joi, 25 mai 2017

Egal bun pentru moral: Viitorul Gârbău - AMEFA 2-2 (0-0)

După o serie de trei înfrângeri consecutive, AMEFA a reușit să obțină un punct poate nesperat pe terenul echipei Viitorul Gârbău, ocupanta locului 2 înainte de acest joc și cu șanse reale la prima poziție. Dacă mai luăm în considerare faptul că, în tur, gârbăuanii au câștigat la scor meciul disputat la Cluj-Napoca (un neverosimil 1-6), și că AMEFA s-a prezentat cu doar 11 jucători, deci fără rezerve, dintre care vreo doi accidentați, era clar pentru toată lumea că Viitorul Gârbău pornea drept mare favorită.

Jucătorii de la AMEFA (în albastru), la finalul meciului. De la stânga: George Deac, Emil Trifan, Tudor Herlea, Robert Rus, George Cotuț, Cosmin Hetea, Adrian Oltean, Tibor Razman, Horațiu Moldovan. În dreapta se vede puțin și Marius Someșan. Rareș Suciaghi lipsește din imagine.

Partida s-a jucat sâmbătă, 20 mai, de la ora 11, pe terenul din Gârbău. Gazonul s-a prezentat în condiții foarte bune, vremea a fost foarte frumoasă, organizatorii au fost la mare înălțime din toate punctele de vedere, pregătiți pentru sărbătoare. Au asistat și aproximativ 25 de spectatori. Au evoluat:
Viitorul Gârbău (galben): Bogdan Chiorean - Lucian Rauca (74 Răzvan Vasile Mureșan), Călin Pop, Claudiu Bean, Teofil Cristea, Dan Alexandru Chifor (80 David Isai), Andrei Emanuel Bocean, Sebastian Greluș, Cristian Moldovan, Ioan Petric (55 Császár Attila), Marius Vasile Nechifor.
AMEFA (albastru): Tudor Herlea - George Deac, Tibor Razman, George Cotuț, Emil Trifan (cpt.), Robert Rus - Marius Someșan, Adrian Oltean, Horațiu Moldovan, Cosmin Hetea - Rareș Suciaghi. Antrenor-jucător: George Cotuț. Pe bancă au fost Raularian Rusu (președinte) și Victor Iovănescu (fostul și probabil viitorul jucător al AMEFA, venit în calitate de suporter).
Au arbitrat Dan Florin Dreve (la centru), Dragoș Daniel Popa și Alexandru Cherteș (asistenți) - toți din Cluj-Napoca. Observator din partea AJF: Iuliu Maja (Cluj-Napoca).
Cartonașe galbene: Călin Pop (min. 78) și Cristian Moldovan (min. 90+4) respectiv Adrian Oltean (min. 36), Tibor Razman (min. 63), Cosmin Hetea (min. 67) și George Deac (min. 85). Majoritatea cartonașelor s-au acordat pentru proteste la deciziile arbitrului.
AMEFA a început foarte prudent, cu un singur vârf de atac, dar putea deschide scorul chiar la prima acțiune, când Rareș Suciaghi a scăpat singur spre poartă, dar un fundaș al gazdelor a intervenit salvator în careu (min. 1). În rest, gazdele au dominat copios prima repriză și au avut destul de multe oportunități de a înscrie, pe care le-au ratat cu seninătate. De trei ori mingea a lovit bara transversală a porții apărate de Tudor Herlea, care a făcut probabil meciul vieții, apărând tot ceea ce era omenește posibil. Cu toată dominarea gazdelor, AMEFA ar fi putut da lovitura pe contraatac, dar Cosmin Hetea a trimis peste poartă dintr-o poziție foarte favorabilă.
La pauză se consemna așadar un scor alb, care era în sine un rezultat care dădea speranțe, mai ales că în ultima vreme AMEFA primise 4 sau 5 goluri pe meci.
A doua repriză s-a desfășurat la fel ca și prima, cel puțin la început: gazdele au atacat constant, oaspeții s-au apărat îndârjit și au încercat câte ceva pe contraatac. Echilibrul s-a rupt în cele din urmă, când Marius Someșan (care altfel a jucat foarte bine) a faultat în mod neglijent un adversar în marginea careului, în lateral, deși nu era un pericol iminent. Arbitrul a indicat prompt penalty și acesta a fost executat și transformat de Andrei Emanuel Bocean: 1-0 (min. 62).

Viitorul Gârbău a deschis scorul din penalty (min. 62)

Cum nu mai era nimic de pierdut, George Cotuț a trecut din postura de libero în cea de vârf de atac. AMEFA a arătat de parcă ar fi fost o altă echipă, și a întors foarte repede rezultatul prin două goluri splendide marcate de George Cotuț. Acesta s-a distrat cu defensiva adversă și a finalizat cu un șut puternic și plasat, din afara careului, din voleu, la colțul lung: 1-1 (min. 69).

George Cotuț șutează imparabil la colțul lung și AMEFA egalează (min. 69)

Gazdele încă nu își reveniseră din șoc când același George Cotuț a luat o acțiune pe cont propriu și, după driblinguri succesive, a înscris din careu, cu un șut la colțul scurt: 1-2 (min. 71).

AMEFA preia conducerea în min. 71 după un șut al aceluiași George Cotuț

Gazdele, care fuseseră foarte sigure pe victorie la început, s-au aruncat în atac, în speranța unei egalări cât mai rapide. Jucătorii de la AMEFA, cu un moral foarte bun, au rezistat cu bine șarjelor adverse. Totuși, în min. 85, la o pătrundere în careu pe partea stângă, George Deac a intervenit prin fault (pentru care a primit și cartonaș galben) și s-a acordat din nou penalty, transformat de același Andrei Emanuel Bocean: 2-2.

Viitorul Gârbău egalează din penalty în minutul 85

Finalul a fost dramatic, arbitrul acordând și 5 minute de prelungire (în principal din cauza pauzei de hidratare). Defensiva celor de la AMEFA, în frunte cu Tudor Herlea, a rezistat cu bine până la final și oaspeții puteau chiar câștiga, dacă ar fi reușit Cosmin Hetea să direcționeze spre poartă șutul din ultimul minut al prelungirilor.
Rezultatul de egalitate a fost primit cu multă dezamăgire de către cei din Gârbău, care nu aveau de unde să știe la momentul respectiv că liderul, Bradul Mărișel, avea să piardă la Pata (cu 5-2), și că distanța dintre cele două echipe a scăzut de fapt la 4 puncte. E adevărat și că pe locul 2 a trecut Viitorul Feleacu, care a câștigat lejer, 8-1 cu Iris Cluj-Napoca. În etapa viitoare Bradul Mărișel va întâlni pe teren propriu pe Viitorul Feleacu, un derby al cărui rezultat ar putea decide campioana din acest an al zonei Cluj din Campionatul Județean Cluj.
Pentru AMEFA, egalul aduce echipa pe locul 7, la egalitate de puncte cu Viitorul Sânpaul (locul 6) și AS Borșa (locul 8), criteriul de departajare fiind golaverajul. Mai important decât punctul obținut este însă atmosfera pozitivă care s-a creat la echipă după acest joc. Echipa avea foarte mare nevoie de un rezultat pozitiv, de un rezultat de prestigiu, pentru a-și reveni și pentru a privi cu mai multă încredere meciurile din ultimele 3 etape, câte au mai rămas din acest campionat.

Jucătorii de la AMEFA au ieșit de pe terenul de la Gârbău cu fruntea sus

Două din aceste trei meciuri se vor juca chiar în această săptămână. Vineri, 26 mai, de la ora 18.30, AMEFA va întâlni pe teren propriu pe Vlădeasa Huedin, iar duminică, 28 mai, de la ora 18, la Sânpaul se va juca un meci probabil decisiv pentru locurile 6-8: Viitorul Sânpaul - AMEFA. Mult succes echipei noastre!