s-a acordat gol, dar imediat după, același Dan Zaharia a driblat câțiva fundași adverși în marginea careului și a finalizat cu aplomb: 4-1 (min. 38). Repriza s-a încheiat cu încă o reușită: Lucian Baciu a intrat în careu pe partea stângă, l-a servit perfect în fața porții pe Dan Zaharia, acesta a trimis în portar din 8 metri, mingea a ricoșat la un fundaș advers, care s-a complicat și a fost deposedat de Horațiu Brici, iar acesta a finalizat cu un șut superb, la încheietura barelor: 5-1 (min. 45).
În repriza a doua, AMEFA a făcut toate cele 6 schimbări posibile (plus cea din prima repriză, în total 7), iar ritmul meciului a mai scăzut. Oaspeții au redus din handicap imediat după pauză, când Lucian Oros a executat foarte bine o lovitură liberă din lateral stânga, la vinclu, pe colțul scurt: 5-2 (min. 47). Au trecut mai bine de 20 de minute până la următorul gol: Marius Someșan a recuperat o minge în banda dreaptă, a centrat în careu, defensiva oaspeților n-a fost capabilă să îndepărteze pericolul, astfel că Bogdan Puskas a profitat și a înscris: 6-2 (min. 68). Câteva minute mai târziu, Lucian Baciu i-a pasat lui Horațiu Brici în careul advers, iar acesta nu a greșit ținta: 7-2 (min. 75). Oaspeții au beneficiat de un penalty pentru un posibil henț în careu al lui Ionuț Pintilie, iar Lucian Oros a transformat: 7-3 (min. 77).
Golurile s-au aglomerat pe finalul partidei. Rareș Ciprian Câmpan l-a lansat foarte bine pe Lucian Baciu în banda dreaptă, acesta a pătruns în careu și i-a pasat perfect lui Horațiu Brici în fața porții: 8-3 (min. 87). Tot Rareș Ciprian Câmpan l-a lansat și pe Horațiu Brici, acesta s-a descurcat foarte bine între fundașii adverși și a finalizat cu un șut la colț: 9-3 (min. 90). Oaspeții au punctat de două ori în prelungiri. Mai întâi, după o mingea respinsă neconvingător de apărarea gazdelor, Lorand Butka a șutat de la marginea careului: 9-4 (min. 90+1). Apoi, la următoarea fază de atac, Lorand Butka l-a deschis foarte bine pe Sergiu Ioan Ungur în banda stânga, acesta, foarte liber, a intrat în careu și a trimis pe lângă Paul Șofron: 9-5 (min. 90+3). La ultima fază a partidei, după un atac prelungit, Lucian Baciu a înscris și el, cu un șut la colțul lung, stabilind scorul final: 10-5 (min. 90+4).
A fost un meci frumos, cu foarte multe goluri, ambele echipe demonstrând abilități peste medie în faza ofensivă și fragilități marcante în defensivă.
AMEFA a urcat pe locul 10 în clasament și va juca în etapa următoare cu ultima clasată, Viitorul Dezmir, în deplasare.