joi, 5 decembrie 2013

Încă un succes: ARobs - AMEFA 2-4 (1-2)

AMEFA 1911 a obţinut o nouă victorie, cea de-a cincea consecutivă, joi, 28 noiembrie, de la ora 21, pe terenul CMC 1, cu ARobs. Pe un frig pătrunzător, practic în primul joc desfăşurat la o temperatură negativă în acest sezon, AMEFA nu a mai reuşit să câştige la scor, cum era tradiţia cu cei de la ARobs (scorul de 21-0 de acum doi ani fiind un record care va fi greu de egalat). Au evoluat: Andrei Şişoe - Sergiu Ripaş, Alex Mureşan - Vlad Oltean, Cosmin Olosutean, Andrei Varga - Raul Negru.
Meciul a fost dominat de la un capăt la altul de AMEFA, însă ratările i-au "salvat" pe adversari de la o înfrângere mai categorică. Mai mult, ARobs a deschis scorul, în urma unui corner, însă până la pauză AMEFA 1911 a preluat conducerea prin reuşitele lui Vlad Oltean (cu un şut puternic de la distanţă, la colţul lung) şi Raul Negru, care a finalizat simplu o minge primită de la Andrei Varga, din lovitură liberă, fază la care adversarii nu au fost atenţi.
Şi în a doua repriză, ocaziile s-au succedat la poarta celor de la ARobs, cele mai multe fiind ratate de Andrei Varga, dar şi de Alex Mureşan şi Raul Negru. S-a făcut touşi 3-1 în urma unui alt şut de la distanţă, al lui Cosmin Olosutean. Cei de la ARobs au marcat tot după un corner, dar emoţiile au fost risipite în final, când adversarii au înscris în proprie poartă tot după o lovitură de colţ, executată puternic în careu.
Momentan, AMEFA 1911 se află pe poziţia a patra în clasament, fiind la egalitate de puncte cu ocupanta locului 3, Pata, şi cu cea a locului 5, EBS, diferenţa fiind făcută doar de golaveraj.