duminică, 2 martie 2014

Lupta pentru podium continuă: AMEFA 1911 - Pata 4-2 (2-2)

În urmă cu o săptămână, duminică, 23 februarie, de la ora 20, AMEFA 1911 a repurtat o nouă victorie foarte importantă în economia clasamentului și în special pentru ocuparea ultimei poziții promovabile, locul 3, în fața echipei Pata, chiar ocupanta acestui loc. Pentru AMEFA 1911 au evoluat: Andrei Șișoe - Eugen Ciobanu, Tudor Boier, Florin Mureșan, Adrian Oltean, Robert Macula, Lucian Dodea, Raul Negru. Cartonaș galben: Tudor Boier.
Meciul a început foarte prost pentru AMEFA și foarte bine pentru adversari, care au deschis scorul și apoi s-au detașat la 2-0 încă din primele minute ale partidei. După ce s-au mai dezmeticit din șoc, cei de la AMEFA au preluat inițiativa jocului și au atacat tot mai hotărât poarta adversă, reușind să egaleze până la pauză. Ambele goluri au fost marcate de Tudor Boier care, în ciuda poziției sale de fundaș, s-a implicat activ și în faza ofensivă și a fost, prima dată, la capătul unei acțiuni colective, iar a doua oară, după un corner, a prins un șut senzațional aproape de la jumătatea terenului.
A doua repriză a fost echilibrată, ambele echipe evoluând foarte bine și fiind în mai multe rânduri aproape de gol. Cei doi portari, dar și jucătorii din defensivă, au avut însă intervenții salutare. Pentru AMEFA 1911, Adrian Oltean a salvat echipa de un gol ca și făcut, respingând de pe linia porții după ce până și portarul fusese depășit. La cealaltă poartă s-a ratat la fel de mult, dar cu cinci minute înainte de final s-a și înscris, Robert Macula punctând cu un șut la colțul lung. Cei de la Pata s-au aruncat în atac, în speranța unei egalări, și au fost destul de aproape, dar golul a venit tot în poarta lor la ultima fază a partidei când, pe contraatac, Lucian Dodea a trimis o ”scăriță” peste portar, mingea atingând și bara înainte de a intra în poartă.
Scorul final, 4-2 pentru AMEFA 1911, ne permite să sperăm mai departe că obiectivul de clasare pe podium poate fi atins în acest an. AMEFA a avut și multă șansă la acest meci, dar norocul face parte din joc și ne aducem aminte de alte partide când acesta le-a surâs echipelor adverse, dovadă că, pe undeva, există o lege a compensației.