sâmbătă, 5 noiembrie 2016

A treia victorie consecutiv: AMEFA - Voința Pata 6-3 (2-2)

Pe o vreme schimbătoare, cu soare dar și câțiva picuri de ploaie, AMEFA a întâlnit duminică, 30 octombrie, de la ora 15, în Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu”, pe Voința Pata, echipă în fața căreia a obținut până acum doar victorii. Istoria s-a repetat și de această dată dar, ca de obicei, nu au lipsit emoțiile, în ciuda scorului care poate părea liniștitor.
AMEFA a evoluat cu: Paul Șofron - George Deac, Horațiu Moldovan, Alex Rednic (46 Mircea Eugen Ciobanu), Robert Rus - Raul Tat, Lucian Dodea, Rareș Ciprian Câmpan (74 Victor Iovănescu), Marius Bolda (46 Bogdan Puskas) - Horațiu Brici, Radu Neag. Antrenor: Radu Mureșan. Pe bancă au mai fost: Bogdan Chiorean, Tudor Herlea, Lucian Macri, Vlad Pop, Vlad Rednic (rezerve neutilizate), Raularian Rusu, Adrian Macavei, alți membri ai staff-ului tehnic. În tribună s-au adunat circa 20 de spectatori.
Partida a fost arbitrată de o brigadă clujeană, cu Horațiu Popa la centru, Doru Claudiu Lucaciu și Daniel Bogdan Borz - asistenți. Observator a fost domnul Ovidiu Fărăgău (Cluj-Napoca). Cartonașe galbene (la AMEFA): George Deac și Radu Neag.
Fragilitatea celor două defensive a fost evidentă încă din primele minute, când s-au ratat ocazii monumentale la ambele porți. Oaspeții au trimis mingea în transversală în min. 5. AMEFA va deschide însă scorul în min. 15 prin Radu Neag, după o cursă solitară din propria jumătate de teren, încheiată cu o finalizare impecabilă (bară-gol): 1-0. Voința Pata a mai avut o bară în min. 23 dar AMEFA și-a majorat diferența pe contraatac, Raul Tat scăpând singur spre poarta adversă: 2-0 (min. 28). Avantajul s-a anulat în ultimele două minute ale primei reprize. O minge pierdută ușor la mijlocul terenului a prins descoperită defensiva gazdelor, Alin Fărcaș a profitat și l-a lobat pe Paul Șofron: 2-1 (min. 44). Peste doar un minut, după o acțiune dezvoltată pe partea dreaptă, Alex Orosz a primit mingea în centrul careului și a finalizat: 2-2 (min. 45).
AMEFA a început furibund repriza secundă. La prima acțiune de joc, noul intrat Bogdan Puskas l-a servit ideal în fața porții pe Radu Neag, care a punctat: 3-2 (min. 46). Diferența de două goluri s-a refăcut în min. 49, când Rareș Ciprian Câmpan a înscris după o acțiune colectivă, cu toată opoziția portarului, care a respins în primă fază: 4-2. Toate emoțiile s-ar fi risipit probabil dacă în min. 53 Bogdan Puskas nu ar fi ratat, singur cu portarul. În schimb, oaspeții au revenit neașteptat în joc în min. 60: Paul Șofron i-a trimis o pasă mai dificilă lui Mircea Eugen Ciobanu, acesta nu a reușit preluarea, Attila Muszka a recuperat balonul și a șutat cu sete la colțul lung: 4-3.
Din acest moment și până aproape de final, Voința Pata a dominat teritorial dar AMEFA a avut ocaziile mai mari pe contraatac. Mai notăm o accidentare gravă în min. 70, în care au fost implicați Paul Șofron și un atacant de la Voința Pata. Abia în min. 90 Horațiu Brici a găsit o nouă pasă ”luminoasă” (în stilul celei de la Apahida, din etapa trecută) pentru Radu Neag, care, din poziție ideală, a reușit ”tripla”: 5-3. În min. 90+3 a fost rândul lui Radu Neag să fie în postură de servant, finalizarea ”cu schemă” aparținându-i lui Lucian Dodea, care a stabilit scorul final: 6-3.
AMEFA reușește trei victorii consecutiv și își consolidează poziția pe podium, la doar două puncte de liderul Unirea 2 Jucu.