luni, 23 martie 2015

Atât s-a putut de data aceasta: BAFANA BAFANA - AMEFA 1911 5-1 (3-0)

Joi, 19 martie, de la ora 21, pe un teren (CMC 2) acoperit parțial cu zăpadă de la (sperăm) ultima ninsoare serioasă din iarna 2014-2015, AMEFA 1911 a fost depășită clar de BAFANA BAFANA, echipă mai recent înscrisă în campionat și cu care am mai jucat nu cu multă vreme în urmă o restanță, rezultatul fiind atunci unul mai strâns. Pentru AMEFA 1911 au evoluat: Mihai Tătar - Sergiu Ripaș, Andrei Kökeinyesdi - Florin Mureșan, Lucian Dodea - Cosmin Olosutean. De pe margine au încurajat echipa Andrei Șișoe și Raularian Rusu.
Prima repriză a fost destul de clar dominată de BAFANA BAFANA, care a înscris însă mai degrabă datorită unor greșeli individuale ale celor de la AMEFA, comise fie de portar (la primul gol), fie de către jucători din compartimentul defensiv (la următoarele două, care s-au succedat foarte rapid) și care i-au pus pe atacanții adverși în situații inerente de gol, fără ca aceștia să aibă alt merit decât cel al unui presing eficient. Pe de altă parte, AMEFA a construit bine dar nu a ajuns aproape deloc la finalizare, ocaziile lipsind aproape cu desăvârșire.
În a doua parte, cei de la BAFANA BAFANA au lăsat-o mai moale și chiar se poate spune că AMEFA a jucat mai bine și ar fi putut să limiteze diferența de pe tabelă. Tot adversarii au înscris însă pe contraatac pentru 4-0 iar AMEFA a răspuns aproape imediat prin Cosmin Olosutean, care a marcat singurul gol al echipei noastre cu un șut puternic, portarul advers atingând mingea, dar nu suficient pentru a-i devia traiectoria în afara porții. AMEFA 1911 a avut clar mai multe ocazii decât în prima repriză, pe fondul unei relaxări sau poate a unei căderi fizice a adversarilor, dar nu le-a materializat. BAFANA BAFANA a punctat în schimb în ultimele minute, stabilind scorul final, oarecum prea drastic: 5-1.
După cum s-a jucat, e greu de crezut că AMEFA ar fi putut obține mai mult în acest meci. Urmează însă partide cu adversari mai accesibili, care trebuie neapărat câștigate pentru a ieși din zona retrogradării.