luni, 24 iunie 2013

Victorie la scor, conturată în a doua repriză: Marty Restaurants - AMEFA 2-9 (1-2)

Meciul amânat de săptămâna trecută, cel cu Marty Restaurants, a fost programat în cele din urmă vineri, 21 iunie, de la ora 19, pe terenul CMC 1. Adversarii au venit doar șase, astfel că s-a jucat 5+1. AMEFA s-a prezentat cu: Loránt Kis - Raularian Rusu, Bernold Deri, Vlad Marian, Cătălin Palfi, Sabin Nicula, Dănuț Huciu.
Meciul s-a dovedit unul destul de ușor, adversarii, clasați pe ultima poziție, făcând față doar în prima repriză, mai echilibrată. De altfel, și soarele a jucat un rol destul de important, portarul de la AMEFA, Lori Kis, având soarele în față în prima repriză, golul celor de la Marty fiind un rezultat direct al acestui fapt. La momentul respectiv, AMEFA deschisese scorul prin Cătălin Palfi și mai ratase o mulțime de ocazii la poarta adversă. Chiar înainte de pauză, AMEFA a preluat iarăși conducerea: mingea șutată de Dănuț Huciu a lovit bara, a ricoșat în portar și de acolo în poartă.
În a doua repriză, Marty Restaurants au început nesperat de bine, egalând la o fază banală. După aceea însă, Loránt Kis ”a închis” poarta, apărând excelent, în vreme ce soarele și-a spus cuvântul în cealaltă parte, adversarii încasând gol după gol. La 6-2, unul dintre fundașii adverși a plecat supărat (pe proprii colegi) și și-a lăsat echipa cu un om în minus, astfel că scorul putea lua proporții.
A fost în cele din urmă 9-2, autorii golurilor în partea a doua fiind Dănuț Huciu (de trei ori), Cătălin Palfi (de două ori), Sabin Nicula și Raularian Rusu. Și jucătorii din apărare, Bernold Deri și Vlad Marian, au evoluat foarte bine.