joi, 19 octombrie 2017

Încă o înfrângere la scor: Viitorul Sânpaul - AMEFA 9-2 (5-1)

A noua înfrângere consecutivă din tot atâtea meciuri de la începutul campionatului a venit pentru AMEFA duminică, 8 octombrie, la Sânpaul. Partida s-a jucat de la ora 16, pe o vreme închisă, destul de rece, chiar și cu puțină ploaie măruntă în a doua repriză, în fața unui număr redus de spectatori. Gazdele, care la un moment dat păreau a fi renunțat la competiție, au reușit, se pare, în scurt timp să creeze o echipă bună, pe scheletul celei vechi, și au evoluat admirabil, în special pe faza ofensivă. AMEFA, cu o apărare labilă, n-a făcut față și a pierdut la un scor totuși exagerat față de aspectul general al partidei.
Pentru AMEFA au evoluat: Paul Șofron - Andrei Lakatos, Horațiu Moldovan (46 Lucian Macri), Giuseppe Perelli, Marius Someșan - Victor Iovănescu (75 Tudor Herlea), Andrei Dicu - Cosmin Hetea, Rareș Ciprian Câmpan, Marius Bolda - Rareș Suciaghi. De pe margine, echipa a fost încurajată de Raularian Rusu și János Székely.
Meciul a fost arbitrat de Raoul Chirilă, la centru, ajutat de Csaba Antal și Paul Vereș - asistenți, toți din Cluj-Napoca. Unicul cartonaș galben al partidei a fost văzut de Horațiu Moldovan (min. 32).
Viitorul Sânpaul a început foarte bine meciul și a punctat la primele două faze de atac, mai întâi prin Tudor Sorin Petrișor, plecat dintr-o poziție suspectă de offside, și care, singur cu Paul Șofron, l-a lobat pe acesta: 1-0 (min. 2); iar apoi, aproape imediat, la o fază aproape identică, Marius Lingurar a scăpat spre poartă și a punctat pentru 2-0 (min. 4). În min. 10 s-a făcut 3-0 după o acțiune finalizată cu gol de Sebastian Cucuruzan.
Cam la acest scor s-a trezit și AMEFA, care a redus din handicap la o fază excelent gândită și lucrată de Andrei Dicu, care a pătruns în careu și i-a pasat lui Rareș Suciaghi în fața porții, iar acesta nu putea greși ținta din 6 metri: 3-1 (min. 13). De altfel, în acest joc, am remarcat evoluția foarte bună a lui Andrei Dicu la mijlocul terenului, din păcate prea puțin secondat de alți jucători.
Jocul s-a mai echilibrat după acest început cu multe goluri, iar AMEFA a desenat destul de frumos, doar că a ajuns mai rar la finalizare, iar Marius Bolda a ratat două bune oportunități de a echilibra și mai mult situația pe tabelă.
Iar dacă oaspeții nu au fost capabili să înscrie, au făcut-o gazdele, care au aplicat aceeași tactică, de a arunca mingile peste apărarea greoaie a celor de la AMEFA, iar Marius Lingurar, în mare formă, a finalizat de două ori după faze desfășurate în viteză, în min. 29 și 41, astfel că la pauză se consemna un aproape neverosimil 5-1.
Imediat după pauză, Ovidiu Marius Pop a punctat pentru 6-1 (min. 50) iar AMEFA a replicat imediat, de data aceasta Rareș Suciaghi fiind în postură de servant, iar Andrei Dicu la finalizare, pentru 6-2 (min. 52). Din nou, după gol, AMEFA a avut o perioadă mai bună, iar Rareș Suciaghi a fost din nou foarte aproape să înscrie din careul mic, dar a întârziat execuția și șansa a fost ratată.
Viitorul Sânpaul a continuat însă șarjele ofensive, nimicitoare pentru defensiva rarefiată a oaspeților, mai ales că Horațiu Moldovan, accidentat la sfârșitul primei reprize, a fost înlocuit la pauză. Astfel scorul a luat proporții rușinoase, după ce au punctat din nou Marius Lingurar (min. 66) și Sebastian Cucuruzan (min. 73) iar după un corner și-a înscris numele pe lista marcatorilor și fundașul Mihai Eugen Mîrza (min. 78), cu o lovitură de cap.
S-a ajuns astfel la 9-2, și se putea și mai rău, dacă nu erau o intervenție in extremis a lui Paul Șofron în ultimul minut de joc. Și AMEFA ar mai fi putut înscrie, și poate ar fi meritat să mai reducă din diferență, dar a plătit din nou tribut lipsei de eficacitate în fața porții adverse.
S-a ajuns astfel la un nou record, de 9 înfrângeri consecutive, iar în acest meci s-a egalat și recordul de goluri primite (tot 9) într-o singură partidă, cu mențiunea că de data aceasta AMEFA a avut de la început și până la sfârșit 11 jucători în teren. Apărarea a fost extrem de slabă, de vulnerabilă, s-a văzut (prea mult) și absența lui Emil Trifan, dar și a altor jucători, la nivelul tuturor compartimentelor. În ciuda scorului, s-a jucat relativ bine de la mijloc în sus, până la momentul finalizării, care rămâne o problemă aparent de nerezolvat, toți jucătorii de atac părând a fi ieșiți din formă când trebuie să marcheze.