sâmbătă, 14 octombrie 2017

Aproape de primul punct: AMEFA - Voința Pata 1-2 (0-2)

AMEFA a fost foarte aproape de a obține primul punct (sau primele puncte) din acest campionat duminică, 1 octombrie, când, de la ora 16, pe o vreme frumoasă și în fața a aproximativ 20 de spectatori, a întâlnit pe Voința Pata, pe teren propriu, în Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu”. Dacă în prima repriză oaspeții au controlat partida și conduceau meritat la pauză cu 2-0, în a doua parte AMEFA a revenit puternic în joc și ar fi putut în mai multe rânduri egala scorul.
Fără antrenor(i), formația a fost alcătuită de Emil Trifan, prin consultare și cu alți jucători. Au evoluat următorii: Paul Șofron - Andrei Lakatos (46 Cosmin Hetea), Horațiu Moldovan, Giuseppe Perelli, Emil Trifan - Marius Someșan (55 Bogdan Puskas), Victor Iovănescu (82 Lucian Macri), Rareș Ciprian Câmpan, Marius Bolda - Rareș Suciaghi, Radu Neag (65 Robert Rus). Rezervă neutilizată: Tudor Herlea. Pe bancă au mai stat: Raularian Rusu, Gabriel Suciaghi.
Arbitrajul a fost asigurat de o brigadă din Turda, cu Ovidiu Ioan Feneșan la centru, ajutat de Alin Daniel Revnic și Bogdan Beian - asistenți. Observator AJF: Iuliu Maja (Cluj-Napoca). Cartonașe galbene: Paul Șofron (min. 73), Emil Trifan (min. 80), respectiv Grigore Boroș (min. 30), Vasile Dan Bob (min. 70), Aurel Rus (min. 72), Daniel Petrică Șter (min. 73), Gheorghe Marian Grebenișan (min. 79). În min. 90, delegatul echipei oaspete a fost invitat să iasă de pe teren, după proteste repetate. De altfel, banca oaspeților a fost extrem de gălăgioasă pe tot parcursul meciului, comentând la fiecare decizie a arbitrului.
Meciul a început în trombă, cu ocazii la ambele porți. Rareș Suciaghi a pătruns în careu, a driblat și portarul dar nu a mai apucat să trimită și mingea în poartă. Oaspeții, după ce au ratat la rândul lor o bună oportunitate, au reușit să deschidă scorul: la un corner executat de pe partea stângă, mingea a depășit toți jucătorii din centrul careului, ajungând în partea opusă la Marian Grebenișan, care a reluat direct, cu un șut în diagonală, o execuție dificilă și norocoasă la colțul lung: 0-1 (min. 15).
AMEFA a resimțit șocul deschiderii scorului și cei de la Pata au avut o perioadă bună, în care au jucat bine, dezinvolt, cu fundașii la centrul terenului, punând constant presiune pe apărarea gazdelor, care a rezistat cu greu asalturilor. Totuși, și AMEFA a avut șansa egalării, prin Marius Bolda, care a ajuns într-o situație clară de gol în careul advers, dar a preferat să paseze în loc să șuteze, iar mingea a fost interceptată de un fundaș advers.
Când se apropia finalul reprizei, Giuseppe Perelli a executat greșit un aut de poartă, mingea ajungând la atacanții adverși în preajma careului; aceștia au combinat eficient între ei, și Vasile Dan Bob a finalizat: 0-2 (min. 43), scor care s-a înregistrat și la pauză.
Jocul s-a schimbat aproape complet în a doua repriză, AMEFA dominând categoric și ratând numeroase ocazii, inclusiv un penalty. Semnalul revenirii a fost dat repede: după un corner, cei de la Voința Pata au dorit să lanseze un contraatac, dar mingea a fost interceptată de Horațiu Moldovan (care a făcut un meci excelent) și trimisă în atac, unde rămăsese colegul său din defensivă, Giuseppe Perelii; acesta, demarcat, a preluat și a trimis pe lângă portarul advers: 1-2 (min. 53).
La o fază aproape identică, puțin mai târziu, același Giuseppe Perelli a fost angajat printre fundașii adverși, surprinși de fază, dar el a trimis în bara laterală!
În min. 72 s-a petrecut faza care a stârnit cele mai multe discuții: din nou Giuseppe Perelli a fost lansat în careul advers cu o minge lungă de urmărire, dar, undeva în partea laterală a careului, aproape de linia de fund, a fost acroșat de portarul celor de la Voința Pata, care la rândul său urmărea mingea. Arbitrul a indicat fără ezitare penalty dar oaspeții au protestat vehement și s-a format chiar un meleu în jurul lui Giuseppe, căzut pe jos (a primit ulterior îngrijiri medicale). Jucătorii de la AMEFA, în frunte cu Paul Șofron (!), au venit să-l protejeze pe colegul lor, iscându-se discuții și controverse, în urma cărora s-au acordat și cartonașe galbene.
După ce situația s-a liniștit, Emil Trifan și-a asumat responsabilitatea executării penalty-ului (min. 74), dar portarul a apărat!
Până la final, AMEFA a continuat să atace și să aibă ocazii, dar pe rând au trecut pe lângă egalare Cosmin Hetea, Marius Bolda și Rareș Suciaghi. Arbitrul a și prelungit partida cu încă 4 minute, dar oaspeții au tras de timp corepsunzător, inclusiv cu câteva schimbări în minutele de prelungire.
AMEFA înregistrează a opta înfrângere consecutivă din tot atâtea meciuri de la începerea campionatului. Totuși, de data aceasta s-a înregistrat diferența minimă (de doar un gol), iar echipa a dat semne, mai ales în repriza secundă, că poate face față competiției. Rămâne problema finalizării, echipa înscriind foarte puține goluri, în ciuda numeroaselor ocazii de care dispune. Și la acest joc, singurul gol a fost marcat de un fundaș, și nu de atacanți, de la care avem în continuare așteptări și pretenții de a concretiza măcar una-două situații pe meci.