vineri, 6 martie 2015

Victorie pe teren, înfrângere la ”masa verde”: AMEFA 1911 - Boca Juniors 10-9 (4-8)

În urmă cu exact o săptămână, vineri, 27 februarie, de la ora 20, pe terenul CMC 2, AMEFA 1911 a avut o misiune dificilă cu ocupanta locului 3, Boca Juniors, echipă pe care am învins-o (și) în tur. De data aceasta, deși AMEFA a fost din nou victorioasă pe teren, după un meci deosebit de spectaculos, organizatorul competiției ”Fair-Play”, totodată jucător la Boca Juniors, a schimbat destinația celor trei puncte, fiind foarte scrupulos cu jucătorii prezentați de AMEFA la acest joc, nu toți fiind în lot: Tudor Herlea - Eugen Ciobanu, Andrei Kökeinyesdi - Vlad Pop, Călin Pop ”Casper” - Sergiu Ripaș.
În prima repriză, golurile ”au curs” în ambele porți, în special în cea apărată de Tudor Herlea, în condițiile în care defensiva celor de la AMEFA era în ”rodaj”. În atac, Călin Pop a punctat de trei ori iar Andrei Kökeinyesdi o singură dată, în condițiile în care adversarii au marcat de opt ori și se anunța o victorie facilă și la scor a celor de la Boca Juniors.
La fel ca și în tur, miracolul s-a produs în repriza secundă. După ce fiecare din cele două formații a înscris câte un gol, la scorul 9-5 AMEFA a revenit fenomenal în joc. Călin Pop ”Casper” a marcat în total șapte goluri iar Sergiu Ripaș, după ce a jucat în premieră vârf de atac și a ratat o mulțime de ocazii uriașe, a înscris ultimele două goluri, întorcând rezultatul în favoarea AMEFA în prelungirile partidei.
Frustrarea a fost foarte mare în tabăra adversă, pe măsura bucuriei celor de la AMEFA. Astfel, adversarii au recurs la singura modalitate de a obține cele trei puncte, contestând unii dintre jucătorii folosiți de AMEFA în acest meci.