vineri, 29 septembrie 2017

Am rezistat o repriză: Unirea Florești - AMEFA 2-0 (0-0)

Șirul neîntrerupt al înfrângerilor din acest campionat a continuat pentru AMEFA duminică, 17 septembrie, când, de la ora 17, a jucat în deplasare cu Unirea Florești. Vremea a fost inițial bună dar apoi s-a stârnit o furtună foarte violentă, care a determinat arbitrul să întrerupă jocul în minutul 30 pentru aproximativ 15 minute, iar pe puținii spectatori din tribune să se refugieze, la fel ca și jucătorii, la vestiare, în condițiile în care vântul a smuls acoperișul de la magazinul PROFI din apropierea stadionului din Florești și de asemenea a făcut ravagii printre scaunele din tribună.
AMEFA s-a prezentat la acest meci cu un efectiv redus de jucători, având în vedere că mulți dintre aceștia au participat la botezul fetiței lui Marius Someșan, iar gazdele, de la Unirea Florești, nu au dorit să schimbe ziua sau ora de desfășurare a jocului.
Astfel, pentru AMEFA au evoluat: Ovidiu Miclăuș - Andrei Lakatos, Horațiu Moldovan, Giuseppe Perelli, Robert Rus - George Deac (73 Paul Șofron), Adrian Oltean, Rareș Ciprian Câmpan, Cosmin Hetea - Rareș Suciaghi, Marius Bolda. Antrenor: George Cotuț. Pe bancă au mai fost, ca suporteri sau oficiali: Raularian Rusu, Adrian Macavei, Gabriel Suciaghi, Cosmin Țurcă.
Meciul a fost arbitrat de o brigadă clujeană cu Dragoș Nicolae Lunca - la centru, Marius Bălan și Petrică Ionuț Câmpeanu - asistenți. Observator AJF: Ionel Suciu (Cluj-Napoca).
Cartonașe galbene: Dan Vidrean Căpușan (min. 55), Andrei Cosmin Olosutean (min. 67), Doru Gabriel Bob (min. 88), respectiv Giuseppe Perelli (min. 50), Horațiu Moldovan (min. 52), Marius Bolda (min. 68).
În primele 30 de minute, până la întreruperea partidei, gazdele au avut mai mult inițiativa dar AMEFA a dat o replică destul de bună. Ocaziile mai mari le-au aparținut floreștenilor, care au trimis de două ori mingea în bară, iar noul portar al oaspeților, Ovidiu Miclăuș, a fost destul de mult pus la încercare (și s-a descurcat foarte bine). AMEFA a ratat la rândul său șanse de a deschide scorul, prin Rareș Suciaghi și Marius Bolda.
După întreruperea din min. 30, jocul a continuat în condiții meteorologice mai puțin favorabile, pe ploaie. AMEFA a dominat finalul primei reprize. În min. 32, Marius Bolda a căzut în careu după un posibil contact cu un fundaș advers dar arbitrul nu a acordat nimic. Peste puțin timp, același arbitru, foarte sensibil, l-a trimis în tribună pe antrenorul de la AMEFA, George Cotuț, pentru ”proteste repetate” iar pe raport a ținut să precizeze, la finalul jocului, și injuriile care i-ar fi fost adresate, după eliminare, ceea ce a făcut ca George Cotuț să primească 2 etape de suspendare din partea AJF.
În ultimele minute ale primei reprize, gazdele au avut o bună oportunitate de înscrie, dar Giuseppe Perelli a reușit să scoată mingea de pe linia porții. Aproape imediat, la cealaltă poartă, Rareș Suciaghi ar fi putut aduce AMEFA în avantaj, dar a întârziat șutul și a fost în cele din urmă blocat.
Repriza a doua a început sub aceleași auspicii ca și prima. Arbitrul de centru, care n-a văzut penalty la Marius Bolda în prima repriză, a văzut în min. 49 că Giuseppe Perelli a atins mingea (involuntar) cu mâna în careu la un șut al unui atacant al gazdelor și a indicat punctul cu var. Penalty-ul a fost transformat de Mihai Mureșan: 1-0 (min. 50).
După golul primit, AMEFA a fost echipa mai periculoasă, și a avut cea mai mare ocazie din meci în min. 59, când George Deac a centrat de pe partea dreaptă, mingea l-a depășit pe portarul gazdelor și a ajuns la Cosmin Hetea, care, singur-singurel, a ratat.
Încercând să egaleze, AMEFA a lăsat tot mai multe spații libere în defensivă, de care gazdele au profitat, lansând contraatacuri periculoase. Portarul Ovidiu Miclăuș s-a remarcat din nou, prin câteva intervenții spectaculoase. Forța de atac a AMEFA a scăzut în min. 73 când George Deac, accidentat, a fost nevoit în cele din urmă să părăsească terenul, fiind înlocuit de singura rezervă prezentă la joc, Paul Șofron, care, în premieră jucător de câmp, a fost trimis în avanposturi, fără prea mare succes.
Unirea Florești a închis definitiv meciul în min. 84, când Doru Gabriel Bob a prins un șut senzațional de la marginea careului, sub bară, stabilind scorul final: 2-0.
AMEFA pierde așadar al cincelea meci consecutiv de la începerea campionatului.