luni, 16 martie 2015

Aproape la fel ca în tur: AMEFA 1911 - Setubal 5-2 (1-2)

După o serie neagră de înfrângeri ”cu cântec”, și pe teren și în afara lui, AMEFA 1911 a obținut o victorie muncită și îndelung așteptată duminică, 15 martie, de la ora 19, pe terenul CMC 1, cu Setubal. Meciul a semănat cu cel din tur, adversarii fiind mai buni în prima repriză, în vreme ce AMEFA a revenit puternic în a doua parte și a câștigat meritat.
Pentru AMEFA 1911 au evoluat următorii: Mihai Tătar - Sergiu Ripaș, Lucian Dodea - Florin Mureșan, Andrei Kökeinyesdi, Andrei Varga - Cosmin Olosutean. Spre final a intrat și Raularian Rusu.
Prima repriză a fost destul de echilibrată, cu un ușor plus pentru Setubal, care a și deschis scorul la o neatenție a defensivei noastre. AMEFA a egalat după o fază ciudată: Cosmin Olosutean a scăpat spre poartă, a șutat puternic în portarul advers, mingea a ricoșat tot în direcția porții, iar un fundaș și portarul s-au încurcat reciproc în tentativa de a salva golul. Până la finalul reprizei, ambele echipe au mai avut câteva ocazii mari, pentru AMEFA ratând Andrei Varga și Cosmin Olosutean. La ultima fază a reprizei, Setubal a preluat conducerea cu o reluare din careu, după ce Mihai Tătar a respins în față o minge șutată de un adversar din afara careului.
În a doua repriză, AMEFA 1911 a întors rezultatul destul de repede. Andrei Kökeinyesdi, avansat pe postul de mijlocaș, a reluat simplu după un corner, iar Andrei Varga a finalizat din banda stângă o acțiune colectivă de atac. Scorul a rămas multă vreme 3-2, cei de la Setubal forțând egalarea. Mihai Tătar a făcut însă un meci excelent în poartă iar defensiva celor de la AMEFA a fost extraordinară. Pe contraatac, Cosmin Olosutean a reușit să majoreze diferența iar apele s-au liniștit cu totul după o acțiune individuală a lui Lucian Dodea, în stilul caracteristic, finalizată din careu, după ce a driblat toată defensiva adversă. Cei de la Setubal au pretins că mingea a ieșit la un moment dat în aut de margine și un jucător chiar a părăsit terenul în semn de protest, lăsându-și echipa cu un om în minus. AMEFA 1911 mai putea înscrie, dar Raularian Rusu a ratat lovitura de la 9 m acordată pentru cumulul de șase de faulturi.
Meciul a fost unul mai echilibrat decât arată scorul, dar AMEFA a fost echipa care a știut să valorifice momentele decisive, profitând și de căderea fizică și mai ales morală a adversarilor în a doua repriză. Cu aceste trei puncte, echipa revine deasupra liniei de retrogradare dar ar fi nevoie de mult mai multe ca să scape din zona periculoasă.