joi, 13 martie 2014

Revanșă chiar și cu om în minus: DUNĂRII BOYS - AMEFA 3-4 (0-3)

Meciul cu Dunării Boys ar fi trebuit să aibă loc sâmbătă, 8 martie, dar, din cauza semnificației deosebite a acestei zile (dedicată doamnelor și domnișoarelor, cărora le urăm și noi aici un călduros ”La mulți ani”), precum și a suprapunerii nefericite cu meciul de campionat CFR - Steaua, desfășurat pe stadionul din apropierea terenului CMC, partida s-a jucat în devans vineri, 7 martie, de la ora 20. În aceste condiții, AMEFA s-a prezentat cu un efectiv scăzut de jucători, mai exact doar cinci: Andrei Șișoe - Sergiu Ripaș, Flaviu Bercheșan, Florin Mureșan, Lucian Dodea. La jumătatea primei reprize a apărut și Adrian Oltean și s-a restabilit egalitatea numerică (s-a jucat 5+1).
Chiar și cu un om în minus, care contează destul de mult pe teren sintetic, AMEFA 1911 a făcut un meci foarte bun, fiind superioară adversarului și deschizând scorul, prin Lucian Dodea. Este adevărat că și adversarii au avut câteva ocazii clare de a înscrie, dar Andrei Șișoe și-a salvat echipa. După sosirea lui Adrian Oltean, dominarea a fost și mai clară, iar la pauză AMEFA conducea deja cu un liniștitor 3-0, prin reușitele aceluiași Lucian Dodea și a celui tocmai sosit, Adrian Oltean.
În a doua repriză, AMEFA 1911 a avut un început foarte bun, cu o posesie prelungită, cei de la DUNĂRII BOYS ajungând foarte greu la balon. Scorul a căpătat proporții după o nouă execuție marca Adrian Oltean. La 4-0, cei de la AMEFA s-au dovedit foarte îngăduitori și le-au permis adversarilor să folosească și un al șaptelea jucător, având astfel superioritate numerică. Asta era cât pe-aici să coste, căci DUNĂRII BOYS au avut o revenire de senzație pe final, marcând trei goluri și fiind aproape chiar și de o egalare nesperată, în contextul oboselii jucătorilor de la AMEFA.
În cele din urmă, a fost o victorie destul de clară, și fără acel om în plus de la final, DUNĂRII BOYS ar fi pierdut la un scor mai categoric. Pentru AMEFA contează în primul rând cele trei puncte, care mențin echipa în imediata apropiere a podiumului.