sâmbătă, 15 martie 2014

Mai greu decât ne așteptam: TUNARII - AMEFA 4-6 (1-2)

AMEFA 1911 continuă șirul victoriilor și după partida de vineri, 14 martie, de la ora 21, în compania echipei TUNARII. Adversarii, care au început în forță campionatul, fiind la un moment dat clasați pe podium, ocupau înaintea acestui meci doar locul 10, dar au evoluat cu mult peste așteptări, punând numeroase probleme și menținând suspansul cu privire la soarta meciului până aproape de final. S-a jucat 5+1, fiindcă TUNARII au venit doar șase. Pentru AMEFA au evoluat: Andrei Șișoe - Tudor Boier, Vasile Trif, Florin Mureșan, Lucian Dodea, Adrian Oltean. Spre sfârșitul primei reprize a intrat și Sergiu Ripaș, iar spre sfârșitul meciului și Raularian Rusu, jucătorii ”titulari” odihnindu-se cu schimbul. Cartonaș galben: Lucian Dodea (pentru proteste), la o fază la care și adversarul său direct a primit cartonaș galben pentru faulturi repetate.
AMEFA a dominat în general partida, dar TUNARII s-au apărat grupat și au contraatacat periculos. Până la scorul de 3-3, ”regula” a fost ca AMEFA să înscrie, iar TUNARII să egaleze. AMEFA a deschis scorul prin Vasile Trif, TUNARII au egalat în urma unui corner, dar AMEFA a intrat în avantaj la pauză prin golul aceluiași Vasile Trif. De menționat numeroasele ratări, inclusiv o bară, a celor de la AMEFA, în special prin Adrian Oltean și Tudor Boier.
Și în a doua repriză s-a mers ”cap la cap”, TUNARII egalând în două rânduri, la 2-2 și la 3-3, în vreme ce golul de 3-2 pentru AMEFA l-a înscris Tudor Boier, din apropiere. Ambele echipe au trecut de mai multe ori pe lângă golul patru, acesta fiind în cele din urmă reușit de Adrian Oltean, cu un șut sănătos la colțul lung. AMEFA a reușit pentru prima dată desprinderea la două goluri prin Tudor Boier, dar TUNARII au punctat pentru 5-4 după un aut de margine. Emoțiile au persistat până în minutele de prelungire, când tot Tudor Boier (devenit golgeter!) a punctat din careu.
Aceste trei puncte, corelate cu înfrângerea oarecum surprinzătoare a celor de la Pata cu Gladiator, readuc AMEFA 1911 pe poziția a treia a clasamentului și nu foarte departe de locul 2, ocupat de AMARENA, echipă care are și câteva meciuri în plus disputate.