sâmbătă, 8 noiembrie 2014

Revenire spectaculoasă în final: Boca Juniors - AMEFA 3-4 (2-1)

AMEFA 1911 a reușit probabil cea mai spectaculoasă și mai puțin scontată victorie din scurta sa istorie în campionatul ”Fair-Play” miercuri, de la ora 21, pe terenul CMC 1. Cu o echipă strânsă pe ultima sută de metri, fără prezența ”sufletului” acestei formații, Andrei Șișoe, AMEFA a reușit să învingă pe Boca Juniors, echipă din partea superioară a clasamentului și la care evoluează și organizatorii competiției. AMEFA s-a prezentat cu următorii: Paul Șofron - Sergiu Ripaș, Alexandru Mureșan ”Kinder”, Alexandru Marin Manu, Lucian Dodea, Sorin Petrescu, Andrei Kökeinyesdi, Raularian Rusu, Andrei Varga.
În prima repriză Boca Juniors a controlat în general partida, dominarea teritorială fiind materializată și pe tabelă, ei deschizând scorul și apoi desprinzându-se la 2-0 în urma unor faze de atac bine lucrate și finalizate. Paul Șofron a mai scos câteva mingi grele, în vreme ce pe faza de atac, AMEFA a dat o replică neașteptat de bună, în special prin acțiunile purtate de Lucian Dodea, omul meciului. În finalul reprizei, AMEFA a redus din diferență după o fază fixă, Andrei Varga șutând sub bară de la marginea careului.
Și în partea a doua, cei de la Boca Juniors păreau să fie la cârma partidei, mai ales că la un moment dat s-au detașat la 3-1 după un gol norocos, direct din corner. La AMEFA au apărut, ca și în alte dăți, frustrările, generate și de comportamentul unora din adversari (doi dintre ei au primit cartonaș galben, pentru gesturi nesportive, pentru care, pe teren mare, s-ar fi dat cartonaș roșu). Până la urmă, toate acestea au creat o motivație în plus pentru jucătorii de la AMEFA, care au revenit incredibil în joc și pe tabelă. În vreme ce Boca Juniors rata ocazie după ocazie (meritul aparținând și portarului Paul Șofron), Lucian Dodea a redus din diferență cu un șut de la distanță iar în ultimele minute AMEFA a egalat printr-o execuție miraculoasă a lui Andrei Kökeinyesdi, care a găsit poarta dintr-un unghi foarte închis, aproape de colțul terenului.
Finalul a fost foarte încins, Boca Juniors atacând cu toate liniile. În prelungiri, la ultima fază, Lucian Dodea a scăpat pe contraatac și a adus o victorie nesperată, dar muncită și îndelung aclamată. Frustrarea a fost deosebit de mare în tabăra celor de la Boca Juniors, care au avut meciul în mână și au pierdut la ultima fază. Pentru AMEFA 1911, sperăm că acest succes să fie semnul revenirii. Săptămâna viitoare urmează un nou meci de ”foc”, cu liderul Punctual.