Etapele intermediare, cu ghinion: Vlădeasa Huedin - AMEFA 5-1 (2-0)

Deși Liga a 5-a din județul Cluj se adresează exclusiv echipelor de amatori, fotbaliștii având cu toții un loc de muncă sau fiind studenți, elevi, și așa mai departe, AJF Cluj impune în mod nejustificat disputarea unor etape intermediare, în timpul săptămânii, când doar o mică parte dintre jucători pot participa la jocuri. O astfel de etapă s-a desfășurat și miercuri, 6 septembrie, când, de la ora 17.30, AMEFA a trebuit să joace la Huedin (una dintre cele mai lungi deplasări), cu echipa locală Vlădeasa.
În fața a circa 25 de spectatori din tribuna stadionului, pe o vreme bună, au evoluat echipele:
Vlădeasa Huedin (portocaliu): Kovács István - Zsolt Bota, Flaviu Badiu, Claudiu Șușman, Dănuț Onețiu, Robert Antal, Tibor Bikali, Raul Coșiu, Ionuț Radoviciu, Tudor Ilea, Cristian Matei.
AMEFA (albastru): Paul Șofron - Lucian Macri, Giuseppe Perelli, Emil Trifan, Bogdan Puskas - Cosmin Hetea, Lucian Dodea, Rareș Ciprian Câmpan, Marius Bolda - Adrian Oltean, Tudor Herlea. Antrenor: George Cotuț. Pe bancă au mai stat: Raularian Rusu (președinte), Dragoș Conț (cameraman).
Arbitrajul a fost asigurat de o brigadă din Cluj-Napoca, cu Ioan Florin Câmpean la centru, Paul Vereș și Cosmin Mateuț - asistenți. Observator din partea AJF: Szöke Francisc. Cartonașe galbene: Flaviu Badiu (min. 70) și Cristian Matei (min. 78), respectiv Lucian Dodea (min. 82) - pentru proteste.
Deși teoretic pe foaia de joc apar 11 jucători, AMEFA a început meciul în 7 jucători, deoarece Lucian Dodea și Adrian Oltean au apărut abia în minutul 10, apoi a jucat în 9, până în minutul 35, când au ajuns și Rareș Ciprian Câmpan și Tudor Herlea. În aceste condiții, este clar că gazdele au fost din start avantajate, având inițial patru jucători în plus pe teren!
De altfel, acest avantaj numeric s-a și materializat aproape imediat: o diagonală l-a găsit liber în partea dreaptă a careului pe Cristian Matei, care a șutat imparabil la colțul lung: 1-0 (min. 3). Cei șapte jucători de la AMEFA au făcut eforturi foarte mari pentru a păstra tabela în limite rezonabile până când au sosit și ceilalți jucători, profitând oarecum și de superficialitatea cu care gazdele au tratat această superioritate numerică. După ce AMEFA a jucat în nouă (deci cu ”doar” doi oameni în minus), jocul s-a echilibrat vizibil. Totuși, Vlădeasa și-a consolidat avantajul în min. 15, prin Raul Coșiu, care a găsit calea spre gol, punctând din apropiere: 2-0. Scorul putea fi și mai mare, gazdele ratând destule ocazii, având și o bară, dar le-a lipsit concentrarea la finalizare. Chiar și cu doi oameni în minus, AMEFA s-a dovedit capabilă să pună probleme, și în două rânduri Marius Bolda a scăpat singur cu portarul advers, Kovács István, dar de fiecare dată acesta a reușit să-l stopeze pe neinspiratul atacant.
În minutul 35, au venit și ultimii doi jucători de la AMEFA, și s-a jucat 11 contra 11, de la scorul de 2-0 pentru Vlădeasa. Tudor Herlea, deși portar în mod obișnuit, a fost trimis în avanposturi. AMEFA a preluat frâiele partidei, dominând clar sfârșitul de repriză, și dând semne că în partea a doua ar putea să revină pe tabelă.
În mod ciudat și paradoxal, cei de la Huedin au abordat mult mai hotărâți și determinați repriza a doua, comparativ cu prima, în vreme ce, dimpotrivă, jucătorii de la AMEFA au părut obosiți, debusolați, incapabili să-și mai creeze situații clare de gol. Gazdele s-au apărat cu multă dăruire, iar AMEFA a dominat teritorial dar s-a expus destul de mult în apărare, fapt ce avea să coste.
Astfel, în min. 59, în urma unui contraatac, o centrare de pe partea stângă îl găsește liber în centrul careului pe Cristian Matei, care reia din voleu: 3-0. Golul meciului s-a înscris însă în min. 75: Tudor Ilea, care până atunci nu s-a remarcat prin mare lucru, a trimis un șut senzațional de la centrul terenului care l-a prins pe Paul Șofron puțin ieșit dintre buturi: 4-0.
Aceste goluri, căzute oarecum împotriva cursului jocului, au turnat plumb în ghetele jucătorilor de la AMEFA, ale căror încercări de a sparge bariera defensivă a gazdelor s-au văzut în cele din urmă răsplătite în minutul 82, când Tudor Herlea a punctat cu un șut sănătos, din careu: 4-1. A fost primul gol marcat de vreun portar de la AMEFA în poarta adversă.
Scorul final a fost stabilit de omul meciului, Cristian Matei, care a profitat și de data aceasta de slăbiciunile și de oboseala fundașilor de la AMEFA pentru a-l învinge din nou pe Paul Șofron: 5-1 (min. 87).
Se consemnează cea de-a treia înfrângere consecutivă pentru AMEFA în acest debut de campionat, o situație cu adevărat neobișnuită. Seria aceasta neagră trebuie neapărat să ia sfârșit și prima oportunitate în acest sens va fi duminică, 10 septembrie, când, de la ora 17, AMEFA întâlnește pe teren propriu pe Inter Dezmir.