duminică, 5 octombrie 2014

Egalați în prelungirile prelungirilor: OPUS CLUJ - AMEFA 4-4 (1-2)

AMEFA 1911 a jucat joi, 2 octombrie, de la ora 21, pe terenul CMC 2, cu OPUS CLUJ, pe o ploaie mocănească care nu a atras prea mulți jucători pe terenul sintetic, ambele formații prezentându-se cu exact șapte jucători (fără rezerve). Pentru AMEFA au evoluat: Andrei Șișoe - Mihai Aldea, Sergiu Ripaș - Ionuț Truță, Cosmin Olosutean, Lucian Dodea - Raularian Rusu. Cartonaș roșu: Mihai Aldea (la începutul reprizei secunde, pentru cumul de cartonașe galbene, primul după o ciondăneală cu un adversar, care a primit și el galben, și al doilea pentru un fault). Cartonaș galben: Andrei Șișoe (pentru un duel verbal cu portarul advers, care și el a fost penalizat cu cartonaș galben).
Partida a început cu dominarea clară și totală a celor de la AMEFA și se părea că va fi un meci ușor. S-au contabilizat și câteva ratări, ale lui Raularian Rusu, Sergiu Ripaș (bară) și Ionuț Truță, dar, contrar cursului jocului, OPUS CLUJ a deschis scorul la una din primele acțiuni ofensive ale lor, cu un șut de la distanță, bine plasat. Lucrurile au revenit la normal până la pauză, AMEFA preluând conducerea prin golurile înscrise de Ionuț Truță, cu un șut la colțul lung, și Cosmin Olosutean, în urma unui corner.
Din păcate, repriza a doua a început prost pentru AMEFA, Mihai Aldea fiind eliminat prostește, după un fault fără rost la mijlocul terenului, după ce în finalul primei părți primise un prim cartonaș galben, pentru o discuție neacademică cu un adversar. Chiar și cu un om în minus, AMEFA a menținut un echilibru pe teren, dar pe măsură ce timpul trecea, adversarii au început să atace tot mai serios poarta apărată de Andrei Șișoe, în vreme ce resursele fizice ale celor de la AMEFA scădeau.
Finalul a fost unul de infarct. Adversarii au acumulat șase faulturi, și Lucian Dodea a transformat lovitura de la 9m: 3-1. Aproape imediat, OPUS CLUJ a redus din handicap cu un șut la colțul scurt. Același Lucian Dodea a marcat pentru 4-2 după o fază individuală de excepție. Arbitrul a indicat un minut de prelungire. Cei de la OPUS CLUJ s-au aruncat cu toți oamenii în atac. Cei de la AMEFA s-au apărat slab, de frică să nu comită fault (ar fi fost al șaselea), și adversarii au înscris în cele din urmă: 4-3. Arbitrul a mai lăsat o fază, deși minutul trecuse. Portarul advers a degajat fără să oprească balonul, arbitrul n-a întrerupt jocul, cei de la AMEFA au protestat, au comis și fault, și s-a acordat 9m pentru OPUS CLUJ, care a egalat. Culmea, arbitrul a mai lăsat și următoarea fază, a acordat fault și 9 m pentru AMEFA (probabil în compensație), dar Cosmin Olosutean a ratat.
Așa s-a încheiat la egalitate un meci pe care AMEFA putea să-l câștige fără prea multe emoții, dar nervii prea încinși și momentele de slăbiciune ale jucătorilor, precum și prestația arbitrului, au făcut ca echipa să obțină un singur punct și practic să piardă două puncte. Adversarii nu s-au remarcat prin nimic deosebit, dar au crezut în șansa lor până la final și au izbutit să egaleze când probabil nici ei nu mai credeau. Pentru AMEFA este o nouă lecție, care sperăm să fie utilă pentru confruntările viitoare.