vineri, 21 noiembrie 2014

Învinși de lider: AMEFA 1911 - Punctual 6-9 (1-6)

Miercuri, 12 noiembrie, de la ora 18,30, AMEFA 1911 nu a mai reușit surpriza din etapa precedentă și a pierdut în fața liderului, Punctual, echipă care a câștigat toate cele 12 meciuri pe care le-a disputat până acum în campionat. AMEFA a avut obișnuitele probleme de lot, prezentându-se doar cu șase jucători, respectiv: Bogdan Tămaș - Alex Mureșan ”Kinder”, Mihai Aldea - Lucian Dodea, Călin Pop - Ionuț Truță. În contrast, adversarii au venit pregătiți chiar și cu mai multe rezerve.
Încă din prima repriză, profitând și de lipsa de experiență a portarului de la AMEFA (debutant la acest meci), cei de la Punctual s-au detașat clar pe tabelă. Lucian Dodea a redus din diferență la 0-3 după o acțiune individuală de excepție, dar până la pauză diferența s-a majorat la 1-6.
În a doua repriză, AMEFA a început mai bine, în vreme ce băieții de la Punctual au jucat mai relaxat, și astfel jocul s-a echilibrat. AMEFA 1911  înscris de trei ori consecutiv, prin Lucian Dodea, Călin Pop ”Casper” și Ionuț Truță iar la 6-4 s-au reaprins speranțele într-un rezultat pozitiv sau măcar mai strâns. Adversarii au simțit însă pericolul și au mai punctat de trei ori, astfel încât cele două goluri de final ale lui Călin Pop și Ionuț Truță au contat doar pentru statistică.
În ciuda înfrângerii, AMEFA a făcut un meci bun și a punctat de 6 ori (Lucian Dodea, Ionuț Truță și Călin Pop au reușit fiecare câte o ”dublă”) în poarta unei echipe care, până la acest joc, încasase doar 16 goluri în 10 etape. Din păcate, reușitele din atac au fost ”compensate” de lipsa de experiență a portarului.