marți, 10 decembrie 2013

Revenire în a doua repriză: ISO - AMEFA 5-8 (4-2)

Deşi iniţial trebuia să jucăm cu ABC DATA, joi, 5 decembrie, de la ora 19, AMEFA 1911 a întâlnit pe ISO pe terenul CMC 1, pe o vreme rece, de iarnă. Probabil gerul de afară a făcut ca ambele echipe să se prezinte cu numărul minim de jucători; mai mult, cei de la ISO au venit doar şase, aşa că s-a jucat 5+1, un sistem care n-a fost favorabil celor de la AMEFA, în special în prima repriză, până s-au adaptat. Pentru AMEFA 1911 s-au prezentat următorii: Andrei Şişoe - Andrei Sebesi, Alex Mureşan - Cosmin Olosutean, Robert Macula, Vlad Oltean - Raul Negru. Un jucător a fost tot timpul rezervă. Pe finalul meciului, la scorul de 6-4 pentru AMEFA, Andrei Şişoe l-a lăsat în poartă pe Raul Negru.
Partida a debutat cum nu se poate mai prost, ISO deschizând scorul şi apoi majorându-şi avantajul în chiar primele minute, pe contraatac. AMEFA a ratat mult, ca de obicei, Raul Negru reuşind într-un final să reducă din diferenţă. Totuşi, ISO a continuat să evolueze foarte bine şi să se desprindă la 4-1 pe fondul inexactităţilor în defensivă ale echipei noastre, prinsă mereu pe picior greşit pe contraatacurile adverse. În finalul reprizei, Robert Macula a marcat pentru AMEFA 1911, stabilind scorul pauzei.
A doua repriză s-a disputat pe cu tot alte coordonate, AMEFA organizându-se mult mai bine şi revenind puternic în joc. Golurile lui Raul Negru (2) şi Robert Macula (2) au întors scorul la 6-4 în favoarea echipei care a dominat, de altfel, aproape tot meciul. Cei de la ISO au mai reuşit să puncteze pe final, dar încă o "dublă" a lui Robert Macula a risipit orice emoţii.
AMEFA urcă pe locul 3 în clasament, după o serie impresionantă de şase victorii consecutive. Chiar dacă a fost condusă permanent în prima repriză, echipa a dat dovadă de caracter şi a revenit în a doua parte. Robert Macula (5 goluri) şi Raul Negru (3 goluri) au fost finalizatorii unor acţiuni ofensive care au implicat de fapt pe toţi cei aflaţi pe teren şi care, aşadar, şi-au adus fiecare contribuţia la acest succes.