sâmbătă, 6 mai 2017

2-0 e cel mai periculos scor: AMEFA - Inter Dezmir 3-4 (2-1)

Duminică, 30 aprilie, de la ora 17, pe o vreme bună pentru fotbal, AMEFA a întâlnit pe teren propriu pe Inter Dezmir, cea mai în formă echipă din retur și ocupanta locului 2 în precedenta ediție de campionat. Deși AMEFA a condus nesperat cu 2-0 după primele 20 de minute, oaspeții au reușit să întoarcă rezultatul, avându-l pe Andrei Vlad Chiorean (autorul unui hat-trick) într-o formă de excepție. La AMEFA, ca de obicei, absențele și-au spus cuvântul, în special în defensivă. O comparație cu meciul jucat săptămâna trecută la Sânnicoară arată că niciunul din titularii din defensivă de la acel meci (inclusiv portarul) nu au fost prezenți sau nu au fost titulari la acest joc, cu Inter Dezmir.
Așadar, AMEFA (roșu-negru) a evoluat cu: Paul Șofron (cpt.) - George Deac, George Cotuț, Rareș Mocan, Robert Rus - Cosmin Hetea (62 Marius Someșan), Adrian Oltean, Lucian Dodea, Bogdan Puskas (70 Rareș Ciprian Câmpan) - Cosmin Gorga, Rareș Suciaghi. Antrenor-jucător: George Cotuț (Radu Mureșan a lipsit). Rezervă neutilizată: Tudor Herlea. Pe bancă au mai fost: Raularian Rusu (președinte), Răzvan Costina (cameraman) iar în tribune, printre alții, Horațiu Brici, Eugen Ciobanu și Victor Iovănescu.
Inter Dezmir (albastru-negru): Ciprian Paul Sîncrăian - Antoniu Cozac, Călin Tripon, Răzvan Biriș, Răzvan Nemeș - Adrian Bercheșan, Lucian Moldovan (cpt.) (88 Alexandru Almășan), Sergiu Albescu, Lucian Baciu (46 Gabriel Cosmin Ielciu, 70 Victor Sonea) - Sergiu Gorgan, Andrei Vlad Chiorean (90+1 Vasile Daniel Cenan). Antrenor: Călin Chiorean. Pe bancă au mai fost: Bogdan Eduard Cozma, Dan Cosmin Moldovan (rezerve neutilizate), Alexandru Fabian (președinte), Ioan Chiorean (manager).
Partida a fost arbitrată de Mihai Paul Vasile Lucaciu (Cluj-Napoca) la centru, Anghel Todea (Cluj-Napoca) și Alin Daniel Revnic (Turda) - asistenți. Observator din partea AJF a fost domnul Vasile Ielciu (Cluj-Napoca). Cartonașe galbene: George Deac (min. 64), Adrian Oltean (min. 79) respectiv Călin Tripon (min. 19), Răzvan Nemeș (min. 57), Gabriel Cosmin Ielciu (min. 68), Sergiu Gorgan (min. 89).
Partida a început foarte bine pentru AMEFA, care a deschis foarte repede scorul: Rareș Suciaghi a interceptat o pasă neglijentă spre portarul oaspeților și l-a driblat și pe acesta înainte de a trimite mingea în plasă: 1-0 (min. 2). În min. 19, Cosmin Hetea a profitat de o nouă pasă greșită a fundașilor adverși pentru a-l lansa pe Cosmin Gorga în careu, iar acesta a putut fi oprit doar cu prețul unui fault de cei doi fundași centrali ai Interului, care l-au prins ca în menghină. Penalty-ul a fost transformat cu siguranță de George Cotuț: 2-0 (min. 20).
În ciuda acestui început entuziasmant al AMEFA, oaspeții au început, încetul cu încetul, să pună stăpânire pe joc. La o lovitură liberă de pe partea stângă, mingea a fost centrată în careu iar Andrei Chiorean a profitat de neînțelegerea dintre fundași și portarul Paul Șofron și a reluat cu capul nestingherit, reducând din diferență: 2-1 (min. 32). Până la pauză ambele echipe au mai avut oportunități, dar oaspeții s-au dovedit mai periculoși, ceea ce anunța deja răsturnarea situației în a doua repriză.
Repriza a doua a început bine pentru Inter Dezmir care a egalat cu mult noroc la o fază demnă de cascadorii râsului: portarul Paul Șofron a degajat în Andrei Vlad Chiorean, venit în pressing, și mingea a ricoșat (ne)fericit în poartă: 2-2 (min. 49). Încurajați de această reușită, oaspeții au preluat conducerea câteva minute mai târziu: Gabriel Cosmin Ielciu, proaspăt intrat pe teren, a centrat de pe partea dreaptă iar Andrei Vlad Chiorean, aflat în zi de grație, a reluat cu călcâiul, pe la spate, surprinzându-i pe fundași și pe portarul Paul Șofron, veniți să blocheze colțul scurt: 2-3 (min. 54).
Din acest moment, Inter Dezmir a evoluat mult mai prudent, preferând să stea ”la cutie” și să joace mai mult pe contraatac. În aceste condiții, AMEFA a revenit la ”timona” partidei dar jucătorii de creație au părut obosiți și lipsiți de inspirație în fața unei defensive care și-a făcut foarte bine treaba. Rareș Suciaghi a avut vreo două ocazii de a egala, dar a fost de fiecare dată blocat, fie de fundași, fie de portarul Ciprian Paul Sîncrăian. Din păcate, în min. 69 Gabriel Cosmin Ielciu s-a accidentat destul de grav în urma unui contact cu Paul Șofron în careul gazdelor.
Inter Dezmir s-a desprins în finalul partidei când, la o fază de atac purtată tot pe partea dreaptă, mingea a ajuns în careu la Adrian Bercheșan, care a reluat-o în plasă: 2-4 (min. 88). AMEFA a reușit abia în prelungiri să mai puncteze odată, prin Marius Someșan, care a trimis un șut puternic și plasat din marginea careului: 3-4 (min. 90+2).
Victoria celor de la Inter Dezmir a fost una meritată, oaspeții controlând jocul în majoritatea timpului. AMEFA n-a știut să țină de rezultat și a plătit tribut unor greșeli copilărești în defensivă, pe fondul unor absențe importante, care s-au dovedit a fi decisive. Inter Dezmir a dovedit că este una dintre cele mai bune echipe din serie și a reușit să impresioneze prin jocul de pase de la mijlocul terenului, mai rar întâlnit la acest nivel, și prin eficacitatea excepțională în atac. Jucătorii de la AMEFA s-au zbătut mult, au alergat mult, s-au ridicat deseori la nivelul adversarilor sau chiar peste aceștia, dar nu au reușit să mențină ritmul ridicat impus în prima jumătate a primei reprize.
Pentru mulți, meciul s-a încheiat la 2-0, care se dovedește iarăși a fi un scor foarte periculos. În tur, AMEFA a mai pierdut odată după ce a condus cu 2-0, în meciul din deplasare cu Viitorul Feleacu (scorul final a fost atunci 5-3 pentru felecani).
În următoarea etapă, AMEFA va întâlni în deplasare pe Voința Pata, un meci care se anunță a fi foarte greu.