miercuri, 5 noiembrie 2014

A treia înfrângere consecutivă: INTER CLUJ - AMEFA 6-2 (3-1)

AMEFA 1911 străbate o perioadă mai puțin fericită, în special datorită crizei tot mai evidente la nivelul lotului de jucători, care se materializează și în rezultate nesatisfăcătoare. Cea de-a treia înfrângere consecutivă s-a înregistrat în urmă cu o săptămână, miercuri, 29 octombrie, de la ora 18.30, pe terenul CMC 1, unde AMEFA a întâlnit pe INTER CLUJ, echipă la care evoluează mai mulți foști componenți ai AMEFA, între care frații Adrian și Vlad Oltean, Raul Negru sau Eugen Ciobanu. AMEFA 1911 abia a reușit să adune șase oameni pentru acest joc, evoluând cu: Lucian - Raularian Rusu, Sergiu Ripaș - Horea Ionuț Meleg, Cosmin Olosutean - Călin Pop. Pe margine, Andrei Șișoe a încurajat echipa. Evident, s-a jucat 5+1, deși adversarii au venit cu vreo 10 jucători.
În prima repriză s-a menținut suspansul pentru o perioadă, de ”tatonare”, în care niciuna din echipe nu și-a creat ocazii mari de a înscrie. AMEFA 1911 a deschis scorul prin Călin Pop dar INTER CLUJ a egalat aproape imediat și s-a desprins până la pauză la 3-1, deși AMEFA a avut două ocazii uriașe, prin Călin Pop și Cosmin Olosutean.
În a doua parte, pe teren a existat o singură echipă, INTER CLUJ, care a avut nenumărate ocazii, dar a fructificat doar trei, ducând scorul la 6-1. La jucătorii de la AMEFA au apărut frustrările, oboseala, demoralizarea, care toate au fost în favoarea adversarilor. În cele din urmă, Călin Pop a înscris în urma unui corner, stabilind scorul final, 6-2.
Superioritatea celor de la INTER CLUJ a fost indiscutabilă în acest meci, în ciuda echilibrului relativ din prima repriză. AMEFA 1911 are în mod clar nevoie de întăriri (numerice și valorice) la nivelul lotului pentru a face față competiției.