marți, 17 decembrie 2013

A șaptea victorie consecutivă: AMEFA 1911 - ABC DATA 5-2 (2-1)

În urmă cu exact o săptămână, marți, 10 decembrie, de la ora 21, pe terenul CMC 2, AMEFA 1911 a obținut al șaptelea succes consecutiv, mai greu decât arată scorul, cu ABC DATA, echipă care, după cum a evoluat, nu pare să fie de ultimele locuri ale clasamentului. Vremea foarte rece a făcut ca ambele echipe să se prezinte cu numărul minim de jucători, deci s-a jucat 5+1 și fără schimbări. Pentru AMEFA au evoluat: Andrei Șișoe - Andrei Sebeși, Raul Negru - Lucian Dodea - Vlad Oltean, Cosmin Olosutean.
Terenul înghețat a jucat și el un rol, afectând serios jocul, care s-a desfășurat mai direct, mai pe poartă, artificiile tehnice fiind aproape imposibile în condițiile date. AMEFA a început mai bine, Lucian Dodea deschizând scorul pe un contraatac supranumeric și apoi tot el a majorat diferența, după un un-doi cu Cosmin Olosutean. Adversarii au redus din handicap la ultima fază a primei reprize, tot pe contraatac.
În a doua repriză, multă vreme nu s-a marcat. Cei de la ABC DATA au avut o mulțime de ocazii, mingea lovind de mai multe ori barele porții lui Andrei Șișoe, care a scăpat însă fără gol. Și Andrei Sebeși a făcut un meci extraordinar în defensivă, oprind multe acțiuni periculoase ale echipei adverse. Deși se părea că adversarii vor fi cei care vor înscrie, Cosmin Olosutean a ”deblocat” situația pentru AMEFA cu un șut de la distanță, apoi Raul Negru, revenit în postura de atacant, a marcat de două ori, prima dată după un corner, apoi pe un contraatac, astfel că s-a ajuns la 5-1. În final, după o pasă greșită a unui fundaș de la AMEFA (care a alunecat), ABC DATA a redus din handicap, stabilind scorul final, 5-2.
AMEFA 1911 are o serie câștigătoare extraordinară, care a făcut ca echipa să se instaleze confortabil pe poziția a treia a clasamentului, profitând și de pasul greșit al celor de la Pata (egal cu Burtoșii) și de faptul că EBS nu a mai evoluat.