vineri, 25 noiembrie 2016

La scor de neprezentare: Vlădeasa Huedin - AMEFA 3-0 (1-0)

A treia înfrângere consecutivă pentru AMEFA s-a înregistrat sâmbătă, 19 noiembrie 2016. Pe o vreme frumoasă de toamnă, doar 14 jucători au făcut deplasarea la Huedin pentru meciul care a început la ora 14. Gazdele, la egalitate de puncte cu AMEFA, nu au avut probleme deosebite în a se impune, deși scorul este totuși exagerat față de modul în care a decurs partida. AMEFA ar fi putut să egaleze în repriza secundă, a lăsat spații tot mai largi în apărare, de care gazdele au profitat în ultimele zece minute pentru a se desprinde decisiv. Este primul joc din acest sezon în care AMEFA nu înscrie.
Pentru AMEFA au evoluat: Bogdan Chiorean - George Deac, Horațiu Moldovan, Mircea Eugen Ciobanu, Emil Trifan - Călin Pop - Vlad Rednic, Victor Iovănescu, Horațiu Brici, Cosmin Hetea (55 Robert Rus) - Alex Rednic (46 Lucian Macri). Antrenor: Radu Mureșan. Pe bancă au mai stat Tudor Herlea (rezervă neutilizată), Raularian Rusu, Adrian Macavei, Ioan Rednic, care au însoțit echipa.
Meciul a fost arbitrat de Rareș Gheorghe Moca la centru, ajutat de Szekely Zsolt și Răzvan Oneț - asistenți (toți din Cluj-Napoca). Observator AJF a fost domnul Ovidiu Fărăgău (Cluj-Napoca).
În prima repriză, AMEFA a avut o singură ocazie mai clară, prin George Deac, al cărui șut din unghi a fost respins de portarul gazdelor în min. 9. Vlădeasa a dominat mai mult și a avut mai multe situații de poartă, rezultate de cele mai multe ori din greșelile defensivei oaspeților, mai degrabă decât din meritele propriilor jucători. La o astfel de fază s-a și deschis scorul: Horațiu Moldovan a pasat greșit, gazdele au scăpat spre poartă iar Cristian Matei, deși a lovit greșit balonul cu tibia din 16 metri, a imprimat mingii direcția corectă, aceasta scurgându-se încet dincolo de linia porții: 1-0 (min. 17). Până la finalul reprizei, gazdele au mai ajuns destul de rar să pună în pericol poarta apărată în general bine de Bogdan Chiorean.
În partea a doua, AMEFA a forțat egalarea, rotind în permanență jucătorii din linia de atac. Din păcate, în min. 54, Cosmin Hetea s-a accidentat grav după un corner (fără a fi atins de vreun adversar, doar din cauza ”calității” gazonului) și Radu Mureșan a fost nevoit să-l trimită pe teren pe Robert Rus, incomplet refăcut după accidentarea din meciul cu Viitorul Feleacu. Acesta a jucat mai mult într-un picior restul partidei, în condițiile în care singura rezervă ”validă”, Lucian Macri, intrase la pauză.
Chiar și așa, AMEFA a fost clar mai periculoasă în a doua repriză iar Horațiu Brici a expediat mai multe șuturi periculoase spre poartă dar din păcate niciunul nu și-a atins ținta. Faza meciului s-a petrecut în min. 79, când Vlad Rednic a reușit să câștige un duel cu adversarul direct, a driblat și portarul dar a intrat în unghi și nu a găsit spațiul porții goale!
Se spune că în fotbal ocaziile se răzbună... După doar două minute, gazdele au beneficiat de o lovitură liberă de la 23 metri, ușor lateral stânga, iar Robert Albert Antal a trimis un șut puternic, care nu a putut fi scos de Bogdan Chiorean: 2-0 (min. 81). Zarurile păreau a fi aruncate, dar AMEFA a încercat să dea cât mai rapid replica, trimițând și fundașii în atac, urmarea fiind că în min. 86, pe contraatac, Cristian Matei a plecat singur-singurel spre poartă și a finalizat cu aplomb, pentru scorul final: 3-0.
AMEFA nu a făcut un joc slab dar i-au lipsit câțiva jucători importanți, ca să poată face față și chiar să câștige în fața unui adversar destul de valoros, dar care a arătat la rândul său numeroase puncte slabe. Se consemnează a treia înfrângere dintr-o serie ”neagră” care se tot prelungește...