sâmbătă, 5 mai 2018

Egalii liderului: AMEFA - Viitorul Sânpaul 2-2 (0-2)

Meciul dintre AMEFA și Viitorul Sânpaul ar fi trebuit să aibă loc duminică, 29 aprilie, dar la insistențele echipei oaspete acesta a fost reprogramat pentru miercuri, 2 mai, de la ora 20, după mini-vacanța de 1 mai. S-a jucat așadar pe nocturnă, în Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu”, pe terenul 2 sintetic, și în fața unui public destul de numeros comparativ cu alte partide - peste 20 de spectatori s-au aflat în tribune, atât suporteri ai celor două echipe, cât și oameni curioși, aflați în parc, și care au rămas până la final, să vadă deznodământul unui joc care a început prost pentru AMEFA, dar care s-a terminat cu un egal oarecum surprinzător după aspectul general al meciului.
Vremea a fost foarte caldă peste zi dar temperatura a scăzut repede în timpul serii, astfel că au fost condiții foarte bune pentru fotbal. Au evoluat echipele:
AMEFA (albastru): Tudor Herlea - Marius Someșan (68 Rareș Mocan), Horațiu Moldovan, Emil Trifan (84 Andrei Lakatos), Robert Rus (46 Dan Zaharia) - Eugen Ciobanu - Cosmin Hetea, Cosmin Gorga (58 Victor Iovănescu), Rareș Suciaghi (79 Rareș Ciprian Câmpan), Lucian Baciu - Giuseppe Perelli (68 Bogdan Puskas). Antrenor-jucător: Emil Trifan. Rezervă neutilizată: Vlad Pop. Au mai fost alături de echipă, printre alții: Raularian Rusu, Răzvan Bătinaș, Ciprian Moldovan, Lucian Macri, Radu Neag, Szekely Janos, Daniel Șinca, Cosmin Matifălean (cameraman).
Viitorul Sânpaul (vișiniu-negru): Dănuț Tofan - Ciprian Alin Stinean, Nicolae Cucuruzan, Cristian Dan Cucuruzan, Mihai Eugen Mîrza, Cristian Mihai Petrișor (46 Liviu Septimiu Pop), Octavian Emanuel Ploscar, Tudor Sorin Petrișor, Tudor Rareș Petrișor, Marius Lingurar, Sebastian Cucuruzan.
A arbitrat o brigadă clujeană cu Călin Paul Toșa la centru, Cătălin Hanga și Paul Vereș - asistenți. Observator din partea AJF a fost domnul Petre Rus (Cluj-Napoca). Cartonașe galbene: Horațiu Moldovan (min. 51), respectiv Sebastian Cucuruzan (min. 57) și Tudor Sorin Petrișor (min. 90+1).
Oaspeții au avut un start foarte bun de partidă și au deschis scorul foarte repede: o centrare precisă, pe jos, de pe partea dreaptă, l-a găsit demarcat în centrul careului pe Marius Lingurar, care a șutat puternic și plasat, fără speranță pentru Tudor Herlea: 0-1 (min. 7). Meciul s-a mai echilibrat puțin dar tot oaspeții au avut ocaziile mai mari, și în cele din urmă diferența s-a majorat, Sebastian Cucuruzan reușind un șut de excepție, la vinclu, de la aproximativ 20 de metri: 0-2 (min. 25). Cu acest gol, ștacheta a fost foarte ridicată foarte sus, iar ceilalți jucători de la Sânpaul au încercat până la finalul jocului tot felul de execuții fanteziste, care să întreacă în spectaculozitate această reușită, fără a avea însă succes. Cert este că, cel puțin în prima repriză, Viitorul Sânpaul s-ar fi putut desprinde decisiv, înscriind mai multe goluri, dar jucătorii din atac au tratat cu superficialitate ocaziile apărute, ratând cu exasperare. Nu trebuie să îi reducem însă din merite lui Tudor Herlea, care a apărat foarte bine și a salvat echipa în mai multe rânduri. AMEFA a avut o singură ocazie mai serioasă, chiar în ultimul minut al primei reprize, când, după un un-doi cu Cosmin Hetea, Rareș Suciaghi a pătruns pe zonă centrală în careul advers, dar a șutat în afara cadrului porții dintr-o poziție clară de gol.
În a doua repriză, AMEFA a încercat să pună mai multe probleme adversarului și în cele din urmă a și reușit. Intrarea lui Dan Zaharia la pauză a impulsionat ofensiva iar revenirea lui Eugen Ciobanu în compartimentul defensiv a oferit un plus de siguranță apărării. Oaspeții au avut tot mai puține ocazii la poarta lui Tudor Herlea și au părut să obosească încetul cu încetul și să schimbe strategia într-una de conservare a rezultatului, care le era favorabil în acel moment. AMEFA a avut la dispoziție mai multe schimbări, iar jucătorii proaspăt intrați pe teren au revigorat jocul, dând tot mai multe speranțe că o revenire este posibilă. Și, în cele din urmă, golurile au venit în poarta oaspeților! Mai întâi, după o acțiune colectivă de atac, Bogdan Puskas a centrat prin fața porții adverse, mingea a ajuns la Cosmin Hetea pe partea opusă, acesta a retrimis la colțul scurt, de unde Dan Zaharia a reluat în plasă cu toată opoziția unui fundaș advers: 1-2 (min. 80). Atacurile tot mai consistente ale gazdelor au dat roade în ultimul minut de joc: Cosmin Hetea a trimis un șut-centrare de pe partea dreaptă, portarul oaspeților a intervenit defectuos la minge și aceasta a intrat în poartă: 2-2 în minutul 90! Arbitrul a mai acordat 3 minute de prelungire dar nimic semnificativ nu s-a mai întâmplat.
AMEFA a obținut un egal in extremis, dar acest punct, pe lângă faptul că face ca AMEFA să mai urce un loc în clasament (pe poziția a 11-a), cântărește foarte mult pentru moralul echipei în vederea meciurilor care urmează. În etapa viitoare, AMEFA va evolua din nou pe teren propriu, duminică, 6 mai, de la ora 18, cu AS Borșa. În ciuda poziției din clasament, echipa din Borșa a fost întotdeauna un adversar redutabil, iar scorul întâlnirilor directe le este favorabil, 3-2 (nu a fost niciun meci egal). Nu este mai puțin adevărat că AMEFA a câștigat ultimele două întâlniri, 5-4 acasă în ultima etapă din sezonul trecut și 1-0 în deplasare, în tur, victorie care a coincis cu primele puncte ale echipei în acest sezon după 9 etape de ”secetă”.
Sperăm așadar ca această serie pozitivă a echipei noastre să continue. Până acum, în ultimele 7 meciuri, am contabilizat 5 victorii și 2 egaluri. Să nu ne oprim aici!