miercuri, 29 octombrie 2014

Meciul s-a încheiat mai repede: AMEFA 1911 - FC OCNA MUREȘ 1-4 (1-3)

Vineri, 24 octombrie, de la ora 21, AMEFA 1911 a întâlnit una dintre echipele de top ale diviziei B, FC OCNA MUREȘ. Partida a fost dominată clar de adversari, care au meritat victoria, dar a fost stricată de un arbitraj tendențios, care nu-și avea rostul în condițiile date și mai ales că s-a jucat într-un spirit total de fair-play, arbitrul fiind realmente în plus pe teren. După o fază controversată, la mijlocul reprizei secunde, AMEFA s-a retras de pe teren, rezultatul final fiind cel înregistrat în acel moment pe tabelă, 1-4. Pentru AMEFA au evoluat: Călin Pop - Mihai Aldea, Flaviu Bercheșan, Sergiu Ripaș, Lucian Dodea, Cosmin Olosutean, Ionuț Truță. Întrucât FC OCNA MUREȘ a jucat doar în șase oameni, AMEFA a avut permanent o rezervă. În plus, pe margine, în calitate de manager și suporter, Andrei Șișoe și-a încurajat coechipierii.
Încă din prima repriză s-a văzut superioritatea adversarilor, care au combinat bine și au pus în mai multe rânduri în pericol poarta celor de la AMEFA. Călin Pop n-a prins cea mai fericită zi între buturi, primind ușor goluri, unul dintre ele în urma unui corner, al doilea din careu și un al treilea, dintr-un șut de la distanță. AMEFA a punctat după un corner, executat de Lucian Dodea, mingea fiind deviată în proprie poartă de un adversar.
În cea de-a două repriză, AMEFA 1911 a încercat să revină în joc, însă n-a izbutit să se apropie pe tabelă. La mijlocul reprizei, la o lovitură liberă executată intenționat de Lucian Dodea în zidul care nu respecta distanța (cerută) de 4 m, arbitrul nu a intervenit, lăsând jocul să continue, și FC OCNA MUREȘ a înscris pe contraatac. Acesta a fost momentul în care frustrarea acumulată pe arbitrajul total neserios s-a materializat prin retragerea de pe teren a echipei.
În cele din urmă, se poate spune că FC OCNA MUREȘ a evoluat foarte bine, la un nivel foarte ridicat, iar AMEFA a făcut eforturi de a juca de la egal la egal cu un adversar dificil. Rezultatul final reflectă situația de pe teren, dar trebuie menționat că, în ciuda înfrângerii și chiar a retragerii, majoritatea jucătorilor de la AMEFA au practicat un fotbal de foarte bună calitate. Diferența s-a făcut în special la nivelul portarilor.