sâmbătă, 7 octombrie 2017

Mai rău nu se poate: Avântul Bradu Luna de Sus - AMEFA 9-1 (2-1)

Duminică, 24 septembrie 2017, s-a scris una dintre cele mai negre pagini din istoria AMEFA, care avea să conducă asociația aproape de desființare. AMEFA a acceptat ca jocul să se desfășoare de la ora 12, așa cum au cerut gazdele, dar la ora meciului doar 11 jucători s-au prezentat la Liteni, locul de desfășurare al partidelor de acasă pentru Avântul Bradu Luna de Sus.
Astfel, AMEFA a jucat cu: Tudor Herlea - Andrei Lakatos, Giuseppe Perelli, Emil Trifan, Robert Rus - Cosmin Hetea, Marius Someșan, Victor Iovănescu, Lucian Dodea, Marius Bolda - Adrian Oltean. Antrenor: Radu Mureșan (George Cotuț nu a putut fi prezent). A mai însoțit echipa și Raularian Rusu.
Meciul a fost arbitrat de o brigadă clujeană cu Ioan Florin Câmpean la centru, Tudor Horea Punteaș și Zsolt Székely - asistenți. Observator a fost domnul Szöke Francisc. Cartonaș galben: Marius Bolda (min. 79). Cartonaș roșu: Tudor Herlea (min. 22).
Pe o vreme bună, în fața a circa 20 de spectatori (fani ai gazdelor), AMEFA a început bine și a deschis scorul repede: Marius Bolda a executat plasat la colțul scurt o lovitură liberă din lateral stânga, portarul gazdelor a respins în față, iar Robert Rus a reluat din apropiere: 0-1 (min. 8). Cei de la Avântul Bradu au preluat inițiativa și au început să atace tot mai consistent poarta lui Tudor Herlea, Paul Tudor Perșa trimițând mingea în transversală cu o lovitură de cap în min. 15.
Faza care a decis meciul s-a petrecut în min. 22: același Paul Tudor Perșa a scăpat spre poartă dintr-o poziție suspectă de offside, Tudor Herlea i-a ieșit în întâmpinare în afara careului, iar mingea trimisă de atacantul gazdelor l-a atins în mână pe portarul de la AMEFA, care a văzut cartonașul roșu. Astfel, AMEFA a rămas în zece oameni și, mai grav, fără portar ”de meserie”, între buturi intrând Cosmin Hetea, care a apărat foarte bine (cu o excepție, la golul 3 al celor de la Luna).
De altfel, reduta oaspeților a rezistat până în min. 36, când gazdele au reușit să egaleze prin Dorel Pașcalău. Același jucător avea să înscrie în prelungirile primei reprize, după o eroare a defensivei AMEFA, gol care a avut și un impact psihologic, venind exact înainte de pauză: 2-1.
AMEFA a început de altfel destul de bine repriza secundă, chiar și în condițiile date, profitând și de pasul în spate făcut de gazde. Chiar și în prima repriză, oaspeții au mai avut ocazii, Adrian Oltean trimițând cu capul alături de poartă dintr-o poziție foarte bună; iar în primele minute din a doua parte, Marius Someșan a scăpat spre poartă, dar n-a mai avut suflu ca să și finalizeze. AMEFA a mai fost aproape de gol la două lovituri libere executate de Emil Trifan: la una a intervenit portarul, iar la cealaltă, mingea a trecut cu puțin pe lângă bară.
Deși se părea că echilibrul se menține, acesta a fost definitiv rupt în min. 57: o minge de urmărire a gazdelor a ajuns în preajma careului, fundașii centrali de la AMEFA l-au lăsat pe portarul Cosmin Hetea să intervină dar acesta a luftat, oferindu-i pe tavă oportunitatea lui Szakács Csaba să puncteze: 3-1. Peste doar câteva minute, același Szakács Csaba a finalizat un atac al Avântului, scorul căpătând proporții: 4-1 (min. 63). A fost momentul în care câțiva dintre jucătorii de la AMEFA au ”aruncat prosopul” și au refuzat să mai joace constructiv, mai mult plimbându-se pe teren sau degajând mingile la întâmplare. Nu fără urmări pe tabelă, căci gazdele au continuat să joace la fel ca și până atunci, iar Magyári Szilárd Márton a reușit și el ”dubla” în min. 75 și 79: 6-1.
În min. 79, Marius Bolda nu a mai suportat umilința și atitudinea unora dintre coechipieri și a considerat că e mai bine să iasă de pe teren decât să continue, primind și cartonaș galben pentru că nu a cerut încuviințarea arbitrului. AMEFA a rămas efectiv cu doi oameni în minus pe teren, în realitate cu vreo patru în minus.
Superioritatea numerică a fost fructificată de gazde, care, cu toată opoziția celor din defensiva de la AMEFA (și a portarului Cosmin Hetea, care a scos câteva mingi grele), au mai punctat de 3 ori în min. 82, 86 și 90, prin Paul Tudor Perșa, care astfel a reușit un hat-trick, stabilind scorul final: 9-1.
Scorul este unul deosebit de umilitor, dar reflectă doar parțial datele problemei, până în min. 57 meciul fiind destul de echilibrat. AMEFA a avut iarăși ghinion dar plătește totodată tribut lipsei rezervelor la meciurile din deplasare. Este un nou record negativ ca diferență de scor în campionat, depășind clar înfrângerile la cinci goluri diferență din campionatul trecut (1-6 cu Viitorul Gârbău și 2-7 cu Viitorul Sânpaul).
După acest joc, atmosfera la echipă a fost una destul de încinsă. Câțiva jucători au anunțat că nu mai doresc să vină la meciuri. Antrenorul George Cotuț și directorul tehnic Radu Mureșan au fost de părere că nu mai este cazul ca echipa să continue și că ar trebui retrasă din campionat, după șapte înfrângeri consecutive din tot atâtea meciuri. Radu Mureșan a anunțat că el oricum renunță la postura de director tehnic sau antrenor. Din consultările cu jucătorii, a rezultat că, totuși, majoritatea acestora ar dori să continue. Astfel, deocamdată, echipa nu a fost retrasă din campionat și va continua să evolueze.